Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartkowy przegląd prasy: Polska musi się zbroić; Leopardy czekają; Staliśmy się skansenem w NATO
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Gazeta Wyborcza, Piotr Andrusieczko, Rosjanie zdobyli Debalcewe: „Ukraińscy żołnierze wycofali się z bronią w ręku. Nie wiadomo jednak, ilu zginęło. Debalcewe, po Iłowajsku i donieckim lotnisku, w powszechnej opinii staje się kolejnym symbolem bezsensownego bohaterstwa. (...) Prezydent Petro Poroszenko ogłosił, że operacja wyprowadzenia sił z Debalcewego zakończyła się sukcesem - do południa udało się wycofać 80 proc. jednostek.”
Polska - Dziennik Zachodni, Paweł Pawlik, Bumar na fali. Załoga zostaje: Autor przedstawia kulisy kontraktu Bumar-Łabędy na modernizację czołgu Leopard 2. „Rozpoczęcie modernizacji Leopardów 2A4 ma być możliwe w ciągu 3-4 miesięcy od podpisania umowy z nowym wykonawcą (...).”
Dziennik Polski, USA boją się zalewu dżihadystów: Dziennik informuje o amerykańskich obawach przed napływem dżihadystów z Syrii. „(...) byłoby wielkim błędem przyjmowanie takich uciekinierów w Ameryce.”
Dziennik Gazeta Prawna, Jolanta Czudak, Wysoko postawiona poprzeczka: Wywiad z Arturem Kołosowskim, prezesem WCBKT S.A. Jolanta Czudak rozmawia o planach, technologiach i profilu produkcji firmy. „Innowacyjność rozwiązań wpisana była od początku w historię działalności Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego.”
Rzeczpospolita, Ryszard Czarnecki, Polska musi się zbroić: Europoseł PiS podkreśla, że ze względu na nasze położenie geopolityczne niezbędne jest zwiększenie wydatków wojskowych. „Nasz kraj musi mieć wszystkie rodzaje broni. Nie może pozbyć się np. czołgów.”
Nasz Dziennik, Leopardy czekają: „Polska Grupa Zbrojeniowa wskaże wykonawcę modernizacji leopardów. To efekt odrzucenia przez Inspektorat Uzbrojenia MON oferty konsorcjum PHO, Bumar-Łabędy i OBRUM. Powodem takiej decyzji były "braki formalne i merytoryczne oraz zbyt niski poziom polonizacji".”
Gazeta Polska Codziennie, Dorota Skrobisz, Staliśmy się skansenem w NATO: „Na obronność wydawaliśmy tak mało pieniędzy, że - jak określił Instytut Globalizacji - staliśmy się skansenem w NATO. Wydatki obronne na Polaka w ubiegłym roku wyniosły zaledwie 271 dol., podczas gdy w europejskich krajach NATO jest to średnio 453 dol. - podaje w swoim raporcie Money.pl.”
Paweł
271 dolarów ok, ale w tym pensje, opłaty, koszty utrzymania armii są niższe niż na zachodzie, poza tym Polska nie jest małym krajem.
Autor
Pani Dorota Skrobisz nie ma pojęcia chyba o realnych kwotach przychodu PKB w naszym kraju jak i średniego i najniższego wynagrodzenia. Nie wspominając o onnych NATOwskich armiach króre się pozbywają uzbrojenia.....?. Nasz kraj to nie Korea Północna aby cały bodżet szedł na armię, mamy też inne problemy służba zdrowia, przywileje grup zawodowych, kulejący system emerytalny, drogi, pomoc społeczna, szkolnictwo, bezrobocie, kombinatorstwo, korupcje, i td i tp. Nie sztuka dużo wydawać tylko mądrze. Trzeba każdą złotóweczke oglądać z dwóch stron a wtedy mniejszym kosztem można osiągnąć więcej.
stary
Wydatki obronne na Polaka w ubiegłym roku wyniosły zaledwie 271 dol. A ile na: dotacje dla górników, KRUS, ZUS, płace zbędnych urzędników, przegrane procesy międzynarodowe, ośmiorniczki i cielęce policzki?