Reklama

Geopolityka

Duda na Słowacji: Europa powinna dzisiaj pilnować swoich granic zewnętrznych

Fot. Andrzej Hrechorowicz/www.prezydent.pl
Fot. Andrzej Hrechorowicz/www.prezydent.pl

Polska i Słowacja mają podobne potrzeby i spojrzenia na przyszłość – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Słowackiej Andrejem Kiską w słowackiej Tatrzańskiej Łomnicy. 

"Trzeba jasno powiedzieć, że prawie we wszystkich sprawach z panem prezydentem się zgadzamy" - zaznaczył na konferencji prasowej Duda. "Co do tego, jakie są nasze potrzeby i spojrzenia na przyszłość (...) i jeżeli chodzi o to, czego możemy się spodziewać, jeżeli chodzi o rozwój sytuacji w Europie, a też czemu powinniśmy zapobiegać" - mówił polski prezydent.

"Wydaje mi się bardzo potrzebne, żeby sąsiedzi, politycy znaleźli czas na to, aby mogli szczegółowo porozmawiać o aktualnej sytuacji politycznej w naszych krajach, w Europie i na świecie" - podkreślił z kolei Kiska. "Jestem przekonany, że empatia, wymiana poglądów doprowadzają do tego, że potrafimy potem wyciągać z tego wnioski, prowadzące do tego, żeby nasze relacje były jeszcze lepsze niż do teraz" - dodał prezydent Słowacji.

Jak mówił prezydent Duda, jeśli chodzi o kryzys związany z napływem uchodźców do Europy, Polska i Słowacja mają "zdecydowanie zbieżne stanowisko". "Przede wszystkim Europa powinna dzisiaj pilnować swoich granic zewnętrznych. Jest absolutnie w interesie obydwu naszych krajów, aby strefa Schengen trwała" - powiedział Duda. 

Dodał on, że należy wdrażać programy wspierające w razie potrzeby kraje, których granice - będące też zewnętrznymi granicami Unii - będą szczególnie narażone na napływ uchodźców. Podkreślił, że należy wspierać kraje, w których znajdują się obozy dla uchodźców. „Jest też sprawa jak najszybszego rozwiązania konfliktu w Syrii” – mówił.

Prezydent zaznaczył, że we wspólnym interesie Polski i Słowacji jest utrzymanie Unii Europejskiej jako „organizmu silnego, jako Europy państw narodowych, gdzie jest otwartość granic i swoboda przemieszczania się, przepływu towarów i wykonywania pracy”.

Obaj prezydenci wyrazili też sprzeciw przeciw planom budowy gazociągu Nord Stream 2.

„To inwestycja szkodliwa dla naszych krajów. Powinniśmy podejmować zabiegi na arenie międzynarodowej, aby nie doszła do skutku. Ta inwestycja pozbawiona jest warstwy ekonomicznej, natomiast ma zdecydowaną warstwę polityczną” – mówił Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że tegoroczny szczyt NATO w Warszawie będzie wszechstronny, uwzględni sytuację na flance wschodniej oraz południowej sojuszu oraz podejmie działania i decyzje idące dalej niż te ustalone na ostatnim szczycie w Walii.

„Kolejny temat szczytu NATO to zwiększenie obecności wojsk sojuszu w tych krajach Europy Środkowowschodniej, które widzą taką potrzebę, aby tworzyć skuteczną metodę obrony i odstraszania” – powiedział prezydent i wyraził nadzieję, że będzie to szczyt decyzyjny.

PAP - mini

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kamil

    Jeden typ czołgu, jeden typ KTO, jeden typ BWP, te same zestawy artyleryjskie i podobne wyposażenie osobiste żołnierza - tym powinny kierować się państwa grupy V4 ponieważ umożliwiłoby to zmniejszenie kosztów logistycznych i poprawę współpracy na polu bitwy. Oczywiście śmigłowce i samoloty czy to transportowe czy bojowe też... no ale wiadomo każdy posiada inny budżet i ma inne założenia, ale przykładowo zakup Rosomaków przez Słowaków i integracja z ich wieżą to już jakiś sukces.