Czy uda się zwiększyć budżet Bundeswehry? Minister obrony Niemiec kontra SPD

22 lipca 2019, 12:48
oz563o_2cfb4ae43f187ee6d4d69bcad1c94de6
Bundeswehra / Fot. bundeswehr.de
Reklama

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie chadecka minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się za zwiększeniem budżetu wojskowego do poziomu postulowanego przez NATO. Wywołała w ten sposób natychmiastową krytykę ze strony współrządzących socjaldemokratów.

W rozmowie z niedzielną gazetą "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" Annegret Kramp-Karrenbauer przypomniała, że Niemcy "złożyły wyraźną obietnicę" zbliżenia do roku 2024 swych wydatków wojskowych do postawionych przez NATO jako cel 2 proc. produktu krajowego brutto. "Jasne jest, że tą drogą trzeba będzie rzeczywiście iść" - oświadczyła. Relacjonując wywiad, agencja dpa zaznaczyła, że sfinansowanie wzrostu wydatków pochłonęłoby dziesiątki miliardów euro.

Minister obrony i zarazem przewodnicząca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) podkreśliła, że konsekwentnie krytykowała przewidziane w średnioterminowym planie budżetowym stopniowe obniżanie wydatków obronnych przez najbliższe lata. Takie samo stanowisko w tej sprawie zamierza prezentować w rządzie i w koalicji - zarówno jako minister, jak i przewodnicząca partii.

Planom Kramp-Karrenbauer od razu przeciwstawił się komisaryczny przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Thorsten Schaefer-Guembel. Jak oświadczył serwisowi RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland) w poniedziałkowej wypowiedzi, budżet i plan finansowania średnioterminowego, w tym ewentualne zwiększenie wydatków na wojsko, są dla koalicji i rządu sprawą już zamkniętą. Zdaniem Schaefera-Guembela minister obrony powinna się zająć innymi problemami, jak sprawność uzbrojenia i wyposażenia Bundeswehry, a nie "uprawiać politykę zbrojenia się wedle życzeń Donalda Trumpa".

Wtórował mu sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil. Wyraził on zdziwienie, że Kramp-Karrenbauer wznawia dyskusję na ten temat. "Nie będzie żadnego zbrojenia się na życzenie Trumpa. SPD się na to nie zgodzi, co deklarowaliśmy w koalicji już dziesiątki razy" - zaznaczył Klingbeil.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Swen
środa, 24 lipca 2019, 01:08

Te ich ,,wydatki" i gazociągi są chyba gorszym bagnem niż Pakt Ribbentrop-Mołotow. Ale zmniejszyć wydatki. Mamma mia...

wódz
środa, 24 lipca 2019, 12:37

Niemcy się zbroja!!! A jak się zbroja to trzeba być czujnym.

Tweets Defence24