Reklama

Geopolityka

Czy zdjęcia satelitarne HD będą do kupienia?

DigitlGlobe walczy o prawo do sprzedaży zdjęć Ziemi o lepszej rozdzielczości niż 50 cm– fot. nasa.gov
DigitlGlobe walczy o prawo do sprzedaży zdjęć Ziemi o lepszej rozdzielczości niż 50 cm– fot. nasa.gov

Koncerny zaczynają żądać prawnych regulacji dających im możliwość sprzedawania zdjęć satelitarnych wysokiej rozdzielczości.

Firmy „satelitarne”, które między innymi dostarczają zdjęcia do aplikacji „Google's map” chciałyby wprowadzenia regulacji pozwalających sprzedawać fotografie powierzchni ziemi o jeszcze większej rozdzielczości niż na to pozwala dzisiaj prawo.

Firma DigitalGlobe ma nadzieję, że urząd NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) szybko i pozytywnie odpowie na wniosek o zniesienie limitów, ponieważ jak dotąd może ona sprzedawać tylko zdjęcia o rozdzielczości nie większym niż 50 cm (na takich zdjęciach widoczne są dobrze tylko obiekty o takich i większych rozmiarach). Tymczasem firmy mogą sprzedawać zdjęcia o większej rozdzielczości, ale na przeszkodzie stoją ograniczenia prawne wprowadzone przez amerykański rząd.

Co więcej już w połowie przyszłego roku możliwości się jeszcze zwiększą po wprowadzeniu na orbitę przez DigitalGlobe nowego satelity obserwacyjnego WorldView-3 o zwiększonej rozdzielczości (25 cm) i czułości na kolory.

Firmy starają się pokazać, że istniejące regulacje prawne powstały 10 lat temu i nie są przystosowane do obecnych wyzwań. Sprawa staje się tym pilniejsza, że komercyjne satelity obserwacyjne mają nie tylko Amerykanie.

Reklama

Komentarze

    Reklama