Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Finlandia wybiera uzbrojenie okrętów przyszłości

Fot. Tomisti / Wikimedia Commons / CC 3.0.
Fot. Tomisti / Wikimedia Commons / CC 3.0.

Dowództwo pionu logistycznego fińskiej armii wybrało kandydatów do przetargu na system walki dla okrętów Squadron 2020. Finowie wybierają więc systemy uzbrojenia i wyposażenia jeszcze przed rozpoczęciem budowy nowych okrętów. Zwycięska firma ma być nie tylko dostawcą, ale również integratorem okrętowego systemu walki, w skład którego mają wchodzić: system obserwacji technicznej, systemy uzbrojenia oraz dowodzenia i kontroli.

Wśród podmiotów, które przeszły pierwszy etap postępowania na okrętowy system walki dla okrętów budowanych w ramach programu Squadron 2020 znalazły się niemiecki Atlas Elektronik GmbH, kanadyjski Lockheed Martin Canada Inc i szwedzki Saab Ab. Początkowo dowództwo pionu logistycznego sił zbrojnych Finlandii rozesłało zaproszenie do dwunastu zagranicznych i lokalnych firm dotyczące udziału w przetargu, na które odpowiedziało osiem podmiotów.

Czytaj więcej: Moduły bojowe - czyli kosztowna bierność Sił Zbrojnych RP.

Zgłoszenia zainteresowanych przedsiębiorstw oceniały pion logistyczny sił zbrojnych, marynarka wojenna oraz dowództwo fińskich sił zbrojnych. Za weryfikację niezależności postępowania i jakość procedur zgłoszeniowych był odpowiedzialny podmiot zewnętrzny. W procesie będzie uczestniczyła również fińska stocznia Rauma Marine Constructions z Raumy, z którą ministerstwo obrony Finlandii podpisało 14 września ub. r. list intencyjny w sprawie budowy w ramach programu Squadron 2020 czterech okrętów przystosowanych do działania w warunkach lodowych. Stocznia ta będzie odpowiedzialna za terminowe wykonanie jednostek i dlatego musi też dokonać oceny podwykonawców pod względem zapewnienia przez nich bezpieczeństwa zamówienia. 

Wśród kryteriów oceny znalazły się: ekspertyza poziomu zintegrowania systemu, techniczne możliwości, wiedza projektowa, wymogi prawne i rynkowe, ekspertyza cyklu życia produktu, współpraca przemysłowa, jakość i bezpieczeństwo. Z informacji ministerstwa wynika, że latem tego roku wybrane firmy otrzymają zaproszenie do podjęcia wstępnych negocjacji i złożenia ofert przetargowych, a podpisanie kontraktu z wybranym wykonawcą ma nastąpić w 2018 r. 

Zwycięska firma ma być nie tylko dostawcą, ale również integratorem okrętowego systemu walki, w skład którego mają wchodzić: system obserwacji technicznej, systemy uzbrojenia oraz dowodzenia i kontroli.

Czytaj więcej: Finowie poszukują systemu walki dla nowych okrętów.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. mars

    i to się nazywa myślenie szkoda że nasi nie podchodzą tak do kwestii planowanych zakupów

    1. anakonda

      nasi to sa słabi psychicznie, przerażeni siła negocjacji bogatszych ,emitujacy zachłannośc na kazdego wyżebranego dolara a zarazem nie posiadajacy zadnej bazy wiedzy ani planu działania ( bo co zmiana rzadu to i potrzeby sprzetowe wojska sie zmieniaja) a to nie pomaga a wrecz daje proste narzedzie partnerom negocjacyjnym do uzyskania lepszych warunków

  2. ito

    Bo oni rozumieją, że okręt to NOŚNIK uzbrojenia- czyli zaczynają od tego, co najważniejsze: co jednostka ma robić= w jakie systemy ma być wyposażona. Następnie ograniczenia: nawigacyjne (lód, głębokość itp.) i logistyczne (np. dostępne doki)- i z tego wychodzi im okręt. A u nas zaczęto od kadłuba- i, póki co, na kadłubie zakończono.

Reklama