Libia: Rząd Porozumienia Narodowego ogłosił zawieszenie broni

22 sierpnia 2020, 11:17
1024px-Demonstration_against_Haftar_in_Berlin_2020-01-19_13
Fot. Leonhard Lenz (domena publiczna)
Reklama

Uznawany przez ONZ libijski rząd jedności narodowej (GNA) w Trypolisie ogłosił w piątek zawieszenie broni w całym kraju i wezwał do demilitaryzacji obleganego przez siły rządowe miasta Syrta. Do wstrzymania walk wezwała też druga z walczących w Libii frakcji.

W piątkowym oświadczeniu rząd w Trypolisie podał, że premier kraju Fajiz Mustafa as-Saradż wydał rozkaz wszystkim siłom zbrojnym do "natychmiastowego wstrzymania ognia i wszystkich operacji wojskowych na całym terytorium Libii". Równocześnie do zaprzestania walk wezwał lider rywalizującej z rządem Izby Reprezentantów (parlamentu) Akila Salih.

Do zawieszenia broni dochodzi w czasie walk o Syrtę, ważny ośrodek naftowy pozostający w rękach sił lojalnych wobec Saliha i dowódcy Libijskiej Armii Narodowej gen. Chalify Haftara. Obydwa stronnictwa wezwały do zakończenia wzajemnej blokady naftowej rozpoczętej w tym roku. Rząd jedności narodowej chce też przeprowadzenia wyborów prezydenckich i parlamentarnych w marcu przyszłego roku.

Na oświadczenia obydwu stron pozytywnie zareagowała Misja Wsparcia ONZ dla Libii (UNSMIL). Jej przedstawiciele dodatkowo wezwali do opuszczenia kraju przez wszystkich zagranicznych najemników uczestniczących w konflikcie po obu stronach.

W podobnym tonie zareagował prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi, który dotychczas opowiadał się po stronie sił Haftara. Sisi oświadczył, że zawieszenie broni jest "ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia rozwiązania politycznego" konfliktu.

Wojna domowa w Libii trwa od 2011 r., kiedy po obaleniu Muammara Kadafiego kraj podzielił się na kilka rywalizujących ze sobą stronnictw i bojówek, skupionych obecnie wokół dwóch obozów — uznawanego przez ONZ rządu w Trypolisie oraz sił lojalnych wobec Izby Reprezentantów, którego obecna siedziba to Tobruk na wschodzie Libii. Stronnictwo as-Saradża wspierane jest m.in. przez Turcję i Włochy, zaś Haftara przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Francję.

Obecny impas to wynik wspartej przez Turcję ofensywy rządu w Trypolisie, która zdołała odbić z rąk sił Haftara część stolicy oraz innych miast na zachodzie kraju. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Chlopek Rostropek
niedziela, 23 sierpnia 2020, 12:03

Wyprawa haftara JUŻ sie skończyła Wziął co MÓGŁ i kropka Czekamy na rosyjską cywilizację co pokaże w Libii Smród brud i ubóstwo

yaro
niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:10

Potwierdziły się informacje o przerzuceniu do Syrii myśliwców frontowych MiG-35, wróble ćwierkają, że Syria zakupi te myśliwce. Przerzucenie to ma na celu promocje tego myśliwca. Teraz być może okazać się prawdą, że w Libii w ataku na lotnisko to MiG-35 ośmieszyły natowską OP i natowskie WRE.

Davien
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 14:21

Wow, to przerzucili do Syrii całe 2 seryjne MiG-35 jakie mają??

Rhotax
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:32

Czyli po przegrupowaniu będzie nowa ofensywa i po rozejmie aż do Nowego Porozumienia .

michalspajder
niedziela, 23 sierpnia 2020, 01:16

Tak jest. Porobic troche pozorow, ze sa dobre checi, a za plecami skonsultowac sie z sojusznikami, co tu jeszcze mozna wykombinowac, zeby jednak zerwac rozmowy i jeszcze sprobowac. Podejrzewam, ze impas pod Syrta juz trwa zbyt dlugo, a Turcy nie chca ruszac, bo sie boja, ze armia egipska jednak wkroczy.

