Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Miliard dolarów Obama obiecał armii USA; 2%PKB na obronność - skąd weźmie je fiskus?; Polska polityka kryptologiczna; Polscy najemnicy na Ukrainie?; Stan wojenny na Wschodniej Ukrainie; Polacy na targach Enforce Tac i IWA 2014

Fot. Jessica Haas/USAF
Fot. Jessica Haas/USAF

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Polska - Głos Wielkopolski, Jacek Deptuła, Miliard dolarów Ameryka zapłaci armii USA: Z Januszem Zemke, europosłem SLD. o prezydencie Baracku Obamie, rozmawia Jacek Deptuła: Prezydent Obama obiecał wydanie miliarda dolarów na sprzęt wojskowy i szkolenia w naszym regionie Europy. Co będziemy z tego mieli? Nie chodzi o jakiekolwiek pieniądze i sprzęt dla nas(…). Ten miliard, o ile propozycję prezydenta Obamy przyjmie Kongres, zostanie przeznaczony na koszty udziału żołnierzy USA w różnych ćwiczeniach i dyżurach w krajach Europy Środkowowschodniej. (…) Może więc prezydent Obama przyjechał załatwiać kontrakty Wojska Polskiego na kupno sprzętu? Do wydania mamy pod sto miliardów złotych. Oczywiście, choć na pewno nie był to główny powód wizyty. (..)byłem trzykrotnie w Białym Domu - z prezydentem Kwaśniewskim oraz premierami Millerem i Belką. Za każdym razem prezydent George W. Bush w drugim czy trzecim punkcie spotkania pytał o możliwości sprzedaży Polsce samolotów F-16. Zatem nie sądzę, by Barack Obama nie interesował się rozpisanymi przez MON przetargami. Byłbym zdumiony, gdyby prezydent USA nie lobbował wczoraj na rzecz sprzedaży amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Rzeczpospolita, Marcin Pieńkowski, Plus dla Polski:  Wizyta Baracka Obamy to bardziej ukłon w stronę Polski w 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów, czy zawdzięczamy ją raczej sytuacji na Ukrainie? Prof. Andrew A. Michta, amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa: Obchody 25-lecia wolności to na pewno dobra okazja do wizyty. Kontekst Ukrainy jest jednak teraz stale obecny w polityce USA w regionie. Od momentu zajęcia Krymu przez Rosję Stany stoją przed wyzwaniem, jak wzmocnić północno-wschodnią flankę NATO.(…) USA fundują dodatkowe zbrojenia, a syta Europa robi niewiele. (…) Brakuje konkretów, np. zapowiedzi stałej obecności wojsk USA. To wizyta pustych obietnic? Zalecałbym umiar w formułowaniu opinii, że to puste obietnice. Program wzmocnienia wojskowego, który ma kosztować miliard dolarów, to dopiero początek procesu. (…) Poczekajmy na konkrety, na to, jak zachowa się Kongres.

Dziennik Gazeta Prawna, Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki, Armia silniejsza niż fiskus i premier: Prezydent wygrał długoletni spór o finansowanie wojska. Już w budżecie na 2015 r. może się znaleźć zapis o przeznaczeniu na nie 2 proc. PKB (…) - To nie będzie tylko obietnica polityczna - potwierdził premier Donald Tusk. (…) Zmiana zostanie zapisana nie tylko w budżecie na 2015 r., lecz także na trwałe w ustawie o modernizacji sił zbrojnych, gdzie do tej pory figuruje wskaźnik 1,95 proc. PKB. (…) Dodatkowa kwota deklarowana przez prezydenta i premiera, czyli 0,05 proc. PKB, to dziś około 800 mln zł. - Jakieś 10 proc. obecnych wydatków na modernizację techniczną sił zbrojnych - wyjaśnia Andrzej Kiński, redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". (…) Pieniądze na wyższe wydatki na wojsko będzie musiał znaleźć minister finansów Mateusz Szczurek. W jego resorcie pomysł nie został przyjęty z entuzjazmem. (…) Jaką drogę przyjmie minister finansów, by sprostać pomysłom prezydenta i premiera, dowiemy się już wkrótce, bo lada chwila zaczną się przymiarki do przygotowywania budżetu na 2015 r.

Rzeczpospolita, Rusłan Szoszyn, Plotki o polskich psach wojny:Kremlowskie media utrzymują, że po stronie ukraińskiej walczą setki zachodnich najemników, w tym również Polacy.(…) - Złapaliśmy kilku najemników, m.in. z Polski, lecz nie ujawniamy ich danych osobowych, ponieważ zostaną oni wymienieni na naszych kolegów przetrzymywanych w Kijowie - przekonuje "Rz" Klawdia Kulbacka, rzeczniczka separatystycznej Bonieckiej Republiki Ludowej. W rozpowszechnianym przez separatystów komunikacie(…) wymieniona została polska firma ASBS Othago (Analizy Systemowe Bartłomiej Sienkiewicz), założona niegdyś przez obecnego ministra spraw wewnętrznych. (…) Rosyjskim mediom nie przeszkadza fakt, że firma ASBS Othago zakończyła swoją działalność jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu na Ukrainie. Moskiewskiej propagandzie udało się jednak rozpętać dyskusję na ten temat.

