Geopolityka

Fot. Lidia Gibadło / Defence24.pl

Eksperci o środowisku bezpieczeństwa Korei Południowej

Kwestie bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim były głównym tematem pierwszej części debat „Polska i Korea Południowa - szanse na rozwój współpracy w niespokojnych czasach”. Uczestnicy dyskusji skupili się na wyzwaniach dla regionu w związku z rozbudowywaniem potencjału nuklearnego przez Koreę Północną oraz rywalizację Chin i Stanów Zjednoczonych. 

W wydarzeniu zorganizowanym przez Centrum Stosunków Międzynarodowych, Institute of Foreign Affairs and National Security (IFANS) oraz Ambasadę Republiki Korei w Polsce wzięli udział m.in. ambasador Korei Południowej Sung-joo Choi oraz dr Beomchol Shin z IFANS.

Dyskusję poprzedziła prezentacja dr. Beomchol Shina przedstawiająca środowisko bezpieczeństwa Korei Południowej ze szczególnym uwzględnieniem roli Korei Północnej. Znalezienie odpowiedzi na wyzwanie z północy będzie wyzwaniem dla nowego prezydenta, którego Koreańczycy wybiorą 9 maja br. Obecnie zagrożenie stwarzane przez reżim w Pjongjangu stanowi również główny punkt relacji amerykańsko-chińskich, co jest wynikiem amerykańskich obaw dotyczących ryzyka dosięgnięcia przez północnokoreańskie rakiety terytorium USA. 

Czytaj więcej: Atak prewencyjny na Koreę Północną [3 SCENARIUSZE]

W uregulowaniu zagrożenia wykorzystania broni nuklearnej przez reżim Kim Dzong Una ważną rolę odgrywają Chiny ze względu na uzależnienie od nich północnokoreańskiej gospodarki. Z tego względu Korea Północna może być wykorzystywana jako karta przetargowa w relacjach amerykańsko-chińskich, na co zwrócił uwagę dr Jacek Bartosiak. Z kolei dr Beomchol Shin stwierdził, że podobną rolę co Korea może odgrywać Japonia, która obecnie dysponuje potencjałem obronym i aspiruje do zyskania zdolności ofensywnych. Te plany mogą wykorzystać Stany Zjednoczone, wiedząc, że takiemu procesowi przeciwny jest Pekin.

Czytaj także: Ekspert: Atak na Syrię sygnałem dla Chin. "Argument siły" zmusi Koreę Północną do rozmów?

Ciekawym elementem, na który zwrócił uwagę dr Beomchol Shina jest powiązanie kwestii geopolitycznych z silnymi osobowościami liderów głównych regionalnych graczy, co może komplikować sytuację. Odkąd prezydent USA Donald Trump ogłosił na Twitterze, że USA są gotowe rozwiązać problem Korei Północnej z pomocą Chin lub samodzielnie nie ustają spekulacje na temat możliwości ataku prewencyjnego na reżim w Pjongjangu. Pozostaje jednak pytanie, czy USA są gotowe na taki krok oraz jakie byłyby konsekwencje tego posunięcia. 

Zobacz: SKANER Defence24: Korea Północna zagrożeniem dla świata? „Symulacja ataku na Japonię”

Reklama

Komentarze