Reklama

Geopolityka

Finlandia kupuje haubice z Korei

Fot. Republic of Korea Armed Forces
Fot. Republic of Korea Armed Forces

Ministerstwo Obrony Finlandii poin­for­mo­wało o zatwierdzeniu pro­gramu nabycia uży­wa­nych 155 mm haubic samobieżnych K9 Thunder, z lufami o długości 52 kalibrów z Korei Południowej. Działa pocho­dzić maja z nad­wy­żek sprzę­to­wych armii koreańskiej. 

Szacowana wartość umowy za 48 egzemplarzy ma wynosić około 146 mln EUR, a dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku (wraz z procesem szkolenia załóg). Ćwiczenia poborowych na nowych haubicach rozpoczną się w 2019 roku. Oprócz samych haubic w skład pozyskiwanego pakietu wchodzić będzie szko­le­nie per­so­nelu, zestawy czę­ści zamien­nych oraz urzą­dzenia wspie­ra­ją­ce proces eksploatacji. Program zawiera  także opcję nabycia kolej­nych dział w przy­szło­ści. Planowane jest osiągnięcie pełnej goto­wości ope­ra­cyjnej w 2024 roku. Wybrane przez Finlandię K9 Thunder przed dostarczeniem przejdą remonty główne w  Korei.

Przejęcie nowych haubic znacznie wzmocni potencjał wojsk lądowych Finlandii, dając czołgom Leopard 2A6, bwp CV9030 i wyrzutniom rakietowym M270 MLRS właściwe dodatkowe wsparcie ogniowe przy zachowaniu wysokiej manewrowości tych ściśle współpracujących systemów uzbrojenia na polu walki. Dotychczas eksploatowane systemy artyleryjskie planowane były do wycofania w latach 2020-2030 (około 680 egzemplarzy dział w tym 72 samobieżne 122 mm haubice 2S1 oraz ciągnione 122 mm H63A (D-30) i 155 mm K83/K98).

Przydatność nowych haubic została przetestowana podczas cyklu badań przeprowadzonych w 2016 roku na terenie Finlandii. Oprócz wysokich walorów taktyczno-technicznych, nowy system jest łatwy w obsłudze zarówno dla żołnierzy zawodowych, jak i tych z poboru, a sam proces jego eksploatacji przyczyni się do utworzenia kilkunastu nowych miejsc pracy.

Na podstawie wcześniejszego poro­zu­mie­nia mię­dzy­rzą­do­wego do powyż­szego programu ma dołą­czyć także Estonia, która chce zaku­pić na wła­sne potrzeby 12 – 18 sztuk haubic samobieżnych.

Haubice samobieżne K9 Thunder są eksploatowane przez armię Korei Południowej (obecnie ponad 150 z ogólnym zamówieniem szacowanym na ponad 500 egzemplarzy) oraz Turcji gdzie mają one lokalną nazwę T-155 Firtina (w eksploatacji ponad 100 z planowanego ogólnego zamówienia na 336 haubic). W Polsce armatohaubice samobieżne Krab są budowane z wykorzystaniem licencyjnych podwozi K9 przez Hutę Stalowa Wola. Również Indie w ramach realizowanego programu modernizacji artylerii pozyskają 252 zmodernizowanych do potrzeb indyjskich haubic samobieżnych K-9 (obecnie zawarty kontrakt dotyczy 100 egzemplarzy).

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. roland

  a nie chcieli kupić "znakomitych" Krabów od nas?

 2. Skoczek

  Dziwie się, że w czasach kiedy cały świat się zbroi Korea Pd.pozbywa się sprawnego sprzętu? Była jakaś odwilż o której nie wiem w stosunkach z Koreą Pn?

  1. miske

   może już mają plany wymiany generacyjnej? Jak @=t= już napisał wyżej dostali nowe możliwości dla haubic

 3. krajan

  Finowie 5 milonowy kraj z armia 35 tys i 250 tys aktywnych rezerwistow, potrafi oszczednie gospodarowac srodkami publicznymi ca 3 milardy USD, wobec naszych ca 10 miliardow przy 100 tys armii. Wyprzedzajac Polakow kupili 100 holenderskich Leopardow 2A6 w leprzym stanie i nowoczesniejszych niz nasze A5 za nizsza cene niz my od Niemcow Obecnie nabyli haubice trzy krotnie tanij niz my, choc uzywane to o lepszych parametrach ogniowych Ztych danych sami wyciagnijcie wlasne wnioski co do skutecznosci polskigo MONu

 4. Polanski

  I należy powiedzieć, że Korea Płd. zrównała się w rozwoju gospodarczym z Koreą Płn. dopiero w 1973 roku. Do 1961 społeczność międzynarodowa musiała wspomagać Koreę Płd. pomocą żywnościową.

  1. dk.

   Podając tak abstrakcyjne informacje, jeśli coś "należy", to po pierwsze podać ich źródła.

  2. dldododfo

   Wówczas wiele krajów zachodnich i nie tylko czerpało pomoc w dolcach i nie tylko, a dziś chełpią "skokiem cywilizacyjnym". A inne, dalej są na pomocy socjalistycznointernacjonalistycznej, i dalej są na poziomie lat 50tych

 5. Czu

  Bo kupuja najlepsze na jakie ich stac. My musimy podtrzymywac miejsca pracy w naszym przemysle: np. pilica ...

  1. Grzesiek

   Co ma Pilica do Krabow o haubic koreanskich, ktore kupuje Finlandia nie produkująca zadnych haubic?

 6. KrzysiekS

  To dobra wiadomość teraz PGZ powinno zrobić wszystko żeby HSW stało się serwisem na Europę K9 Thunder.

  1. Kabza.

   Z wielu stron dobry partner do rozwijania współpracy.

 7. Franky

  Proszę o wytłumaczenie jednej rzeczy która mnie nurtuje. W 2014 MON zamówiło 24 AHS Krab za 1 mld zł, czyli ok. 41mln za 1 szt. Rozumiem do tego dochodzą wozy dowodzenia i amunicyjne OK. Finlandia kupuje 48 szt K9 za 600 mln zł czyli 12,5 mln zł szt. Dlaczego 3x droższa jest nasza haubica? Za 4 mld MON kupuje 96 Krabów u Koreańców byłoby 320 szt licząc po cenie dla Finlandii ale przy zamówieniu za 4mld możnaby dostać co najmniej 350 szt serwisy części itp. Przed taką siłą ognia można poczuć respekt. Mylę się?

  1. Motorhead

   Prawdopodobnie są w kontrakcie przemycone koszty opracowania i trwania programu przez ostatnie 15 lat, rozłożone na ilość sztuk. Stąd różnica w cenie

  2. KajaK

   Nowe vs używane....

  3. Gliwiczanin

   Wysokość tej ceny wynika z tego że Finlandia kupuje używane maszyny, które na pewno mają już parę lat. My natomiast będziemy mieli nowe prosto z fabryki. Na tym polega różnica

 8. .

  Ja sam nie mamy krabów

 9. Polak

  Pytanie laika -Dlaczego nie chcieli naszych Krabów?

  1. tak tylko...

   Proszę uważnie przeczytać artykuł, ale na prawdę uważnie...

  2. Maho

   Bo są co najmniej kilka(kilkanaście?) razy droższe.

  3. ciekawy

   bo najpierw muszą zrobić Kraby dla Polskiej Armii

Reklama