Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Prezydent wyznaczy dzień rozpoczęcia wojny?; Putin łamie rosyjskie prawo; Tajna wojna Kremla już jawna; Dyplomacja UE kuleje na wschodzie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Dziennik Gazeta Prawna, Artur Radwan, Prezydent chce wyznaczyć dzień, w którym rozpocznie się wojna: W razie zbrojnej napaści na Polskę prezydent ma zdecydować (…) o dniu, w którym rozpocznie się wojna na naszym terytorium. Identyczny mechanizm ma dotyczyć zakończenia konfliktu. Takie rozwiązanie zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw. Dziś w Sejmie jego pierwsze czytanie. (…) - Rzeczywistość i sytuacja na Ukrainie zmuszają nas, aby jasno i precyzyjnie określić w przepisach konstytucyjną kategorię czasu wojny. (…) Dzisiaj, jak pokazują działania Rosji przeciwko Ukrainie, granica pomiędzy pokojem a wojną nie jest taka oczywista - mówi gen. Stanisław Koziej, szef BBN.

Gazeta Wyborcza, Wacław Radziwinowicz, Tajna wojna Putina już jawna: Starannie skrywana przez Kreml prawda o udziale jego armii w walkach na wschodniej Ukrainie coraz bardziej wychodzi na jaw. (…) Wczorajszy dziennik "Wiedomosti" pytał jeszcze: "Czy nasza armia wojuje na Ukrainie Wschodniej, a jeśli tak, to na jakiej zasadzie ".(…) Wczoraj tajemnica interwencji zbrojnej w sąsiednim kraju została złamana. Wydali ją przedstawiciele dowództwa 331. pułku, którzy spotkali się w Kostromie z krewnymi wziętych do niewoli podwładnych. (…) Według oficerów w niedzielę na terytorium Ukrainy doszło do "przypadkowego" -jak zapewniali - starcia rosyjskich komandosów z ukraińskim oddziałem. Dwóch Rosjan zginęło.

Gazeta Polska Codziennie, Olga Alehno, Sekretarz generalny NATO: będą nowe bazy: W związku z zagrożeniem rosyjską inwazją NATO planuje utworzenie baz w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce i krajach bałtyckich - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. (…) Rasmussen poinformował o decyzjach, które mogą zostać podjęte podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Cardiff w Walii w dniach 4-5 września. "Uchwalimy plan działań dla zapewnienia gotowości bojowej, który pozwoli szybko reagować w zupełnie nowych warunkach bezpieczeństwa w Europie. (…) Nasz cel - utworzyć w ich ramach tzw. szpicę, oddział gotowy do natychmiastowej, bardzo, bardzo szybkiej reakcji" - cytuje sekretarza generalnego NATO brytyjski dziennik "The Guardian". Aby szpica mogła działać sprawnie, niezbędne jest utworzenie w krajach Sojuszu(…) baz i siedzib.

Gazeta Wyborcza, Paweł Wroński, Po co wozić drzewo do lasu?: TVN 24 podała "nieoficjalną" informację, że Ukraina chce kupić od Polski uzbrojenie. (…) nie widzę przeszkód, (…) Zamiast jednak kolejnego strzelistego aktu wsparcia dla Ukrainy postawiłbym pytanie: po co?(…) Jeśli ktoś chciałby sprzedać broń Ukrainie, to powinien się najpierw zastanowić, co takiego może zaoferować. W 2012 r. Ukraina według SIPRI (Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem) była czwartym eksporterem broni. (…) Przemysł zbrojeniowy Ukrainy pod względem wielkości i możliwości jest nieporównywalny z polskim.

