Reklama

Geopolityka

34 samoloty bojowe i 9 okrętów chińskich w pobliżu Tajwanu

Autor. Republic of China Air Force/Facebook

W ciągu minionych 24 godzin Chiny wysłały 34 samoloty wojskowe i 9 okrętów w okolice Tajwanu – podało w środę tajwańskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Z 34 chińskich samolotów bojowych, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 20 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej - stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między obu stronami.

Czytaj też

Wśród 20 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ, znalazły się m.in. Shenyangi J-11, Shenyangi J-16, Chengdu J-10, myśliwce rosyjskiej produkcji Su-30, samoloty BZK-007 UAV i BZK-005 UAV, a także samoloty wojskowe Shaanxi Y-8 w wersji ASW, EW i ELINT.

Reklama

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty (CAP) i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.

Czytaj też

Wojsko chińskie regularnie narusza strefę identyfikacji Tajwanu, w styczniu takie naruszenia miały miejsce codziennie – coraz częstsze stają się również naruszenia mediany Cieśniny Tajwańskiej. Rekordowe naruszenie miało miejsce w grudniu, gdy 71 chińskich maszyn wojskowych prowadziło działania w pobliżu Tajwanu, a 47 naruszyło linię mediany.

Czytaj też

Na swoim Twitterze szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu zareagował na wtargnięcie, stwierdzając „zgaduję, że jest to reakcja Komunistycznej Partii Chin na wsparcie okazane Tajwanowi przez przyjaciół. Cóż, KPCh nie może dyktować, w jaki sposób zdobywamy przyjaciół ani w jaki sposób przyjaciele nas wspierają. Nadal będziemy postrzegani jako siła działająca na rzecz dobra na świecie. Nie możecie tego zmienić przymusem".

Czytaj też

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen rozmawiała w poniedziałek telefonicznie z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavelem. We wtorek Chiny wyraziły niezadowolenie i stanowczy sprzeciw wobec tej rozmowy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Kleofas03

    Podsumowując bojowa retoryka Xi przed kongresem komuchy miała obudzić armię chińską Czystka która nastąpiła niczego nie poprawiła CZYLI śpiąca panda 🐼🐼🐼🐼

  2. farfozel

    Chinskie złomy

Reklama