Reklama

Geopolityka

Afganistan: rozmowy pokojowe między rządem i talibami rozpoczną się w sobotę

Fot. DFID/CC BY 2.0
Fot. DFID/CC BY 2.0

Rozmowy pokojowe między afgańskim rządem i talibami rozpoczną się w sobotę w Katarze — poinformowali talibowie. Rzecznik prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego, Sadik Sadikki, potwierdził na Twitterze, że rządowa delegacja stawi się w Ad-Dausze.

Również ministerstwo spraw zagranicznych Kataru poinformowało w komunikacie, że będzie gościć strony rozmów i jest to "istotny i poważny krok" ku trwałemu pokojowi w Afganistanie. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Waszyngton przyjmuje z zadowoleniem informację o rozpoczęciu rozmów pokojowych i zapewnił, że "Stany Zjednoczone gotowe są je wesprzeć". Wkrótce potem prezydent Donald Trump oznajmił dziennikarzom, że Pompeo weźmie udział w tych negocjacjach.

W sierpniu prezydent Afganistanu Aszraf Ghani podpisał dekret o zwolnieniu z więzień 400 najbardziej strzeżonych talibów, utorowało drogę do długo oczekiwanych rozmów pokojowych, które mają się rozpocząć w Katarze. Rozpoczęcie negocjacji zapowiadało podpisane w lutym w Ad-Dausze porozumienie między władzami Stanami Zjednoczonych i starszyzną talibów. Przewiduje ono m.in. wycofanie z Afganistanu amerykańskich żołnierzy z pięciu baz w zamian za gwarancje niewykorzystywania terytorium talibów jako odskoczni do zbrojnych ataków na USA i państwa z nimi sprzymierzone.

USA miały całkowicie opuścić Afganistan przed listopadem 2020 roku, gdy w USA odbędą się wybory prezydenckie, jednak w środę szef Centralnego Dowództwa USA generał Frank McKenzie poinformował, że amerykański kontyngent w Afganistanie zmniejszy się do listopada z 8,6 tys. do 4,5 tys. żołnierzy.

W ostatnich tygodniach McKenzie powtarzał, że ma wątpliwości, czy należy w pełni wycofać amerykańskie wojska z Afganistanu ze względu na stałą współpracę talibów z Al-Kaidą oraz nieustanne akty przemocy w tym kraju.

Mimo podpisania porozumienia między USA i talibami ataki terrorystyczne w Afganistanie nie ustały, chociaż nie są już raczej wymierzone w międzynarodowe siły interwencyjne, lecz w afgańską armię, policję oraz liberalnych polityków.

W środę w centrum Kabulu wybuchła przydrożna bomba podczas przejazdu prezydenckiej kolumny. Zginęły cztery osoby, a 16 zostało rannych; przeżył pierwszy wiceprezydent Afganistanu Amrullah Saleh, w którego wymierzony był zamach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama