Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy- Polska zbrojeniówka nie istnieje; Czy zdążymy się uzbroić?; Caracal i co dalej?

EC-725 Caracal podczas pokazu z udziałem francuskich komandosów. - fot. J. Sabak/Defence24.pl
EC-725 Caracal podczas pokazu z udziałem francuskich komandosów. - fot. J. Sabak/Defence24.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem obronności.

Przemysław Harczuk, Super Express, Polska zbrojeniówka nie istniejeGen. Waldemar Skrzypczak - "Wybór Patriota nie jest najlepszy. Żołnierz polski nie dostanie nowoczesnego sprzętu. A polska armia zapłaci dwa razy. Po raz pierwszy przy jego zakupie. Po raz drugi przy jego modernizacji, która będzie konieczna, by system ten funkcjonował."


Grzegorz Cydejko, Forbes, Czy zdążymy się uzbroić?: "Do dzisiaj tylko część nowoczesnej broni trafiła do armii. Zapowiadane na 2016 rok zakończenie głównych zakupów ma w obecnych planach rządu termin 2022 roku". 


Marcin Austyn, Nasz Dziennik, Caracal i co dalej: "Helikoptery Airbusa mają być montowane i serwisowane w Łodzi. Ale to niewielka część wartości produkcji takiej maszyny. Stąd też efekt gospodarczy takiego kontraktu może nie być tak widoczny jak w przypadku zakładów już produkujących w kraju."


Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, Słabość kusi: "Nie możemy akceptować niemieckiego podejścia, które zakłada, że wzmacnianie bezpieczeństwa naszej części Europy jest postawą konfrontacyjną wobec Rosji" - pisze Waszczykowski. Polityk podkreśla, że "paradne przejazdy" oddziałów sojuszniczych przez nasz kraj mogą "cieszyć oko", ale nie zastąpią realnych gwarancji w zakresie bezpieczeństwa. Realne gwarancje to tym czasem stała obecność wojsk NATO nad Wisłą.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, Na zakupy uzbrojeni w 100 mld zł: Maciej Miłosz pisze o kolejnych nadchodzących przetargach - "potrzebne są okręty podwodne, helikoptery uderzeniowe, tarcza przeciwlotnicza i przeciwrakietowa krótkiego zasięgu. A także samoloty bezzałogowe". Jak podkreśla autor - do wydania jest 100 mld zł. 


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Głupia awantura o helikopter: "Prawda [o przetargu - przyp.red.] jest jednak banalnie prosta. Caracal jako jedyny wypełniał warunki przetargu. Z różnych względów technicznych (udźwig, liczba żołnierzy z wyposażeniem na pokładzie, zapas mocy silników) najbardziej pasował wojskowym."

Reklama

Komentarze (13)

  1. sorbi

    "Caracal jako jedyny...Z różnych względów technicznych...najbardziej pasował wojskowym." CZY ABY NA PEWNO CHODZI O WZGLĘDY TECHNICZNE????!!!

  2. POsioł

    Gdzie jest Macierewicz ja się zapytuję? Dlaczego nie powołał jeszcze komisji sejmowej?

  3. Mirek

    Ja tylko pragnę zapytać. Kogo ten śmigłowiec ma transportować, skoro w neszej armi brak jest tak zwanego " mięsa armatniego". Większośc to oficerowie, którym w głowie jest tylko; jak postawić dom na Mazurach czy w Bieszczadach.

  4. luca17

    Prawda jest taka ze jaki kolwiek smiglowiec by MON wybral opozycja by krytykowala. Agusta bylaby niesprawdzona w boju z za mala pojemnoscia zolnierzy, Black Hawk byl by podlizywaniem sie Amerykanom i powtorka F-16. Narazie nawet nie znamy jak bedzie wygladal offset I czy Caracal przejdzie testy. A czy to jest dobry wybor tylko czas okresli.

  5. gen kuroczkin

    Bzdura. Caracal 28 osób silniki 2x2500kw /zsięg 850km bez podwieszanych zbiorników. Wersja morska i sar. aw to prototyp a black hawk nie oferuje wersji sar i jest za mały by zastapic mi-8. dziękuję dobranoc

    1. ssss

      xxxhttp://www.tvp.info/19779661/gen-czempinski-kupujemy-zabawke-te-helikoptery-bez-systemu-samoobrony-sa-bezwartosciowe

  6. Inżynier

    Kto to jest Paweł Wroński w dziedzinie obronności? Może lepiej będzie jak zajmie się Gender i In vitro. Skąd Wyborcza bierze takich celebrytów i to jeszcze TECHNICZNYCH?

    1. alababa

      banalnie prosta jak ... katastrofa TU 154 ... dla GW wszystko jest banalnie proste ... tylko dlaczego kurna za taką kasę i kosztem zakładów istniejących w Polsce ...

    2. Oj

      Tego szmatławca GW do ręki bym nie wziął ale z tego krótkiego wpisu umieszczonego powyżej jestem zadowolony i się z nim zgadzam. Więc co Tobie nie pasuje???

