Legislacja

Exposé Beaty Szydło: Priorytetem bezpieczeństwo Polski i Polaków

Fot. Piotr Tracz / KPRM
Fot. Piotr Tracz / KPRM

Premier nowego rządu Beata Szydło wygłosiła swoje exposé - "Obejmuję urząd premiera w czasie, kiedy nasz świat, budowany na wartościach wolności, demokracji i tolerancji, coraz agresywniej atakowany jest przez tych, którzy nie szanują prawa do wolności innych. Nie zgadzamy się na taką wizję świata" - powiedziała nowa Prezes Rady Ministrów.

W czasie przemówienia przed Sejmem premier Beata Szydło nakreśliła wizję państwa, której realizacji poświęci się kierowany przez nią rząd. Jej exposé rozpoczęło się słowami - "Panie prezydencie, panowie marszałkowie, panie posłanki, panowie posłowie, drodzy rodacy. Staję dzisiaj przed wami jako jedna z was, staję w wyjątkowej sytuacji, kiedy kilka dni temu we Francji dokonano zamachu terrorystycznego". Beata Szydło kontynuowała potem: - "Obejmuję urząd premiera w czasie, kiedy nasz świat, budowany na wartościach wolności, demokracji i tolerancji, coraz agresywniej atakowany jest przez tych, którzy nie szanują prawa do wolności innych. Nie zgadzamy się na taką wizję świata. Polacy, tak jak inni Europejczycy, pragną dzisiaj bezpieczeństwa. Dlatego będziemy solidarnie współpracować z państwami Europy w walce z terroryzmem. Zarazem naszym priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju. Powtórzę jeszcze raz - dla rządu Rzeczypospolitej rzeczą nadrzędną jest bezpieczeństwo Polek i Polaków".

Mówiąc o sprawach związanych z bezpieczeństwem premier Szydło zapowiedziała kontynuację - wraz z prezydentem Dudą - polityki zagranicznej Lecha Kaczyńskiego, która ma być "prowadzona podmiotowo". Zdaniem Prezes Rady Ministrów dyplomacja polska będzie miała trzy cele: bezpieczeństwo rozumiane w sposób klasyczny - militarne, bezpieczeństwo gospodarcze, ze szczególnym naciskiem położonym na sferę energetyki i uzyskanie właściwej pozycji na arenie międzynarodowej. Bezpieczeństwu podporządkowane będzie umocnienie i rozbudowa sił zbrojnych. "Inwestycje w uzbrojenie muszą być prowadzone tak, by służyły rozwojowi polskiej gospodarki". Premier stwierdziła także, że ważne są działania prowadzące do umocnienia wschodniej flanki NATO, przy czym chodzi o to, by program ten był "jednokierunkowy i konsekwentny".

Ze sprawą bezpieczeństwa militarnego powiązana została polityka gospodarcza rządu, którego program premier streściła w kilku słowach: "po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój". Wśród priorytetów swojego gabinetu Szydło wymieniła rozwój gałęzi gospodarki, które mają szansę być przyszłością rynku. Mowa o przemyśle energetycznym, chemicznym i zbrojeniowym, a także sektorze usług, ze szczególnym uwzględnieniem branży informatycznej. Premier powiedziała, że kierowana przez nią Rada Ministrów chce wrócić do polityki wyrównywania szans regionów - "Chcemy, by na Śląsku znów biło serce polskiego przemysłu, by rozkwitała Łódź".

Omawiając szkolnictwo i politykę historyczną, premier powiedziała, że konieczne jest wzmocnienie postaw patriotycznych, a państwo musi - ponownie - być powodem do dumy. Stwierdziła, że nie należy wstydzić się budowy etosu polskich bohaterów. "Przy wsparciu środków publicznych powinny powstawać dzieła, które opowiedzą Polsce i światu o naszych wybitnych rodakach, o naszych bohaterach".

W exposé poruszono także temat uchodźców. Stanowisko premier jest zdecydowane - "Trzeba jasno podsumować kwestię solidarności". Szydło zastrzegła jednak, że "nie można nazywać solidarnością europejską eksportu problemów, które stworzyły sobie inne państwa".

Premier powiedziała, że w niepewnych, niebezpiecznych czasach trzeba być razem, prosząc jednocześnie o merytoryczną współpracę.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.