Reklama

Geopolityka

Ambasador USA broni Polski, Moskwa reaguje

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydent RP Andrzej Duda / Fot. pl.usembassy.gov/pl/
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydent RP Andrzej Duda / Fot. pl.usembassy.gov/pl/

Stanowisko ambasador USA w Polsce, która broniła Polaków przed oskarżeniami Rosji o współpracę z hitlerowskimi Niemcami, wywołało reakcję zarówno rosyjskiego MSZ jaki Dumy Państwowej. 

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał". Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki. "Łajdak, antysemicka świnia, inaczej powiedzieć się nie da. W pełni solidaryzował się on (Lipski - PAP) z Hitlerem w jego antysemickim nastawieniu i, co więcej, obiecywał wystawić mu w Warszawie pomnik za niegodziwości wobec narodu żydowskiego".

Do tych wypowiedzi prezydenta Federacji Rosyjskiej odniosła się w poniedziałek na Twitterze we wpisie zamieszczonym w języku polskim i angielskim ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Drogi Prezydencie Putin, Hitler i Stalin zmówili się, by rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu

Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polscewe wpisie na Twitterze

Na kontrę Moskwy nie trzeba było czekać długo. Jak oświadczyło w poniedziałek rosyjskie MSZ:

Jesteśmy zaskoczeni, że pisze to Ambasador Stanów Zjednoczonych - państwa, które było naszym sojusznikiem podczas II wojny światowej. Wygląda na to, że ambasador USA w Polsce źle uczyła się historii w szkole. Wystarczy przypomnieć sobie tylko kilka faktów

Rosyjskie MSZ na Twitterze

Według MSZ Rosji, cytowanego przez agencję TASS, w kwietniu 1939 roku ZSRR zaproponował podpisanie kompleksowej umowy w sprawie gwarancji bezpieczeństwa, jednak ta inicjatywa została odrzucona przez kraje zachodnie i kraje bałtyckie.

Operacja ataku Niemiec na Polskę została zatwierdzona przez Hitlera 10 kwietnia 1939 roku, w związku z tym pakt Ribbentrop - Mołotow nie może być uznawany za przyczynę początku drugiej wojny światowej (...) porozumienie monachijskie z 1938 roku między nazistowskimi Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Włochami nie tylko zdeformowało cały system stosunków międzynarodowych, ale stało się także punktem wyjścia do podboju Europy

Rosyjskie MSZ na Twitterze

Kolejne wpisy miały jeszcze ostrzejszy charakter.

Siła militarna Niemiec nazistowskich została stworzona z udziałem takich amerykańskich firm, jak General Electric, Ford, General Motors oraz pro-nazistowskiej niemiecko-amerykańskiej unii, która w okresie przedwojennym otwarcie popierała Hitlera

Rosyjskie MSZ na Twitterze

Georgette Mosbacher została skrytykowana także przez szefa komisji spraw zagranicznych Leonida Słuckiego i przewodniczącego Dumy Wiaczesława Wołodina.

Oświadczenie ambasador USA w Polsce o spisku Stalina i Hitlera jest nie tylko niezręczne - zachęca także Warszawę do dalszego wysuwania historycznych kłamstw i do wandalizmu państwowego(...)

Leonid Słucki, szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej dla agencji TASS

 Słucki podkreślił, że „Polacy, za których życie i wolność zginęło ponad 600 tysięcy żołnierzy radzieckich, kontynuują niszczenie grobów wyzwolicieli, by oklaskiwać Waszyngton i ogólne zniekształcenie historii". "Rusofobia zmienia się z histerii w bluźnierstwo. Szkoda, że taka opinia pada ze strony kraju, który uczestniczył w koalicji antyhitlerowskiej - powiedział Słucki.

image
Brześć, 21 września 1939 r. Rozmowy o wytyczeniu linii rozgraniczenia pomiędzy wojskami III Rzeszy a ZSRR. Pierwszy od prawej gen. Heinz Guderian, ZSRR reprezentuje pochylony nad mapą kombrig Siemion Kriwoszein / Fot. Wikipedia / Bundesarchiv/ CC BY-SA 3.0 de

Jak informuje TASS, Wiaczesław Wołodin zasugerował Departamentowi Stanu USA: "Zanim wyślecie ambasadora do jakiegoś kraju, zainteresujcie się jego znajomością historii państwa, w którym będzie pracował".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (16)

 1. NAVY

  Putin niech się cieszy,że Polska nie poszła z Niemcami na wschód!

 2. Rosja zawsze kłamie

  Putin to głupek. Cały świat wykluczając Rosję, wie, że Putin kłamie. Ze to Rosja ptztcdynila się do II wojny światowej. Że współpracował z Hitlerem. Facet który ukradł Krym, patrzy ci w oczy i mówi że tam nie było rosyjskich żołnierzy. Dno

  1. Palmel

   Facet który ukradł Krym - Krym nigdy nie był Ukraiński ( był od 1952 do 2014 roku - kiedy to Chruszczow przekazał go Ukrainie ) wcześnie był nasz Sarmacki później siedziała tam Złota Orda którą w 1772 roku pokonała Katarzyna Wielka i przyłączyła do Rosji a Odessę utworzyła w 1792 roku, Hitler w kwietniu 1939 roku wydał rozkaz o przygotowaniu wojny z Polska która pierwotnie miała się zacząć 26 sierpnia, po fiasku rozmów pomiędzy Rosją Francją i Anglią postanowił zawrzeć pakt z Rosją i czy zawarł by go czy nie to i zacząłby wojnę z Polska

 3. Var

  Trzeba zdecydowanie zabiegać by wszyscy, tzn. Unia Europejska i kraje neutralne Dodatkowo może i senat USA takie bzdury natychmiast prostowała. Tak aby Rosja z tego typu kłamstwami historycznymi i propagandą zostawała sama. Tak żeby wiedzieli że w takiej bzdurnej retoryce pozostaną sami.

  1. Palmel

   Trudno jest faktom zaprzeczyć a Rosjanie mają nasze archiwum MSZ-tu II RP i jeszcze inne zdobyte w Berlinie min Masońskie z całej Europy, trzeba poczekać do wiosny co Rosjanie napiszą w książce o II wojnie którą Putin zapowiedział, jakie ujawnią nowe fakty, może Pani ambasador odpowie na moje pytanie : 15.08.1944 Amerykański ambasador przy rządzie Polskim w Londynie składa rezygnację ze swojej funkcji ( podstawa : brak pomocy aliantów dla powstańców w Warszawie ) kiedy został wyznaczony nowy ambasador i kiedy i gdzie dojechał dla ułatwienia dodam że nie do rządu Mikołajczyka tylko do Lublina w lipcu 1945 roku - takie są fakty i może powiesz że to propaganda rosyjska

 4. Henio

  Przynajmniej wiemy kto wróg a kto przyjaciel. A skoro dziadek Putin próbuje nieudolnie nam dogryźć to znaczy , że i my mu na odcisk nacisneliśmy. Mam nadzieję, że Rosjanie obudzą się kiedyś ze snu i zorientują , że żyją w matrixie zaprogramowanym przez dziadka Putina i jego kolesi z byłej KGB.

  1. Marek1

   Heniu - bywam w Rosji kilka razy w roku. Dla Rosjan i ich mediów Polska w zasadzie NIE istnieje. Obowiązuje tam zasada - o Polsce NIE mówi się albo w ogóle, albo sporadycznie i zawsze źle. Prawdę mówiąc od co najmniej paru lat na to w pełni polskie władze zasługują.

  2. Władimir liczy bardzo na takich jak ty

   Zwykli Rosjanie nic do Polski nie mają (tak jak dostępu do mediów), a skoro ciebie cieszą brednie pułkownika KGB, to mentalnie nigdy nie wracasz z Rosji Putina. Atak KGBisty oficjalnie wymierzony był w polską historię, ambasadora Lipskiego, który miał zdecydowanie większe zasługi niż twoje klikanie w klawiaturę na chwałę potomków Stalina.

  3. andys

   "Zwykli Rosjanie nic do Polski nie mają (tak jak dostępu do mediów),.." Rosjanie maja doskonały, bogaty i ciekawy internet. Możesz tam znaleźć wszystko - cenne wskazówki zdrowotne, bogatą edukacje (dla przedszkolaków, uczniów , studentów i dorosłych) , mnóstwo dobrych blogów (Rosjanie kochają blogi) , łatwo znaleźć bezpłatne filmy, książki, audycje TV itd . Programy TV i radio - wszystkie stacje są bezpłatne +bogate archwum wyemitowanych audycji. Informacje o wydarzeniach na świecie pojawiaja sie natychmiast po ich podaniu jak i opinie negatywne o Rosji . Informacje , które pojawiaja sie w polskich mediach, łatwo znaleźć i w rosyjskich.

