Duda i Stoltenberg rozmawiali o Białorusi

18 sierpnia 2020, 16:02
Duda_Jens
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Reklama

Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas rozmowy telefonicznej we wtorek ocenili, że Białorusini muszą samodzielnie znaleźć drogę wyjścia z obecnej sytuacji bez odwoływania się do zewnętrznej interwencji - przekazał PAP szef gabinetu prezydent Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Jak zaznaczył szef gabinetu prezydenta RP jest to kolejna rozmowa polskiego przywódcy w ramach konsultacji nt. rozwoju sytuacji politycznej na Białorusi.

Szczerski przekazał PAP, że prezydent Duda poinformował sekretarza generalnego NATO o swoich dotychczasowych działaniach wobec sytuacji za wschodnią granicą Polski, podjętych we współpracy z prezydentami krajów bałtyckich. "Prezydent podkreślił, że wraz z przywódcami państw bałtyckich wezwał władze w Mińsku do przestrzegania podstawowych praw i wolności oraz rozpoczęcia prawdziwego dialogu ze społeczeństwem" - przekazał prezydencki minister.

W czasie rozmowy, poinformował Szczerski, prezydent Duda i sekretarz generalny NATO wyrazili przekonanie, że "Białorusini muszą samodzielnie, znaleźć drogę wyjścia z obecnej sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej, w jakiej znalazł się ich kraj, bez odwoływania się do zewnętrznej interwencji wbrew woli społeczeństwa".

Jak wskazał prezydencki minister, sekretarz Stoltenberg zapewnił polskiego prezydenta, że "odpowiednie struktury Sojuszu na bieżąco monitorują sytuację bezpieczeństwa na wschodniej flance, a NATO pozostaje czujne i uważnie śledzi rozwój wydarzeń".

Duda i Stoltenberg, jak relacjonował szef gabinetu prezydenta RP, podkreślili, że sytuacja na Białorusi nie przekłada się na bieżącą aktywność militarną Sojuszu, którego celem jest wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa państw członkowskich.

Drugim tematem rozmowy prezydent i szefa NATO była podpisana 15 sierpnia polsko-amerykańska umowa o rozszerzonej współpracy wojskowej (Enhanced Defence Cooperation Agreement). "Rozmówcy zgodzili się, że jest to ważny krok na rzecz dalszego wzmacniania obecności sił sojuszniczych na wschodniej flance NATO oraz podtrzymania zakresu zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie" - oświadczył prezydencki minister.

W tym kontekście, jak poinformował Szczerski, prezydent Duda zaznaczył, że decyzja o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter niezależny i nie odbywa w związku z decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o redukcji amerykańskiego personelu wojskowego w Niemczech.

W sobotę w Warszawie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo i szef MON Mariusz Błaszczak w obecności prezydenta Andrzeja Dudy podpisali polsko-amerykańską umowę wojskową. Zgodnie z nią liczba amerykańskich żołnierzy nad Wisłą zwiększy się o tysiąc - do co najmniej 5,5 tys. łącznie. Polska zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także elementy wsparcia w magazynowaniu - szacunkowy koszt działań dla wojsk USA wyniesie ok. 500 mln zł rocznie. W umowie wyznaczono Poznań na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego, a Drawsko Pomorskie na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.

Na Białorusi trwają protesty związane z wynikami wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Według oficjalnych rezultatów wybory wygrał ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów. Podczas akcji protestów co najmniej dwie osoby zginęły, a 200 zostało rannych. Zatrzymano blisko 7 tys. osób; wielu brutalnie pobito. Jest kilkudziesięciu zaginionych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
Rhotax
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 08:43

No to pomogli Białorusinom ...zamiast z systemu Bankowego Swift Baćkę wywalić i zaraz by kochał opozycje ...realne działania a nie kawka,papierosek i gadka co nic nie daje ....

