Geopolityka

Gen. Hodges: Powidz "hubem lotniczym" US Army [Defence24.pl TV]

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa wymaga podejścia warstwowego. To nie jest wyłącznie jeden system. - powiedział w rozmowie z Defence24.pl TV gen. Ben Hodges, dowódca US Army Europe. Generał odniósł się też do planów rozmieszczenia amerykańskiego sprzętu w Powidzu, jak i wykorzystania tej bazy przez lotnictwo wojsk lądowych USA.

Dowódca amerykańskich wojsk lądowych generał Ben Hodges w rozmowie z Defence24.pl odniósł się też do planu zakupu systemów Patriot i HIMARS przez Polskę. Zwrócił też uwagę na znaczenie wspólnych ćwiczeń i współdziałania wojsk. Pozwalają one nie tylko na integrację sił i systemów, innym celem jest bowiem demonstracja zdolności i woli obrony sojuszników.

Obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa wymaga podejścia warstwowego. To nie jest wyłącznie jeden system. (...) Musimy rozwinąć zdolność warstwową, która pozwoliłaby nam na ochronę naszych populacji, miast, kluczowej infrastruktury.

Gen. Ben Hodges, dowódca US Army Europe

Dowódca US Army Europe zaznaczył, że budowa systemu obrony powietrznej wymaga podejścia warstwowego. Gen. Hodges poruszył również kwestię rozmieszczenia sprzętu na kontynencie europejskim. Zaznaczył, że jeszcze administracja Obamy zdecydowała o rozlokowaniu sprzętu dla całej dywizji w Europie. Jest on już rozmieszczany w Niemczech, Holandii i Belgii.

Jeden z obszarów magazynowania w ramach systemu Army Prepositioned Stock będzie umiejscowiony w Powidzu (do 2021 roku), tam też znajdzie się regionalne centrum działań amerykańskiego lotnictwa wojsk lądowych.

Czytaj więcej: USA: Strategiczny sprzęt w Powidzu

Ostatnią lokalizacją będzie Powidz, gdzie zgromadzimy większość sprzętu dla Brygady (...). Jest to, jak wiemy, baza Polskich Sił Powietrznych, jednak mamy tam jednostkę logistyczną Lotnictwa Sił Lądowych, (...) Myślę, że poza byciem bazą logistyczną, Powidz stanie się także hubem lotniczym.

Gen. Ben Hodges, dowódca US Army Europe

Nagranie przygotowano podczas Global Forum 2017 w Warszawie, organizowanego przez PISM i Atlantic Council.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.