Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czy czeka nas selektywne uruchomienie programu mobilizacji gospodarki?

Fot. MON
Fot. MON

Selektywne uruchomienie programu mobilizacji gospodarki może być w dobie kryzysu dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów z zaopatrywaniem. Czy taki scenariusz jest aktualnie rozważany?

Zapytaliśmy resort obrony narodowej i sztab generalny o to czy i na jakim etapie prowadzone są prace związane z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej w sprawie selektywnego uruchomienia programu mobilizacji gospodarki. Przypomnijmy, że obowiązujący program mobilizacji gospodarki to dokument stanowiący tajemnicę państwową. Mając to na uwadze zapytaliśmy o sferę związaną z zadaniami, które potencjalnie mogłyby być uruchomione w dobie pandemii COVID. Zapytaliśmy o to, ile z tych zadań planowanych jest do ujęcia w rozporządzeniu i jakiego są to rodzaju zadania.



Otrzymaliśmy jedynie lakoniczną odpowiedź z Centrum Operacyjnego MON, z której wynika, że resort obrony narodowej aktualnie prowadzi analizy dotyczące potrzeb z Programu Mobilizacji Gospodarki na rzecz systemu opieki zdrowotnej, czyli de facto na walkę z epidemią koronawirusa.

Uprzejmie informujemy, że trwają analizy dotyczące potrzeb z Programu Mobilizacji Gospodarki na rzecz systemu opieki zdrowotnej, czyli de facto do walki z epidemią koronawirusa.  Całość zostanie ujęta w aneksie do Programu Mobilizacji Gospodarki na lata 2017-2026

Wydział Prasowy CO MON

 

Informacja ta potwierdza nasze wcześniejsze przypuszczenia. Jednak na szczegóły przyjdzie poczekać do chwili publikacji aneksu do programu. Kwestią otwartą jest to czy dokument ten będzie dokumentem jawnym czy też będzie ona stanowił tajemnicę państwową.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Protadek

    Jestem zszokowany postawą Rządu. Jeżeli upadną przedsiębiorstwa , ludzie znowu ruszą z Kraju za chlebem. Przedsiębiorcy to innowacyjni i ciężko pracujący ludzie. Pod każdą szerokością geograficzną się odnajdują i wypracowują podatki. Za wszelką cenę trzeba im pomóc ! Skąd forsa ? Redukcja płac we wszystkich urzędach o 60 % , z wyjątkiem tych na pierwszej lini frontu walki z pandemią. 1 milion nauczycieli w Polsce , im też . Urzędy gminne , miejskie , wojewódzkie , powiatowe , centralne , miejskie , pasibrzuchy w mundurach za biurkiem , itp , itd. Nagle by się okazało że stać nas na takie same wsparcie gospodarki jak Niemców. Jak któryś z powyższych zrezygnuje z pracy , lub wyjedzie z Polski , to też zysk dla gospodarki.

    1. Dudley

      A komu ci przedsiębiorcy będą sprzedawali swoje wyroby i usługi jak obetniesz finansowanie Kowalskiemu? Zamienisz siekierkę na kijek, trochę podstaw makroekonomii. Jedynie co można zrobić bez większych konsekwencji to ograniczyć odpływ pieniądza za granicę, wszystkie inne ruchy są obarczone ryzykiem a to recesją ( w przypadku braku wsparcia ) albo nadmiernym wzrostem długu publicznego i późniejszymi problemami z jego obsługą ( nasza waluta nie jest zbyt mocna, i musimy dać zarobić wierzycielom znacznie więcej, jak gdybyśmy byli w strefie euro )

    2. marian

      Przedsiębiorcy niech sprzedają swoje wyroby i usługi pracownikom firm i innym przedsiębiorcom. Ograniczenie odpływu pieniądza za granicę nic nie da, jeżeli przestaniemy produkować dobra. Im więcej urzędników, tym bardziej trzeba się tymi dobrami dzielić z nierobami, a pieniądz jest tylko umownym substytutem dóbr materialnych i sam w sobie, jeżeli nie ma pokrycia nie tworzy dobrobytu.

  2. Borys

    Widać, że w wydziale prasowym CO MON są zatrudnieni fachowcy wysokiej klasy. W SZRP obowiązuje SYSTEM ZABEZPIECZENIA MEDYCZNEGO I OCHRONY WOJSK", a nie opieki zdrowotnej.

  3. Borys

    Do autora artykułu. Może zasadnym by było uzyskać informację od przedstawiciela COL-a (centralny organ logistyczny) odpowiedzialnego za służbę zdrowia z IWsp.SZ.? Zapewne odpowiedz nie będzie "różowa" o ile będzie jakakolwiek.

  4. antykomunista

    gdy kończy się kasa ratunkiem dla władzy jest mobilizacja (kradzież) zasobów. przejście z socjalizmu w narodowy socjalizm (patrz tow. Jaruzelski) konsekwencją będzie doprowadzenie firm do ruiny, które potem opchnie się koncernom za bezcen. to już było. zazwyczaj taki eksperyment kończy się źle da społeczeństwa. ratunkiem jest upadek systemu i start od zera. koszty są skutkiem utrzymywania socjalizmu korporacyjnego w eurkołchozie. militaryzacja spowoduje dalszy spadek wydajności firm, wewnątrzzakładowe mafie i koterie się umocnią kreatywna księgowość ukryje straty a za które płacić będzie państwo. rozumiem tęsknotę władzy za socjalistycznym niewolnictwem to przecież nie dawno było rajem

    1. Pawel

      Nie porownywalbym tego do tow Jaruzelskiego bo ten przynajmniej zakupil system opl ktore uzywane sa do dzisiaj, OP KIlo.Po za tym byl dobrym jako zolnierz. Nie byl powiazany z lobbystami jak wiekszosc obecnego MONu

    2. Jarek

      (...)Nie był powiązany z LOBBYSTAMI???? - wolne żarty a Co to niby kupił?? i od kogo??? Był dobrym żołnierzem!!! - jako oficer polityczny i donosiciel - TAK... (prześledź "karierę" tego jak się okazuje z dokumentów - "miernego - ale wiernego") Tylko czy to oby na pewno świadczy na jego korzyść?

    3. Ruskij sołdat-FR

      Po kradzieży zasobów firma (czytaj upadek małych i średnich przedsiębiorstw oraz ucieczka dużych) dojdzie do kradzieży zasobów obywateli ale Polacy tego nie rozumieją i głosują, głosują, głosują........ jak widać i słychać............!!!!!!!

  5. robson

    ...cóż, do tego - chyba należałoby wprowadzić w RP stan inny niż zagrożenia epidemicznego, to chyba nie ten DAR i nie ten minister, który ciągle się pojawia... ale....

  6. Ja się nie znam ;)

    Będzie tajemnica na 100%. Przecież nie powiedzą publicznie ludziom że moją ich w ........