niedziela, 23 sierpnia 2020, 11:21

Pad ty to se możesz gadać o Białorusi tak jak ja na forum...Merkel i macron z Putinem już rozmawiali...a ty gdzie byłeś? W poczekalni w ambasadzie? Stoltenberg ci mówił ,że masz się słuchać a wszystko będzie dobrze...

andys
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 15:20

Ten komentarz nieznanego autora , celowo albo nie, sugeruje, że sprawy europejskie rozwiazywane sa w trójkacie Niemcy , Rosja i Francja. Polska, mimo, że jest sasiadem (sasiadką?) Białorusi w rozwiazywanie tych spraw jest delegowana (nieskutecznie ) przez USA , po uzyskaniu odpowiednich wskazówek stamtad. Warto przypomnieć, że sprawy Ukrainy i Gruzji również były rozwiązywane w ramach tego trójkąta. Dlaczego tak jest ? Pomyślałem sobie, że może chodzić o to, że Polska jest mocno zaangazowana w projekt Międzymorza, wypromowany przez USA (a z pewnym rozdrażeniem przyjmowany w UE) oraz o to, że znany jest nasz emocjonalny i pewnie niezupełnie obiektywny stosunek do stron konfliktu.

wiset
środa, 19 sierpnia 2020, 15:14

Dziwne, a dlaczego nie rozmawiali o sytuacji w ameryce, tylko wciskają się do obcego państwa, Białoruś nie należy do tego nato czy coś w tym rodzaju.

olon
środa, 19 sierpnia 2020, 15:12

Spotkało się dwóch "demokratów", hahahahaha......

Palmel
środa, 19 sierpnia 2020, 11:07

oni mogli tylko rozmawiać i co z tego wynika nic

Natowiec
środa, 19 sierpnia 2020, 16:06

Rozmowa na migi 2piwa czy 4 W moim kraju tez mnie NIE,szanują

andys
środa, 19 sierpnia 2020, 10:31

"W tym kontekście, jak poinformował Szczerski, prezydent Duda zaznaczył, że decyzja o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter niezależny i nie odbywa w związku z decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o redukcji amerykańskiego personelu wojskowego w Niemczech." To jest ezopowa wypowiedź. Czytam ją tak - my , Polacy podjęlismy decyzje samodzielnie, bez konsultacji z kimkolwiek (z NATO-Europa również) i jest to decyzja ukierunkowująca problem naszego bezpieczeństwa na obecnosc w Polsce wojsk amerykanskich. Nie interesuje nas ewentualna obecność na terytorium Polski wojsk Niemiec, Francji, Włoch czy choćby Grecji (czyli państw NATO-Europa). Konsekwencje takiego rozumowania i działania mogą być poważne - cios w jedność i spoistość NATO (przyjecie strony Amerykanów w istniejącym już i rosnącym konflikcie USA -UE , w sprawach militarnych, ale i ekonomicznych). Jeśli powyższe rozumowanie jest słuszne, to stalismy sie juz satelitą USA. Myśle, że sprawy te powinny być przedmiotem szerokiej, ogólnonarodowej dyskusji.

Er
niedziela, 30 sierpnia 2020, 01:41

Twoje rozumowanie jest słuszne, z tym, że orbitujemy wokół USA już od 5-6 lat, od kiedy stało się jasne, że ani Francja ani Niemcy palcem nie kiwną w naszej obronie przed ruskimi, z powodu różnic w postrzeganiu zagrożenia ze wschodu, interesów z Moskwą, NS2, chiński szlak, itd

andys
piątek, 4 września 2020, 20:51

",,,,,z powodu różnic w postrzeganiu zagrożenia ze wschodu, interesów z Moskwą, NS2, chiński szlak, itd" Na czym polegaja te róznice?

