Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy- Sikorski w "RZ" o Ukrainie; Sprzeczne sygnały Moskwy wobec władz w Kijowie; Mundurowi z 80% chorobowym

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Radosław Sikorski w Rzeczpospolitej- Trzymam kciuki za rozstrzygnięcie wyborów w pierwszej turze, bo Ukraina potrzebuje ustabilizowania, a de facto odbudowy wielu struktur państwowych. Jasne i szybkie rozstrzygnięcie byłoby korzystne. Uważam, że faworyt jest osobą, z którą i Zachód, i Kreml może się dogadać (...) Nie można Ukrainy obciążać tym, że inne państwo spowodowało utrudnienia w wyborach. Są inne przykłady, jak Mołdawia. Uważamy rząd mołdawski za demokratyczny, mimo że wybory nie mogą się odbyć w jej części - Naddniestrzu. Podobnie jest z Gruzją czy Cyprem. To, że wybory nie będą się mogły odbyć na całym terytorium Ukrainy, obciąża hipotekę Rosji, a nie Ukrainy (...)  Niemcy mają taką wagę gatunkową, że niezależnie od tego, jak zapadają decyzje - jednogłośnie czy metodą głosowań, to bez Niemiec trudno coś osiągnąć. To jest fakt, który komuś może się nie podobać. Ale z faktami się nie dyskutuje (...) O tym, że Krym będzie anektowany, prezydent Putin zdecydował z dnia na dzień. Wiemy, że na Kremlu rozważane były różne scenariusze. Ale ja mam fizyczny dowód, że przewidywałem zaostrzenie sytuacji w tym regionie. Pięć lat temu moją osobistą decyzją otworzyliśmy konsulat w Sewastopolu. Jednocześnie polski rząd w odróżnieniu od większości rządów w Europie utrzymywał wysokie wydatki na obronność. To znaczy, że prowadziliśmy politykę rozsądną. Mieliśmy nadzieję na najlepsze, przygotowywaliśmy się na najgorsze.

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, Manewry wokół Ukrainy- Sprzeczne sygnały z Moskwy: w dniu ukraińskich wyborów Kreml chce przeprowadzić "zawody" pilotów wojskowych przy granicy. Jednocześnie zapowiada wycofanie swych sił i chwali parlament w Kijowie za konstruktywne memorandum (...) Prezydent [Putin- przyp. red.] zapewnił, że jednostki armii rosyjskiej, które ostatnio ćwiczyły tuż przy granicy z Ukrainą, wycofały się stamtąd do koszar i na swoje stałe poligony. - Wojsko wycofano, żeby stworzyć dodatkowe sprzyjające warunki w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Żeby nie było wokół tego jakichś spekulacji - tłumaczył (...) MSZ Rosji oceniło "w sumie pozytywnie" przyjęte przez ukraiński parlament memorandum pokoju i zgody (...) Siły zbrojne, które rzekomo zakończyły manewry w regionach przygranicznych, mają tamjednak w niedzielę przeprowadzić coś, co w Moskwie nazwano "konkursem Aviadarts 2014". Weźmie w nim udział 71 najlepszych pilotów wojskowych. Na maszynach bojowych wszelkiego typu mają rywalizować między sobą w takich konkurencjach, jak przełamywanie obrony powietrznej, niszczenie celów naziemnych i naloty dywanowe.

Rzeczpospolita, Zasłużony za granicą rezerwista awansuje- Żołnierz rezerwy pełniący okresową służbę wojskową za granicą będzie mógł awansować. Mianowanie będzie następowało po powrocie do Polski. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (...) Okresowa służba wojskowa to rodzaj czynnej służby wojskowej dla żołnierzy rezerwy, pełnionej przez określony czas, w razie realnego zagrożenia kryzysowego lub potrzeby wykonywania przez jednostkę wojskową misji pokojowej za granicą. Na podstawie obecnych regulacji nie ma możliwości mianowania żołnierza odbywającego taką służbę poza krajem, mimo jego szczególnych załóg.

Dziennik Gazeta Prawna, Mundurowi z 80% chorobowym- Od czerwca 2014 r. wchodzi w życie ustawa z 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 502). Przewiduje ona m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. Mundurowych będą zatem obowiązywały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Reklama

Komentarze (1)

  1. mmx

    A czy ruscy będą mieli pieniądze na paliwo w czasie tych "zawodów" ? :>

Reklama