Dziennik Gazeta Prawna, Domika Cosic, Dyplomacja Brukseli mocno kuleje na wschodnią nogę: Prawie pół miliarda euro rocznego budżetu, centrala w Brukseli i około stu ambasad na całym świecie. (…) Unijna dyplomacja, którą kieruje Catherine Ashton, nie była aktywna na kierunku wschodnim. Baronessa nie miała nerwu do państw b. ZSRR. Unikała wizyt w Kijowie, pojawiając się w nim jedynie w ostateczności.  (…)Za największą porażkę Ashton uważa się w Brukseli politykę wschodnią, zwłaszcza Ukrainę. (…) Niekompetencja Ashton najbardziej wychodziła na jaw w rozmowach z wytrawnym dyplomatycznym lisem, szefem rosyjskiego MSZ, Ławrowem. - Była często nieprzygotowana na spotkanie z takim wygą, zadawała zbyt ogólnikowe pytania i pozwalała mu przejąć inicjatywę w dyskusji - komentowali uczestnicy spotkań.

Polska – Głos Wielkopolski, Anna Przybyll, Rozmowy na szczycie o pokoju i cenach gazu: Prezydenci Ukrainy i Rosji zgadzają się co do konieczności wstrzymania rozlewu krwi. Przed nimi trudne rozmowy o gazie (…) Petro Poroszenko i Władimir Putin rozmawiali w Mińsku przez dwie godziny po zakończeniu trójstronnego szczytu Ukraina - UE - Eurazjatycka Unia Celna. (…) Putin przyznał, że między Rosją a Ukrainą jest wiele „otwartych problemów", których rozwiązaniem „zainteresowani są i Rosja, i Ukraina, i nasi europejscy partnerzy". (…) Na tle rozmów o pokoju na wschodzie Ukrainy wciąż wrze. Ukraina ogłosiła złapanie 10 rosyjskich spadochroniarzy w obwodzie donieckim.

Gazeta Polska Codziennie, Wespazjan Wielohorski, Putin łamie rosyjskie prawo: Rosyjski polityk, działacz partii Jabłoko Borys Wiszniewski jest zdania, że w związku z wydarzeniami, które miały miejsce na wschodzie Ukrainy, należy wszcząć śledztwo przeciw obywatelom Federacji Rosyjskiej. (…) Chodzi o nielegalne działania rosyjskich najemników w Donbasie(…) Ponieważ Rosja formalnie nie prowadzi wojny przeciw Ukrainie, tego rodzaju działalność w świetle rosyjskiego prawa jest przestępstwem. (…) Konkretnie chodzi o artykuły: 208 (uczestnictwo w nielegalnych formacjach zbrojnych na terytorium innego państwa (…)), 226.1 (bezprawne przemieszczenie przez granicę sprzętu wojskowego i uzbrojenia (…)) i 359 (werbowanie, szkolenie, finansowanie lub materialne wspieranie najemników, a także użycie ich w konflikcie zbrojnym lub działaniach bojowych na terytorium innego państwa (…)

Dziennik Polski, Ewelina Sadko, ABW w kopalni Brzeszcze. Śledczy sprawdzają, kto zarobił na gazie: Prokuratura Okręgowa w Katowicach bada, ile milionów złotych Kompania Węglowa mogła stracić (...) Chodzi o dwie sprawy: umowy sprzedaży gazu spółce Synthos Dwory i budowę stacji odmetanowiania w kopalni Brzeszcze. We wtorek do siedziby kompanii i biura kopalni w Brzeszczach weszli pracownicy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. (…) - To wielowątkowa i skomplikowana sprawa, dlatego musimy ją bardzo dokładnie i szczegółowo sprawdzić, co nie będzie ani łatwe, ani szybkie - mówi Marta Zawada-Dybek z katowickiej prokuratury.

Reklama

Komentarze (1)

  1. lol

    Odnośnie TVN24 ... po to że przemysł ciężki Ukrainy jest zlokalizowany na wschodzie, w tym momencie w wielu zakładach nie ma możliwości prowadzenia produkcji, lub jest to bardzo niebezpieczne. Poza tym ten czwarty eksporter broni wysyłał lwią część produkcji do Rosji która znowu od tej produkcji była i nadal jest uzależniona.

Reklama