  7. Karol

    Oczy krwawią od czytania wypocin tutejszych ekspertów. Zostawcie sprawy przetargu profesjonalistom, wbrew pozorom są one dużo bardziej skomplikowane, a do wiadomości publicznej przekazany jest skrawek tortu z informacjami.

    1. Oj

      To musisz iść do okulisty albo grabarza. Jeżeli przetargi jak piszesz organizują profesjonaliści to dlaczego od 10 albo i więcej lat nic konkretnego nie kupili? Jeżeli zakup czegokolwiek jest dla ciebie tak skomplikowany to się nie dziwię że tych partaczy nazywasz profesjonalistami. W Polsce wszystko jest tajne/poufne a i tak każdy wszystko wie więc po co te bajdurzenie.

  8. Jan Samuel Aronowicz

    AW149 rzekomo nie spełniał wymogów, bo miał być dostarczany za 4 lata. Ale przecież niektóre wersje - a nie całość dostaw! Może Caracal i najlepszy, ale argumentacja przeciw Świdnikowi, jak i Mielcowi, jest utrzymana w tonie dobrze poznanej przewrotności; słuszne zastrzeżenia nazywane są "Głupią awanturą".

    1. BiC

      Co za androny wypisujecie! Wygrał ten co zaproponował taki sprzęt jakiego wojsko szukało!!! Zakodujcie to sobie w głowach! To ono będzie nimi, śmigłowcami walczyło, gdyby taka konieczność zaistniała i ono, wojsko o tym decyduje. Może jeszcze zażądajcie ogólnonarodowego referendum jaki śmigłowiec, jaki system rakietowy mamy kupować! Związki zawodowe i fakt, że ileś tam ludzi zatrudniają w Polsce, ma tu zupełnie trzeciorzędne znaczenie. Nie jestem znawcą tematu, ale wypisywanie głupot przez ekspertów rodem z komisji Macierewicza, gdzie cukiernik opiniuje katastrofę twierdząc że ma do tego uprawnienia, bo często lata samolotem (!!!???) zaczyna już przybierać formę kabaretu.

    2. Bryza

      Termin na dostarczenie 2 lata, ciekawe czy Airbus zdąży wybudować hale, przygotować sprzęt, testowanie śmigłowców, szkolenie kadry, jak minie termin i nie zostanie dostarczony Caracal, kontrakt powinien być zerwany jako nie dopełnienie wymogu, ale znając życie politycy zaczną zamiatać problem pod dywan.

  9. Zxxc

    Tylko Panie Wroński, warunki przetargu były tak skonstruowane że parametry techniczne odpowiadały akurat Caracalowi. Nikt nie podaje nazwisk wojskowych, którym najbardziej pasował. Koziej? Mroczek? Wybrano maszynę koncepcyjnie z lat 60-70-tych odpowiadającą "strategom" wyszkolonym w czasach Układu Warszawskiego. Nie powinno być tego przetargu. A o zakupie maszyny powinno się myśleć 7 lat temu, a nie brać teraz wszystko co się da by zastąpić śmigłowce którym kończy się resurs. Zapłacimy za to potrójnie. Dodatkowo, za 10 lat okaże się że i Caracal i Patrioty nie spełniają wymagań ówczesnego pola walki. To jest śmigłowiec przejściowy, bez perspektyw. Jak na przejściówkę drogo nas będzie kosztować.

    1. wahoo

      7 lat temu to był Klich który wszystko załatwiał bez kosztowo a pieniądze zwracał do budżetu

  10. Jan

    Pytanie jest: Co w procesie przygotowania wymagań było nadrzędne, czy rzeczywiste potrzeby wojska, czy oferta francuzów?. Trzeba wiedzieć, że fakt, że nie dostaną Wisły był znany co najmniej od roku?

  11. Obiektywny

    – System francuski jest doskonały, bardzo nowoczesny i spełnia polskie wymagania. Zakładam, że Amerykanie deklarują przekazanie nam równie nowoczesnego systemu Patriot III. O innym wolałbym nie rozmawiać, bo jest po prostu szrotem – mówi Skrzypczak. Według zapewnień urzędników właśnie te nowoczesne wersje ma otrzymać Polska. Co jeżeli jednak stanie się inaczej? – Rząd powinien odstąpić od decyzji. Jeżeli wybierzemy starsze wersje, zapłacimy podwójnie: najpierw przy zakupie, potem przy modernizacji, której ten system wymaga – tłumaczy Skrzypczak. Można wiedzieć jak ta wypowiedz ma się do fragmentu przytoczonego w artykule?

  12. Oj

    @Mike , Jan Samuel Aronowicz Bzdury opowiadacie nie mając zielonego pojęcia o tym. Kilkanaście śmigieł i wielkie halo!!!! Tu więcej poświecić trzeba uwagi jak rząd chce nas wpuścić na minę ( pod każdym względem ) z Patriotami co krótko a dosadnie opisał gen. Skrzypczak......

  13. Mike

    jak zwykle GW ocenia tych co mają czelność się nie zgadzać - głupi ten co podaje w wątpliwość wątpliwy wybór o wątpliwych zyskach ekonomicznych i utraconym potencjale budowy w Polsce nowoczesnego przemysłu. Ale to przeciez wszystko głupie

Reklama