Siły zbrojne
DSEI 2015: SAGEM ujawnił „rewolucyjną” głowicę optoelektroniczną
Francuska firma SAGEM, należąca o grupy Safran, przedstawiła w Londynie rodzinę nowych głowic optoelektronicznych PASEO. Przedstawiciele producenta wskazują, że ich podstawowymi cechami są: kompaktowość, modułowość i wszechstronność. Zarówno w wersji morskiej jak i lądowej wykorzystują one ten sam zestaw sensorów.
Głowica PASEO jest często klasyfikowana jako system morski, ale w rzeczywistości najwięcej zamówień pochodzi obecnie od wojsk lądowych. Dzięki żyrostabilizowanemu układowi optycznemu czołgi i transportery opancerzone mogą bowiem uzyskać dookólny system obserwacyjny.
Francuzi w pierwszej kolejności zwracają uwagę na dwie ważne cechy PASEO: „precyzję” obserwacji (wynikającą z parametrów układu stabilizacji i jakości zastosowanych sensorów) oraz zasięg zastosowanych kamer telewizyjnych i termowizyjnych (uzyskano zasięg o połowę większy niż w systemach poprzedniej generacji).
„Rewolucyjne” podejście do lądowych systemów obserwacyjnych
Według przedstawicieli SAGEM system stabilizacji PASEO plasuje się w czołówce rozwiązań tej klasy, przy zachowaniu warunków związanych z ograniczeniami wymiarowymi. Jednak największą zmianę wprowadzono wykorzystując w nowej głowicy tylko kamerę termowizyjną średniofalową - pracującą w zakresie 3 ÷ 5 µm. Wojska lądowe wykorzystywały wcześniej standardowo kamery termowizyjne długofalowe (pracujące w zakresie 8 ÷ 10 µm).
Specjalistom z SAGEM udało się opracować jednak taką technologię, która powoduje, że systemy wykorzystujące pasma średniofalowe i długofalowe są „ekwiwalentne z punktu widzenia operacyjnego”. Dlatego zaproponowano wojskom lądowym głowice z kamerą na pasmo 3 - 5 µm, które spełniając wymagania zasięgowe są jednocześnie mniejsze, lżejsze, tańsze oraz zapewniają lepsze zobrazowanie. Udało się przekonać specjalistów wojsk lądowych, którym zaprezentowano możliwości nowego rozwiązania i wytłumaczono, jakie są jego zalety. W efekcie pomimo, że SAGEM proponuje również kamery długofalowe to przedstawiciele sił lądowych zaczęli zamawiać wersję z sensorem 3 - 5 µm.
Zresztą według Francuzów jest coraz mniej państw, które oferują systemy pracujące w obu pasmach. Ujednolicenie systemów termowizyjnych jest widoczne np. od około 10 lat w Niemczech, które mają podobny klimat jak Polska. Przeważa fakt, że kamery średniofalowe są tańsze, mniejsze i wymagają mniej skomplikowanego systemu chłodzenia. Zostało to już docenione, ponieważ od momentu rozpoczęcia produkcji głowic PASEO przed półtora roku, sprzedano ponad 1000 kompletów tego systemu obserwacyjnego.
SAGEM proponuje głowicę PASEO ze standardowym zestawem sensorów, w skład których wchodzi: blok kamery telewizyjnej, blok kamery termicznej i blok dalmierza laserowego. Jest to układ kompletny i może być podłączony do wewnętrznego systemu każdego czołgu i pojazdu opancerzonego z wieżyczką uzbrojoną w armaty kalibru od 30 do 120 mm. Opracowano w tym celu szereg interfejsów dostosowanych zarówno do systemów analogowych, jak i cyfrowych.
Po podłączeniu wskaźnika laserowego i systemu nawigacji inercyjnej można również wykorzystywać głowice PASEO do wskazywania celów i naprowadzania na nie uzbrojenia precyzyjnego. Głowica ma możliwość ruchu w azymucie i elewacji stąd może być wykorzystywana zarówno w odniesieniu do celów naziemnych, jak i powietrznych. Obracając się daje możliwość ciągłego odnawiania dookólnego obrazu sytuacji dla dowódcy pojazdu.
Wielozadaniowość systemów morskich
Jeżeli chodzi o zastosowania morskie to SAGEM proponuje trzy wersje głowic PASEO Marine:
- PASEO-NS (Naval system) - to system optyczny składający się z dalmierza laserowego i kamery telewizyjnej zamontowany w żyrostabilizowanej wieżyczce;
- PASEO XLR (eXtra Long Range) – to głowica w której zastosowano kamerę dalekiego zasięgu Satis XLR (o zasięgu ponad 25 km);
- PASEO IRST – to system wyposażony dodatkowo w kamerę termowizyjną, który wykorzystuje rozwiązania opracowane wcześniej w takich systemach SAGEM, jak EOMS czy VAMPIR.
stiopa
i zaraz opchną je do ruskich czołgów...
MW80
A tak na marginesie w sprawie wątku o rzekomym "zestrzeleniu" F-22 przez rosyjski zestaw S-300 nad Syrią. F-22 nie jest niewidzialny dla radarów ani tym bardziej w innych widmach a jednie dużo trudniejszy do "zobaczenia" i namierzenia. Zestrzelenie go jest jak najbardziej możliwe, jeśli zostanie rzeczywiście namierzony przez system opl lub myśliwiec przeciwnika. A to może się zdarzyć jeśli będzie leciał zbyt blisko "aktywnego" systemu opl (vide F-117 nad Bałkanami). Ale póki co panowie "moskale" jeszcze się to nie zdarzyło. Musicie jeszcze trochę poczekać.
panzerfaust39
Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego
Zdziwiony
Jednopasmowy zakres i to ma być rewolucja? Francuska propaganda nie gorsza od rosyjskiej.
wielbiciel "z netu"
Nie mogą być przełomowe bo nie zostały wyprodukowane przez Lockheed Martina ani Raytheona! Obie te firmy wyprzedzają resztę świata o kilkadziesiąt lat, o czym można przeczytać w postach znanego eksperta "z netu", więc jest oczywiste, że takie rozwiązanie to USA już miało w czasie inwazji na Grenadę! :-)))
wielbiciel wielbiciela "z netu"
Tia, a PCO będzie zdolne do opracowania podobnych, po III Wojnie Światowej, jak dostanie technologię od kosmitów. :)
Mac
Trzeba również pamiętać, że bez zachodniej technologii i kredytów bankowych nikt na świecie nie skonstruuje nowoczesnej broni. No chyba, że uznamy Francję za cześć zachodu ;) Taka mała prowokacja, oczywiście w myśl poglądów "z netu" i jemu podobnych...
Radomski
Dla twej wiadomości Europa odpuściła sobie technologię przy eurotiger sealt gdyż Francuzi jako producenci najlepszych radarów stworzyli radary które je namierzają już w 2002 roku a ruscy swoje radary sealt zbudowali zaraz po nich zanim f-22 weszły do produkcji a skutki tego było widać rok temu jak s-300 zastrzeliła f-22, i już nawet nasz Pit-radwar ma opracowany radar który wykrywa sealth
ed
Ktos kto sie na tym zna. prosze o porownanie z glowica GOC-1 ”NIKE”