Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Energetyczne przepychanki obozu rządowego i prezydenckiego w Rosji
25 października na spotkaniu przedstawicieli Rosnieftu i Wicepremiera FR Arkadego Dworkowicza miało dojść do przekazania firmie zarządzanej przez Igora Sieczina 14 nowych licencji na wydobycie surowca z szelfu arktycznego na Dalekiej Północy. Tak się jednak nie stało.
Rosnieft nie komentuje tej sytuacji. To nie pierwszy przypadek tarć pomiędzy obozem rządowym (Dworkowicz) a prezydenckim (Sieczin). Całkiem niedawno do niesnasek pomiędzy obydwoma ośrodkami doszło w kwestii wykorzystania dywidend Rosnieftegazu. Strona rządowa poinformowała, że chciałaby przeznaczyć te środki środki na dokapitalizowanie RusHydro (firma produkuje energię z elektrowni wodnych). Natomiast o wiele wyżej postawiony w strukturach władzy i związany z Władimirem Putinem Prezes Zarządu Rosneftegazu i jednocześnie Prezes Rosnieftu Igor Sieczin oświadczył, że pieniądze te powinny zostać wykorzystane do zakupu akcji w spółkach energetycznych związanych z ropą i gazem.
Inny przykład tym razem z ubiegłego miesiąca także świadczy o prawdziwości tak postawionej tezy. „BP jest zainteresowane zwiększeniem swoich udziałów w Rosniefcie”- poinformował we wrześniu Igor Sieczin dodając jednocześnie, że de facto takie posunięcie korespondowałoby z planami zmniejszenia udziału państwa w spółkach, których jest właścicielem. Na słowa te bardzo szybko zareagował Wicepremier Arkady Dworkowicz, który powiedział, że choć faktycznie planuje się zmniejszenie udziałów państwa w firmach, których jest właścicielem to jednak decyzja będzie podejmowana dla każdego przypadku osobno…
Piotr A. Maciążek
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie