Tunezja: armia otoczyła parlament

26 lipca 2021, 13:53
tunezja minister ON
Minister obrony Tunezji Brahim Bartagi, fot. Ministerstwo Obrony Tunezji
Reklama

Żołnierze otoczyli w poniedziałek tunezyjski parlament i nie pozwolili wejść do środka jego przewodniczącemu po tym, jak prezydent Kais Saied zawiesił parlament i zdymisjonował rząd w następstwie ogólnokrajowych protestów związanych z kryzysem gospodarczym i sanitarnym.

W niedzielę późnym wieczorem w Tunisie protestujący świętowali decyzję Saieda, wydając okrzyki radości, trąbiąc klaksonami w swoich samochodach i wymachując tunezyjskimi flagami. Krytycy oskarżyli go jednak o zagarnięcie władzy i zagrożenie tym samym młodej tunezyjskiej demokracji — podaje agencja AP.

Zaniepokojenie sytuacją w Tunezji wyrazili jej zagraniczni sojusznicy.

Policja interweniowała w poniedziałek, by zapobiec starciom przed budynkiem parlamentu między deputowanymi z islamistycznej Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda), która dominuje w Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych, a demonstrantami popierającymi prezydenta. Według reportera AP i nagrań wideo krążących w internecie obie strony wznosiły okrzyki i obrzucały się kamieniami.

Siły bezpieczeństwa wkroczyły też w poniedziałek do biur telewizji Al-Dżazira w Tunisie, nakazując ich zamknięcie — wynika z oświadczenia tej katarskiej stacji na jej stronie na Facebooku. Powód tych działań nie został wyjaśniony — pisze AP.

Rozwiązanie parlamentu było jednym z żądań tysięcy protestujących, którzy przeciwstawiają się ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa. Demonstrowano w stołecznym Tunisie i w innych miastach. Tłum protestujących, wśród których większość stanowili młodzi ludzie, wznosił hasła wzywające do wcześniejszych wyborów, a także domagał się reform gospodarczych. W wielu miejscach wybuchły starcia.

Gospodarka Tunezji od lat boryka się z problemami, a w kraju niedawno ponownie wprowadzono lockdowny i inne ograniczenia związane z koronawirusem.

Prezydent oświadczył, że musiał zdymisjonować premiera Hiczema Meczicziego i zawiesić parlament z powodu obaw związanych z przemocą w społeczeństwie. "Podjęliśmy te decyzje (...), (będą obowiązywać — PAP), dopóki w Tunezji nie powróci spokój społeczny i póki nie uratujemy państwa" powiedział Saied w telewizyjnym przemówieniu.

Przewodniczący parlamentu, lider an-Nahdy Raszid Ganuczi, próbował w nocy z niedzieli na poniedziałek wejść do parlamentu, ale zatrzymała go policja i siły wojskowe pilnujące terenu. W poniedziałek rano Ganuczi siedział w zaparkowanym samochodzie przed gmachem parlamentu; nie wiadomo, jakie dalsze kroki podjął — pisze AP.

Reklama
Reklama

Ganuczi nazwał posunięcie prezydenta "zamachem stanu przeciwko konstytucji i rewolucji (arabskiej wiośnie — PAP)" i wzywał, by parlament kontynuował pracę.

Saied bronił swej decyzji, przekonując w poniedziałkowym oświadczeniu, że działał zgodnie z prawem. Prezydent odwiedził w nocy protestujących na głównej arterii stolicy, Alei Burgiba, epicentrum masowych demonstracji, które w 2011 roku odsunęły od władzy autokratyczne władze Tunezji i zapoczątkowały arabską wiosnę. Ostrzegł przed naruszaniem porządku publicznego, grożąc surowymi karami.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Monkey
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:33

Młoda tunezyjska demokracja. Cos takiego ie istnieje. Tak samo Sisi załatwił Bractwo Muzułmańskie w Egipcie. Tylko że ich lider Mursi zmarł w więzieniu, a tutaj lider islamistycznej większości tylko nie został wpuszczony do parlamentu.

Eee tam
poniedziałek, 26 lipca 2021, 22:20

Po dekadzie wolności ją sobie właśnie skasowali

War
poniedziałek, 26 lipca 2021, 21:53

Ludzie walczą

Monkey
wtorek, 27 lipca 2021, 00:31

@War: Od 2011 roku. Po drodze był wielki zamach terrorystyczny na zagranicznych turystów (głównie brytyjskich-ponad 30 osób zabitych), a teraz znów zamieszki. Ktoś ich ładnie omamił z tą demokracją.

Tweets Defence24