Dude
czwartek, 27 sierpnia 2020, 21:37

Europa nie stanie w obronie Polski. Ameryka może stanie.

archipelag Gułag
środa, 19 sierpnia 2020, 16:01

po co dyskusja?,wystarczy pogonić na Syberię takich wrażych proruskich bydlaków jak ty

andys
środa, 19 sierpnia 2020, 19:31

1. Martwi mnie to, że tekst , który "pieściłem" chyba godzinę , został tak banalnie i niekompetentnie podsumowany. Kolega archipelag Gułag jest niereformowalny i nie widze sensu prowdzenia z nim dyskusji. 2. Na Syberii byłem, około 40 lat temu. To była wycieczka do Irkucka. Do Irkucka jechalismy pociagiem, chyba 5 dni, wracalismy samolotem. Byłem na Bajkale, pływałem statkiem itd,

Eytu
sobota, 22 sierpnia 2020, 12:39

Tak to jest jak do forum dopuszczone są dzieci, a dodatkowo piszemy z ników ogólnodostępnych i możliwych do podszywu.

rotor
środa, 19 sierpnia 2020, 10:31

Brawo panie prezydencie !. Ostro brać NATO do raportu ,niech ogłoszą Alert ,albo coś w tym rodzaju.

kurp
środa, 19 sierpnia 2020, 08:03

Anżej powiedział: - Taa, noo, ja myyyyśle, w mojej opiniiiiii, no, oszyfiście, oszyfiście, ta, no, teges, eeeee, nooo.

comet
środa, 19 sierpnia 2020, 06:59

To se pogadały dwie sosby decyzyjne ;)

Kasia z wawy
środa, 19 sierpnia 2020, 12:20

Identycznie jak ty sobie możesz pogadać u siebie w domu :)

Dude
czwartek, 27 sierpnia 2020, 21:46

Northeast?

JÓZEK z delegacji
wtorek, 18 sierpnia 2020, 21:19

dialog przebiegał w stylu: no nieee protestuje nie może być ...o jeju jeju co to się dzieje oj masz racje masz racje jejeju cza coś czy cuś zrobić ..mam pomysł protestujemy tak protestujemy łobuzom mówimy stanowcze niee ..tak a nawet 3 razy nie ..kto przeciw ma z liścia

Fanklub Daviena
wtorek, 18 sierpnia 2020, 20:32

Stoltenberg przekazał Dudzie, że NATO nie przyjdzie Polin z pomocą jak Polin zaatakuje Białoruś i dostanie lanie. :)

Bond
sobota, 29 sierpnia 2020, 15:39

Ależ ty masz przez putinowską propagandę i bojarysznika zryty łeb, moskieSSki trollu, a te ciągle Polin to jakieś odniesienie do eskimoskiej kliki rządzącej Rosją, której Putin jest przedstawicielem.

Olej rustrolla
środa, 19 sierpnia 2020, 14:35

Ruski trollu, oczywiście, że NATO pospieszy Polsce (nie jakiemuś polin) z pomocą, choćby dlatego, że są w nim amerykanie, a lania od nikogo nie dostaniemy, bo nikogo nie zaatakujemy, poniał czy poprawić?

TamPOn
środa, 19 sierpnia 2020, 12:23

Białoruś to nam może naskoczyć :) W dwie godziny byśmy ich zaorali !

Olać ciemną masę
środa, 19 sierpnia 2020, 08:11

Bez przesady ale faktem jest że nie żyjemy w świecie wolnym. To ułuda która karmi się ciemne masy.

Stefan 1
środa, 19 sierpnia 2020, 00:33

Toż to podstawa sojuszu, tylko obrona napadniętego.

Marek1
wtorek, 18 sierpnia 2020, 18:54

No, no ... Adrian walnął kilka komunałów bez znaczenia, a medialna gromada jego przydoopasów zrobiła z tego szalenie istotne i brzemienne w skutki wystąpienie "męża stanu" światowego formatu ;)). Żal patrzeć na jakość styropianowych "elit politycznych" po 1989r.

ultraubawiony
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 14:36

Twoja głowa jest styropianowa. I procesy myślowe analogiczne, jak to w styropianie.

Gładki
środa, 19 sierpnia 2020, 14:10

Tak, te przed 1989 były nie styropianowe

Tweets Defence24