Reklama

Geopolityka

Finlandia odbiera pierwsze interceptory desantowe

Interceptor Jehu – fot. Marine Alutech Oy Ab
Interceptor Jehu – fot. Marine Alutech Oy Ab

Fińska marynarka wojenna odebrała w Raseborgu pierwsze trzy szybkie kutry desantowe typu U-700 Jehu (Watercat M18 AMC).

Fińskie siły morskie zamówiły w stoczni Marine Alutech Oy Ab dwanaście interceptorów Jehu. Są to jednostki wielozadaniowe, jednak ich główną rolą jest zapewnienie szybkiego przerzutu żołnierzy desantu oraz przeprowadzanie ewakuacji w rejonach przybrzeżnych, szczególnie w strefach z dużą ilością wysp i nieregularną linia brzegową. Jehu mogą również służyć do nadzorowania strefy przybrzeżnej i do udzielania wsparcia jednostkom działającym na brzegu.

Na wypełnianie wszystkich tych zadań pozwala zarówno zróżnicowane uzbrojenie (montowane na zdalnie sterowanej wieżyczce RWS - Remote Weapon Station), jak i system ochrony załogi – w tym strefa ochrony przed bronią ABC. Kadłub i pokład jest wykonany z aluminium, natomiast nadbudówki są kompozytowe. Przewidziana jest możliwość montażu osłon balistycznych.

Każdy interceptor ma długość 19,9 m, szerokość 4,3 m, zanurzenie 1,1 m, wyporność 32 tony, prędkość maksymalną ponad 35 w i zasięg ponad 200 Mm. Prowadzenie nawigacji w trudnych warunkach przybrzeżnych ułatwia bogate, jak na tak mała jednostkę, zintegrowane wyposażenie obserwacyjne: radar, system AIS, sonar, echosonda i głowica optoelektroniczna.

Reklama

Komentarze (2)

  1. a-i

    Nie jestem polonistą ale zauważyłem, że co pewien czas w naszym słowniku pojawiają się modne wyrazy. Mieliśmy już consensus teraz przyszła pora na interceptor. Kiedyś ten angielski wyraz odnosił się do myśliwca przechwytującego, obecnie używa się go do określenia wielu innych rzeczy np. pocisków przeciwlotniczych/przeciwrakietowych. Jestem zwolennikiem języka ojczystego ale to jeszcze potrafię zrozumieć. Interceptor to coś co przechwytuje, jak wspomniany myśliwiec czy pocisk. Jednak zachodzę w głowę jak się ma to określenie do kutra desantowego ?? Obym nie był złym prorokiem ale coś mi się wydaje, że nie bardzo znając znaczenie słów zaczynamy je nadużywać bo brzmią tak modnie, dodają autorowi splendoru i za jakiś czas przeczytamy o interceptorach w postaci... kuchni polowych ;)

  2. Jazon

    Mogłyby pływać nawet w Zalewie Wiślanym.

Reklama