Reklama

Geopolityka

Afgańsko- amerykańskie porozumienie o bezpieczeństwie i współpracy najpóźniej w październiku 2014 roku

Gen. Martin Dempsey. Fot.  Department of Defense
Gen. Martin Dempsey. Fot. Department of Defense

Po spotkaniu z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Martin Dempsey jest przekonany, że najpóźniej w październiku 2014 roku uda się podpisać dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa i współpracy.Takie porozumień stałoby się podstawą dla określenia warunków dalszej obecności sił USA i NATO w Afganistanie po 31 grudnia 2014 roku. Byłaby to duża poprawa w stosunku do ostatnich miesięcy, gdy stosunki pomiędzy obydwoma krajami mocno się zaogniły.

Czytaj także- Afganistan: akademia policyjna w polskiej bazie Ghazni zamknęła swoje drzwi

"Mogę szczerze i uczciwie powiedzieć, że dzisiejsza rozmowa z prezydentem przebiegła w pozytywnej atmosferze i wyszedłem przekonany, że jest on tak samo jak my zaangażowany w pogłębienia współpracy przy jak najszybszym stworzeniu tej dwustronnej umowy" – oświadczył Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów podczas konferencji prasowej, która odbyła się po jego spotkaniu z Karzajem.

Zobacz również: Obama rozważa „opcję zerową” w Afganistanie

Zapewniał też, że obie strony mają na względzie jedynie umocnienie bezpieczeństwa i demokracji w Afganistanie. Jego zdaniem prezydent Hamil Karzaj pokłada duże zaufanie w możliwościach swoich służb bezpieczeństwa i sił zbrojnych. Natomiast strona amerykańska dołoży wszelkich starań aby były one zdolne do samodzielnego, skutecznego działania po 31 grudnia 2014 roku.

(JS)
Reklama

Komentarze

    Reklama