Europa "zaniepokojona" izraelskim osadnictwem

16 października 2020, 14:13
34074340443_2a354e7d00_c
Fot. Dennis Jarvis (CC BY-SA 2.0)
Reklama
Defence24
Defence24

Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania we wspólnym oświadczeniu  wyraziły "głębokie zaniepokojenie" izraelskimi planami wybudowania nowych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni decyzją podjętą przez izraelskie władze, aby przyspieszyć budowę ponad 4900 jednostek osadniczych na okupowanym Zachodnim Brzegu" - głosi wspólne oświadczenie.

"Ekspansja osiedli narusza prawo międzynarodowe i dodatkowo zagraża wykonalności rozwiązania dwupaństwowego, by doprowadzić do sprawiedliwego i trwałego pokoju w konflikcie izraelsko-palestyńskim" - czytamy.

Większość krajów ocenia żydowskie osiedla, które Izrael zbudował na terytorium zdobytym podczas wojny sześciodniowej w 1967 r., jako nielegalne i uważa je za przeszkodę na drodze do osiągnięcia pokoju z Palestyńczykami. Stany Zjednoczone i Izrael to kwestionują.

Izraelskie władze zatwierdziły w tym tygodniu ponad 1300 nowych domów i mieszkań na okupowanym Zachodnim Brzegu, zwiększając ogólną ich liczbę do ok. 5000. Jest to pierwsza tego typu decyzja od wstrzymania we wrześniu przez rząd Izraela planów dotyczących aneksji część terytoriów palestyńskich.

Według izraelskiej organizacji pozarządowej Pokój Teraz kilkaset zgód dotyczy domów zbudowanych nielegalnie; w ich przypadku zezwolenia mają moc wsteczną. Większość osiedli, których dotyczą zezwolenia, znajduje się w peryferyjnych częściach Zachodniego Brzegu, których Izrael prawdopodobnie nie utrzyma w ramach jakiegokolwiek realistycznego układu pokojowego.

Według Palestyńczyków wraz z obecnością wojskową potrzebną do ochrony osiedli osadnictwo stanowi przeszkodę w dążeniu do ustanowienia ich własnego państwa.

Palestyńczycy mają nadzieję zbudować część przyszłego państwa na Zachodnim Brzegu, podczas gdy Izrael powołuje się na historyczne i biblijne powiązania z tym obszarem; obecnie mieszka tam 3 mln Palestyńczyków i ok. 450 tys. osadników.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Aaa+
wtorek, 20 października 2020, 21:47

Czyli robią to samo co Rosja z Ukrainą. Może jakieś sankcje na nich by UE zrobiła

Stepan
poniedziałek, 19 października 2020, 09:42

Rassija napadła na Czeczenię, Gruzję,Mołdawię a teraz na Ukrainę....Europa teżbuła i jest cholernie za nipokojona!!!

zeus89
poniedziałek, 19 października 2020, 09:26

A my nic? Mało razy Izrael Polsce wbijał już szpilkę? Nie mogliśmy skorzystać teraz z okazji i się dołączyć do tego niewiele znaczącego ale jednak symbolicznego oświadczeniu? Jak jest okazja zagrać Żydom na nosie to należy to robić.

Jan z Krakowa
niedziela, 18 października 2020, 16:36

Ci osadnicy z Izraela, a więc głownie z Europy, którzy się tam osiedlili są ludżmi pracowitymi. Ci co przyjechali z Bliskiego Wschodu do Europy -- muszą być utrzymywani z budżetów tychże krajów, tj. "Europy". Więc niech się ta "Europa" swoimi problemami zajmuje.

gnago
sobota, 17 października 2020, 21:30

Zablokować utrzymywanie strefy Gazy i będziemy mieli spokój z Bliskim Wschodem. Przy egzekwowaniu przepisów granicznych. Otwieranie ognia przy przekraczaniu w miejscach niedozwolonych

BUBA
sobota, 17 października 2020, 11:52

Francja i Niemcy to nie Europa. Izrael to suwerenny kraj. I niech sie oni od Izraela odczepia. Niech popatrza na wlasne podworko.

banały
niedziela, 18 października 2020, 16:04

Akurat nielegalność osiedli uznają właściwie wszystkie kraju europejskie. Tylko nieliczne z nich mówią o tym głośno. Suwerenny kraj nie ma prawa robić wszystkiego co mu się podoba. Jednak jakiś tam postęp ludzkość wykonała. Tyle, że jak widać, reguły nie wszystkich dotyczą...

22
sobota, 17 października 2020, 18:13

Czy przypadkiem Izraela nie obowiązują konwencje genewskie i prawo międzynarodowe.

Palmel
sobota, 17 października 2020, 14:05

ale Francja i Niemcy w 1947 roku nie zniszczyły 600 wiosek Palestyńskich i mają prawo do protestu bo teraz jest holokaust ale na Państwie Palestyńskim robiony przez Państwo Izrael

easyrider
piątek, 16 października 2020, 22:24

Tylko 5 krajów zaniepokojonych więc do stwierdzenia "Europa" jeszcze nieco brakuje. Niech się Żydzi naparzają z Arabami. Co nam do tego? Daleko. My się skupmy na niewpuszczaniu Afryki i Azji do naszych krajów.

SimonTemplar
piątek, 16 października 2020, 22:01

Zaniepokojenie wyrażone. Teraz przez najbliższe 20 lat Izrael nadal będzie wyrzucal Palestyńczyków z ich ziemi a cała Europa jest moralnie usprawiedliwiona bo przeciez zrobili co mogli. Tak samo działa ONZ i NATO. Nauczka dla nas: nie licz na innych, bo sie nie poczekasz pomocy.

Kuna Bojowa
piątek, 16 października 2020, 19:55

dlaczego Polska nie jest zaniepokojona ?

Dale B. Cooper
sobota, 17 października 2020, 08:41

Dlaczego ma być zaniepokojona ?

rED
piątek, 16 października 2020, 23:20

A jak reaguje Izrael na takie "zaniepokojenia"?

dim
piątek, 16 października 2020, 21:47

Nie wiem jak Polska, ale wiem czemu ja nie jestem zaniepokojony. Owi "osadnicy" winni nazywa się raczej pokutnikami. W jaką okolicę przenieśli się np. z pięknej, zielonej Ukrainy, to widać na zdjęciu głównym. A my dziś i jutro w Atenach mamy kolejną, krótką jak zawsze, wizytę pustynnego pyłu znad afryki. Lepię się, głowa otępiała, żona znosi znacznie gorzej, niebo brudnawe, góry wokół Aten ledwo widać. A oni tam mają to po kilka miesięcy w roku. Czego na zdjęciu nie widać. Ale w takim razie czemu tam zamieszkali ? Ponieważ obliczyli się, że nie stać ich na milion USD za mieszkanie - mimo perspektywy spłacania tego przez pokolenia i mimo, że mogą taki kredyt zaciągnąć niskoprocentowo, przez pierwszych kilka lat od "repatriacji". A na izraelskich "ziemiach odzyskanych" jest to wyraźnie taniej... Sprzedali swe mieszkania w Europie, wzięli zapomogi... teraz za późno by wracać, robią dobre miny do marnej sytuacji. Bardzo fajne są w Izraelu plaże, ale to nie na Zachodnim Brzegu.

Tropiciel
piątek, 16 października 2020, 20:54

Dlatego ze w tamtych państwach drugą największa religią jest islam - to dlatego im to przeszkadza. U nas druga druga największa religia to judaizm więc nie ma podstaw do niepokojów ;)

Tweets Defence24