Davien
sobota, 22 sierpnia 2020, 18:47

Właśnie dlatego metoda jest tak prosta , że nie trzeba tu nic przygotowywać - nawet wyszukiwać ulepszeń armaty Twardego a nawet odwracać dennicy .Wystarczy nauczyć żołnierzy / po uprzednim zamknięciu wylotka na dennicy / korzystania z wylotka znajdującego w podwoziu , nad kratą odgrodową . W alarmie bojowym , uniemożliwiamy wyjście z inicjatywą przeciwnika. Przez zwykłe włożenie blachy / a jeżeli się takowego ustrojstwa nie posiada / , lub przykrycie wieżyczki folią i otwarcie zapasowego otworu w tylnej ściance , wszystko kierujemy do chłodni . Przy okazji / jak to Tomek pokazał na filmie / możemy wyszkolić wartościowe załogi . Można również tą metodę odwrocić do góry nogami : czołgistów umieścić nad kratą a młodzież z WOT skierować do chłodni znajdującej się pod silnikiem i tam w podobny sposób obsługiwać czołg , lub pozbyć sie nerwówki alarmu bojowego. Ja wyspecjalizowałem się w tej drugiej metodzie .

Davien
sobota, 22 sierpnia 2020, 20:55

A ten podszywacz z Olgino znowu wypisuje swoje bajeczki:0

Urko
sobota, 22 sierpnia 2020, 17:09

Trochę to komiczne - Rząd Jedności Narodowej chce zrobić wybory! Przecież właśnie od tego się zaczęło, że ten rząd, nazywał się wtedy "tymczasowym" miał zrobić wybory w 2018 roku. Do tego był tylko stworzony, ale po tym, gdy uzyskał poparcie ONZ i powszechne uznanie, stwierdził że nie musi. Haftar był w tym rządzie i został z niego wyrzucony, bo nadal chciał wyborów. Z jakiegoś jednak powodu, to Haftara nazywamy tym "złym", za to ludzi, którzy za bardzo uczepili się władzy nazywamy "dobrymi" mimo że zostali wyznaczeni przez powszechnie nieuznawaną instytucję, czyli przesiąknięty terrorystami libijski parlament zwany "Domem Reprezentantów".

Davien
sobota, 22 sierpnia 2020, 20:55

Urko, miał zrobic wybory ale do nich nie doszło bo Haftar się zbuntował w 2014r więc daruj sobie rosyjska propagande.

Urko
sobota, 22 sierpnia 2020, 22:21

Chyba Ci się daty pomyliły ;) W 2014 roku to on był jeszcze pod parasolem swoich kolegów z którymi współpracował w CIA ! Zresztą nawet w zeszłym roku jeszcze próbował konsultować swoje działania z USA. Nie chcieli pomóc, to niech się nie dziwią że wybrał konkurencję. Zresztą USA już nieraz zmieniało zdanie, więc w każdej chwili mogą go znowu poprzeć.

Davien
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 14:23

Urko i znowu kłameisz. Haftar własnei w 2014r sie zbuntował wiec daruj sobie bajeczki o jakims CIA:) USA w libii nie miesza sie do tej wojenki wiec daruj sobie kolejne brednie.

dim
niedziela, 23 sierpnia 2020, 08:38

Tu się akurat zgodzę. Generał Haftar nie wybrał Rosjan z własnych przekonań czy sympatii, a ponieważ to oni sami zaoferowali mu pomoc, uważając, że wygra tak czy owak. Ruskie pomylili się, Haftar zwyczajnie nie miał wyboru, ale nie jest to żaden sojusz przeciw Zachodowi, a już zwłaszcza nie przeciw sąsiadującym z Libią państwom NATO. Z Grecją ci właśnie Libijczycy mieli zawsze b.ciepłe kontakty, często razem studiowali, na jednych akademiach wojskowych, do Grecji jeździli na urlopy, często dobrze mówią po grecku... - myślę, że błąd leżał po stronie ocen w USA.

wert
sobota, 22 sierpnia 2020, 15:18

wygląda na pat i sowieci z turkami będą się układać. Libia jako jedno państwo przestanie istnieć

Ibo
sobota, 22 sierpnia 2020, 14:57

czyli w tej rozgrywce inicjatywa nadal po stronie Turcji, reszta tylko reaguje.

michalspajder
niedziela, 23 sierpnia 2020, 01:17

Jak Turcja sie posunie z ta swoja "inicjatywa" za daleko, to Egipt zareaguje. I wtedy dopiero bedzie bigos...

wert
sobota, 22 sierpnia 2020, 19:32

Inicjatywą byłoby zdobycie Syrty

Mgr
sobota, 22 sierpnia 2020, 13:27

Wątpię by najemnicy się wycofali z Libii.Zleceniodawcy ich będą mieli z nimi problem jak ich zagospodarować.Bezrobotnym najemnikom mogą różne głupie myśli przychodzić do głowy.

Rhotax
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:29

Trafią zaraz na Ukrainę bo tam we wrzeniu impreza o wodę się zacznie pod przykrywką ćwiczeń ...

Tweets Defence24