Reklama

Geopolityka

Wizyta przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO, gen. Petra Pavela w Finlandii/Fot.NATO

Estonia zacieśnia współpracę wojskową z USA i Finlandią

W ubiegłym tygodniu rząd Estonii zatwierdził umowę regulującą status amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonować na terenie kraju. Jest to kolejny element rozszerzania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie.

Umowa o współpracy obronnej, która ma zostać podpisana z przedstawicielami USA nada ramy prawne stacjonowaniu żołnierzy, ich rodzin oraz wykonawców w Estonii. Dokument zapewni im określone korzyści oraz uprości funkcjonowanie w kraju pobytu. Jak podkreślił minister obrony narodowej Estonii Margus Tsahkna, umowa służy pogłębianiu współpracy między obydwoma krajami i wzmocnieniu bezpieczeństwa. Dokument będzie uzupełniał dotychczasowe porozumienie dotyczące statusu sił zbrojnych zawarte między państwami NATO (NATO Sofa) oraz zastąpi dotychczasową umowę o wykorzystaniu terenów i budowli należących do Sił Zbrojnych Estonii przez USA.  

Porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi jest kolejnym krokiem władz Estonii na drodze do wzmocnienia bezpieczeństwa kraju. W ostatnim czasie Estonia zaktywizowała kontakty wojskowe z Finlandią, czego wyrazem jest odnowienie umowy regulującej współpracę obu państw w tym zakresie w czasie wizyty ministra obrony narodowej Estonii, która ma odbyć się w tym tygodniu. Podczas spotkania szefów resortów poruszona zostanie kwestia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, a także współpracy międzynarodowej.

Zbliżenie obu państw w zakresie współpracy wojskowej, a także wprowadzanie regulacji prawnych w związku z obecnością wojsk USA na terytorium Estonii koresponduje z rozwojem bliższych relacji wojskowych między Helsinkami a Waszyngtonem. W ubiegłym roku wspólnie z wojskami amerykańskimi, niemieckimi i polskimi Finowie i Estończycy brali udział w wielonarodowych ćwiczeniach, natomiast w październiku ubiegłego roku fińskie władze poinformowały o podpisaniu oświadczenia woli z administracją USA o wzmocnieniu współpracy obronnej.

Powzięte działania są odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony Rosji i tym samym oznaczają, że Finlandia coraz bardziej oddala się o neutralnej pozycji na arenie międzynarowej, która charakteryzowała ją w czasie zimnej wojny.

Czytaj też: Zacieśnienie współpracy obronnej Finlandii i USA

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama