Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Francja: Turcja powinna koordynować operację w Afrin z sojusznikami; BBC: talibowie aktywni w 70 proc. afgańskich dystryktów

Fot. Lt.j.g. Joe Painter/Wikimedia/CC BY 2.0
Fot. Lt.j.g. Joe Painter/Wikimedia/CC BY 2.0

Francja: Turcja powinna koordynować operację w Afrin z sojusznikami

Prezydent Emmanuel Macron w komentarzu dla dziennika „Le Figaro” przestrzegł tureckie władze przed uczynieniem z operacji „Oliwna Gałązka” usprawiedliwienia dla inwazji na inny kraj.

Turecki premier Binali Yildirim powiedział, że celem operacji jest jedynie obrona bezpieczeństwa Turcji oraz ochrona Arabów, Kurdów i Turkmenów przed „organizacjami terrorystycznymi”.


BBC: talibowie aktywni w 70 proc. afgańskich dystryktów

Według badań BBC talibowie w pełni kontrolują 4 proc. Afganistanu i są aktywni w 70 proc. dystryktów. Badania brytyjskiej stacji telewizyjnej są wyższe niż rezultaty badań przeprowadzonych przed siły działające w Afganistanie pod dowództwem NATO. Wskazują one, że talibowie są aktywni w 44 proc. jednostek terytorialnych.

BBC zaznacza także, że tzw. Państwo Islamskie jest aktywne w 30 proc. dystryktach. W ostatnim zamachu na posterunek w pobliżu akademii wojskowej w stolicy Afganistanu, Kabulu zginęło pięciu żołnierzy. Do ataku przyznało się ISIS.

Reklama

Komentarze

    Reklama