 5. AWU

  „Polacy, za których życie i wolność zginęło ponad 600 tysięcy żołnierzy radzieckich, kontynuują niszczenie grobów wyzwolicieli, by oklaskiwać Waszyngton i ogólne zniekształcenie historii". Wysłać im egzemplarz Zeszytów Historycznych UJ w którym opisano jak w 1945r arcybiskup książe Sapieha musiał interweniować ze wzgl że w kościołach Małopolski odprawiano Msze Św w intencji "powrotu Niemców". W Polsce nie niszczy się grobów ani Sowietów ani Niemców ani żadnych innych. Moskal kłamał , kłamie i będzie kłamać po wieki gdyż taka jego azjatycko mongolska natura, w ich "kulturze" mówienie prawdy jest oznaką słabości a do błędu nigdy nie można się przyznać aby nie "stracić twarzy". Najlepiej opisał to gen Patton, nie ma sensu starać się Moskala zrozumieć gdyż on po prostu jest Azjatą i myśli w innych kategoriach niż człowiek cywilizowany. Twierdzą że w Polsce poległo 600 tys sowieciarzy , ale na jakim terytorium ? RP z granic przedwojennych? Z granic po 1945r (prawie 40% terytorium to był Reich). Skąd liczba 600 tys .. ile sowieckich grobów na terenie Polski? U siebie nie potrafią się doliczyć bagatela 5 MILIONÓW żołnierzy, rosyjski MON podaje liczbę poległych na 9 milionów a CAW podległe temuż MON na 14 mln. Czy to nasza wina ilu Rosjan poległo w Polsce czy raczej ich kretyńskich dowódców bo liczba poległych Niemców 10 RAZY MNIEJSZA, natomiast największe straty Niemcy ponieśli w "zaginionych" czyli tych których Rosjanie mordowali po wzięciu do niewoli.

  1. asad

   Ilu z tych 600 tys wykończyło NKWD to już Putin nie mówi.

 6. Seba

  A ja na miejscu naszego MSZ przyznałbym rację Putinowi ... tak zgadzamy się z Panem, Władimirze Władimirowiczu i nawet polska kinematografia nakręciła o tym film ... i wysłałbym na Kreml I cz. "Jak rozpętałem II wojnę światową" ze szczególnym zaznaczeniem pierwszej sceny, kiedy Franek Dolas strzela do "dywersanta". I takie posumowanie rozesłanym do MSZ wszystkich Państw na świecie, nawet najbardziej egzotycznych.

 7. andys

  To oburzenie pani ambasador jest dwuznaczne. Może odpowiedziałaby na pytanie-czego dotyczyło orędzie prezydent USA wygłoszone 5 września 1939r? Podpowiem, prezydent ogłosił neutralność USA w konfliktach, w ramach polityki izolacjonizmu. Neutralność został zniesiona w grudniu 1941 , gdy Japonia zaatakował USA, czyli , gdy nie można już było prowadzić polityki neutralności (ucierpiałaby godność Ameryki). W tym czasie Rosjanie prowadzili już kontrofensywę pod Moskwą.

 8. Grzyb

  Putin to spryciarz. Dobrze wie jak zkłócić aliantów wtykając przysłowiowy kij w mrowisko. Na sto procent przy okazji wizyty w Izraelu będzie drążył dalej kwestie rzekomego antysemityzmu Polaków, co z pewnością Żydzi wykorzystają zgadzając się z nim w celu uruchomienia ustawy 447. Jankesi będę w ciężkim położeniu. My w jeszcze gorszym...

  1. andys

   1. Putin może i coś tam powie o antysemityźmie Polsków, ale raczej miękko. Dlaczego? Dlatego, że Rosjanie/ZSRR sami nie są bez grzechu. Ot , choćby taki argument - strażnicy obozów śmierci to w większości Ukraińcy i Rosjanie (tych było mniej) , byli obywatele ZSRR i żołnierze RKKA, wychowywani w duchu przyjaźni między narodami. Do tego można dodać tysiące przykładów uczestnictwa policajów rosyjskich w zabijaniu Żydów. 2. Poparcia dla 447 również w Rosji nie będzie. Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy po spacyfikowaniu Polski w ramach 447, przyjdzie kolej na byłe ZSRR i Rosję, indywidualnie i jako spadkobiercę ZSRR. Tam synagogi niszczyli nie tylko Niemcy, ale i sami Rosjanie (nie przez cały czas oczywiście , ale za Stalina i Chruszczowa -owszem). Znana jest również "sprawa lekarzy", jeszcze za Stalina oraz wcale nie małe, działające obecnie, grupy nacjonalistów, "kochających" Żydów na swój sposób. Ograniczanie dostępu Żydów do określonych stanowisk, uczelni w czasach ZSRR , to również fakt. 3. Myślę, ze Putin nie chce otwierać nowego frontu konfrontacji, gdyż ma wystarczająco dużo problemów wewnętrznych i zewnętrznych. Sprawa prześladowania Żydów na Wschodzie (głównie Imperium Rosyjskim) to istna puszka Pandory i ewentualne, chwilowe sukcesy Putina w tym temacie szybko mogą zamienić się w jego poważne kłopoty. 4. Odnośnie Kriwoszeina na fotografii. Warto przypomnieć , że generał ten, uważnie wpatrujący się w1939 r w mapę okolic Brześcia, będzie w 1945 równie uważnie wpatrywał się w mapę zdobywanego Berlina, między innymi przez dowodzony przez niego korpus pancerny. Podobna sprawa z gen. Czujkowem (w 1939 r dowódca Kriwoszeina), który w 1939 roku zajmował Brześć (na czele bodaj 4 Armii) , a w 1945 wyzwalał Poznań na czele 8 Armii Gwardii, tej samej zresztą w której służyła Marusia, a z żołnierzami której bil Niemców na przyczółku, na T-34 Janek z kolegami i oczywiście Szarikiem.

