Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Ukraina chce zwiększyć liczebność sił zbrojnych; Separatyści prą na północ

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Gazeta Wyborcza - Lublin, Sławomir Skomra, Zmiana władzy w PZL Świdnik: „Mieczysław Majewski nie jest już prezesem fabryki śmigłowców PZL Świdnik. Zastąpił go Krzysztof Krystowski. (...) Nowy szef spółki był w przeszłości m.in. prezesem zbrojeniowej Grupy Bumar, Polskiego Holdingu Obronnego, firmy Avio Polska i w latach 2003-2006 wiceministrem obrony narodowej.”


Polska - Głos Wielkopolski, Sylwia Arlak, Ukraina chce zwiększyć liczebność sił zbrojnych: Sylwia Arlak zwraca uwagę na coraz bardziej napiętą sytuację na wschodzie Ukrainy i związane z tym plany zwiększenia liczebności armii: „Rząd w Kijowie zdecydował się (...) wystąpić do parlamentu o zgodę na zwiększenie liczebności armii. Wojsko ukraińskie, które liczy aktualnie około 180 tys. żołnierzy, miałoby być zwiększone do 250 tys. osób.”


Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Drogie wojskowe śmigłowce: Zbigniew Lentowicz zwraca uwagę na fakt, iż kryterium jednej platformy śmigłowcowej w przetargu może kosztować wojsko więcej niż pierwotnie zakładano: „Agusta-Westland, Airbus Helicopters i Sikorsky Aircraft, spróbują dostosować oferowany sprzęt do wyjątkowo zróżnicowanych oczekiwań, wystawią słony rachunek armii - a i tak wynik adaptacyjnego kompromisu może nie zadowolić sił zbrojnych i decydentów.”


Dziennik Gazeta Prawna, Michał Potocki, Ługańsk pragnie, a separatyści prą na północ: Michał Potocki informuje utworzeniu przez separatystów nowego frontu na północy: „Północna ofensywa ruszyła 20 stycznia. W ciągu jej pierwszej doby wspieranym przez Rosjan separatystom udało się zdobyć punkt kontrolny nr 31 na prowadzącej do Ługańska, znaczącej ze względów strategicznych drodze R66, zwanej "bachmutką".”


Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę: „W rejonie Ługańska zaobserwowano 60 czołgów i transporterów opancerzonych oraz 100 samochodów wojskowych, z kolei w okolicach Gorłówki pojawiło się 100 nowych czołgów obsługiwanych przez rosyjskich żołnierzy.”

Reklama

Komentarze (2)

 1. drako

  250 tyś. armia i ma problem z kilkoma tysiącami ruskich i separatystów. A w naszym kraju 100 tyś armia ma niby wystarczyć? Wnioski jakoś nie płyną do zakutych łbów aby wznowić pobór do wojska. Ruskie jak wlezą do polskie to nie tak jak na ukrainie inkognito tylko na maxa wiec 200 tyz tez zostanie roz................ w kilka dni

  1. stary

   Armia ukraińska ma problem z V kolumną we własnych szeregach. Poza tym trzeba utrzymać odwody na obronę Kijowa, Odessy i w szczególności Mariupola. Rosji może zależeć na połączeniu drogą lądową z Krymem, w dalszej kolejności z Naddniestrzem, odcinając Ukrainę od morza. Obecne działania Rosji zmierzają do rzucenia Ukrainy na kolana ekonomicznie i organizacyjnie. Wojna pełnowymiarowa Rosji z Ukrainą trwałaby pewnie 1 rundę. Co dałoby Rosji zawojowanie Ukrainy? Czym dalej straszyłaby Zachód? Jaka byłaby odpowiedź ekonomiczna cywilizowanego świata? W Rosji jest miejsce na realną politykę i na emocje społeczne, ale nie ma miejsca na ekonomię.

 2. say69mat

  @def24.pl: /.../ Zmiana władzy w PZL Świdnik: „Mieczysław Majewski nie jest już prezesem fabryki śmigłowców PZL Świdnik. Zastąpił go Krzysztof Krystowski. (...) Nowy szef spółki był w przeszłości m.in. prezesem zbrojeniowej Grupy Bumar,/.../ say69mat: ... prezes Grupy Bumar??? Czyżby Świdnik zmierzał podjąć się produkcji latających ... 'Kalin'???

Reklama