Gazeta Polska Codziennie, Wespazjan WielohorskiNowa ofensywa sił rządowych: Ukraińskie władze rozważają możliwość wprowadzenia stanu wojennego we wschodnich obwodach Ukrainy po inauguracji Retro Poroszenki na stanowisko prezydenta, planowanej na sobotę 7 czerwca. Według raportu, (…) oczyszczono z terrorystów północną część obwodu donieckiego. (…) Oprócz tego oddziały ukraińskiej armii rozpoczęły obsadzanie granicy państwowej na północy i wschodzie obwodu ługańskiego. (…) W walkach przeciw rosyjskim dywersantom siły rządowe użyły pojazdów opancerzonych, lotnictwa i artylerii. (…) Jak zapowiedział wicepremier Witalij Jarema, kwestia wprowadzenia stanu wojennego na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego zostanie rozstrzygnięta po inauguracji nowego prezydenta.

Rzeczpospolita, Krzysztof Bondaryk, Cyfrowa wizja Orwella: Złamanie przez Polaków szyfru (…) Enigma zapisało się w historii świata. Niestety, osiągnięcia polskiej kryptologii mają wymiar już tylko historyczny - pisze były szef ABW. Wczasach globalnej inwigilacji Polska potrzebuje własnych rozwiązań kryptologicznych. (…) Pamiętajmy, że to nie my zbieramy informacje w internecie, to internet zbiera informacje o nas. (…) Dotychczas obrona kraju i jego obywateli przed globalnym wywiadem elektronicznym nie była w Polsce priorytetem. (…) Konieczne jest wprowadzenie w Polsce - podobnie jak w innych krajach wysoko rozwiniętych - państwowej polityki kryptologicznej.(…) W ramach polityki kryptologicznej państwo powinno jasno wyartykułować swoje potrzeby i wymagania. Polityka taka musi gwarantować suwerenność nad własnymi systemami łączności. 

Broń i Amunicja, Jakub Link-Lenczowski, Enforce Tac i IWA 2014: Od 4 do 6 marca trwała w Norymberdze wystawa i konferencja Enforce Tac, natomiast od 7 do 10 marca targi IWA & OutdoorCIassics. To największa tego rodzaju impreza w Europie i druga największa na świecie, po amerykańskim SHOT Show. (…) Na IWA pojawiła się m.in. radomska Fabryka Broni na jednym stoisku wraz z Zakładami Mechanicznymi Tarnów i Zakładami Metalowymi Męsko, jak też Pioneer Arms Corp., (…) Fabryka Amunicji Myśliwskiej FAM Pionki. (…) Na niemieckich targach zadebiutował opracowany przez Zakłady Mechaniczne Tarnów karabin myśliwsko-sportowy.308 ZMT HS do naboju 7,62 mm x 51 (.308 Winchester ). Jest to konstrukcja stworzona od podstaw na rynek cywilny, która ma przypominać kształtem 7,62-mm karabin wyborowy Bor (Alex-762).

Dziennik Gazeta Prawna(magazyn), Anna Asińska, Nowe perspektywy: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. podpisało na Targach Przemysłu Obronnego KADEX 2014 w Astanie list intencyjny o współpracy z Badawczym Instytutem Kazakhstan Engineering. W ramach tej umowy(…) przewiduje się rozpoczęcie wspólnej produkcji różnych urządzeń przeznaczonych zarówno na rynek cywilny jak i wojskowy. (…) Instytut Kazakhstan Engineering zainteresowany jest sprzętem do naziemnej Obsługi wojskowych i cywilnych statków powietrznych produkowanym przez WCBKT S.A. oraz symulatorów i urządzeń do szkolenia żołnierzy wojsk lądowych w obsłudze sprzętu bojowego.

Reklama

Komentarze (1)

  1. STRZELEC

    " ... W ramach polityki kryptologicznej państwo powinno jasno wyartykułować swoje potrzeby i wymagania. ... ". Nie pierwszy i nie ostatni to wniosek w tej kwestii, tylko kto to ma zrobić - odwieczny problem. NCK narazie nic nie mówi i nic nie robi. Panowie coś trzeba robić, a nie pisać do gazety "otwartym tekstem", że nie mamy co robić bo nie ma wymagań.

Reklama