 9. 123456756

  Rosjanie są bezczelni i kłamią od tysiącleci dla własnych interesów. Może Putin to dobry prezydent, ale dla Rosjan, nie dla Polaków. Skandal. Fałszerze hisorii - żałosne. ZSRR podzieliło z Hitlerem Polskę na pół. A dopiero potem ZSRR zmieniło strony konfliktu i dołączyło do Aliantów. Polska była w tej koalicji już od początku.

  1. Trzeźwy

   Dla Rosjan? Niby jak. Gospodarka dołuje po jego głupich decyzjach, wojna przynosi straty wizerunkowe i ekonomiczne, brak wolnych mediów, cenzura, teraz odetnie ich od światowego internetu. Dobry dla Rosjan?? To jakbyś powiedział, że Kim-owie są dobrzy dla Północnych Koreańczyków??

  2. Marek1

   Warto wiedzieć CO sie pisze - pierwsze wzmianki o Rosji jako państwie pochodzą od cara Piotra I. Praktycznie aż do 1720r istniało tylko i wyłącznie carstwo(imperium) moskiewskie. Tak właśnie sami tytułowali się poprzednicy Piotra I i taka tytulaturę stosowały w kontaktach dyplomatycznych inne kraje.

  3. Majster klepka

   I komu ty się tłumaczysz? Mamy w tej sprawie do powiedzenia tyle co żyd za okupacji z tym naszym nierządem.

 10. Marek

  Putin zapomniał, że różnica między Hitlerem a Stalinem w traktowaniu Żydów była tylko taka, że Hitler postanowił pozbyć się ich w pierwszej kolejności. Stalin zaś najpierw postanowił załatwić nas, później zabrać się za Żydów. Wystarczy popatrzeć tylko na kolejne deportację w wykonaniu Rosjan. Pierwsza i druga masowa deportacja obejmowała głównie Polaków. Trzecia natomiast to już w zdecydowanej większości Żydzi. W czwartej też było ich sporo. Generalnie z terenów zajętych po 17 września przez Rosję przymusowo wywieziono około 180 tys. Polaków i około 100 tysięcy Żydów.

 11. ...

  eh naiwni. Usa ma ustawe 447 przeciw polsce. Izrael tez nas oskarza (oplucie ambasadora) Rosja tylko dolacza sie do tego co jest. do okrazenia. a wy sie cieszycie jak dzieci we mgle

 12. Kiks

  Dlaczego kgbowski kłamca milczy o tym jak to ruscy instruowali Niemców jak budować wydajne obozy koncentracyjne? Przecież są na to dokumenty podpisane przez obie strony.

 13. Dick Steel

  USA pomagało sprzętowo Niemcom, antysemickie nastroje były na całym świecie w tym okresie ( mało to zdjęć Amerykanów wyciągających rękę), ale jednocześnie Niemcy mieli udostępnione poligony w Rosji, którymi to obchodzili restrykcje z okresu I wojny światowej, a za to płacili między innymi technologiami. Rosja również pomagała Hitlerowi surowcami. Generalnie winnymi II wojny są zarówno Niemcy, Rosja, jak i USA sterowana wtedy i teraz przez bankierów z charakterystycznym krzywym nosem, którzy to chcieli wykroić dla swego "wybranego" narodu małe państewko. II RP również starała się znaleźć w tym okresie i utrzymać dopiero co uzyskaną niepodległość, stąd owe wizyty niemieckich dygnitarzy, rewizyty, wspólne polowania i zwodzenie Hitlera. Ba! W zasadzie to aby się wypowiadać o II wojnie światowej, wypadałoby przeczytać ową znaną książkę Hitlera, w której wyraźnie zakreślił przyszły plan działania, który to był podobno takim zaskoczeniem dla ówczesnego świata...

 14. Rhotax

  Teraz czas na prowokacje inspirowane/dokonane przez agentów GRU --spala Cerkiew lub/i zdewastują cmentarz krasnoarmiejców i będą nakręcać hejt na RP u siebie aż do wojny w 2021. { 2025 najpózniej }

 15. BUBA

  Zaolsie to niewieli obszar etnicznie Polski.I nie rozumoiem dlaczego nie jest nadal poza granicami Polski. Rosja sila anektowala Krym.To nie ich ziemie.

 16. Eli

  Izrael wystapil juz o odszkodowanie za ruski obóz koncentracyjny dla zydow z 1934r

Reklama