Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartkowy przegląd prasy: Jest porozumienie w sprawie Rosomaka, Samir S. szpiegował dla Moskwy?, więcej Polaków do Mali
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Zbigniew Lentowicz w Rzeczpospolitej w tekście Polsko-fiński kompromis w sprawie rosomaków o kulisach porozumienia z fińską Patrią, konstruktorem KTO Rosomak: Rząd uzgodnił z fińską Patrią przedłużenie licencji na produkcję transporterów opancerzonych na kolejne dekady - dowiedziała się "Rz". To przełom w sporze o przyszłość rosomaków. (...) W wyniku trwających od miesięcy trudnych rozmów, ustalono że do 2023 roku WZM zrobią kolejnych 307 wozów, uwzględniając techniczne poprawki wynikające z bojowych doświadczeń rosomaków. (...) Finowie ustąpili: zniosą ograniczenia eksportowe nałożone przed dekadą na polskiego producenta. (...) będzie miał zapewniony serwis i części co najmniej do 2052 roku. Patria zagwarantowała sobie natomiast prawo do pobierania w kolejnych dekadach opłat licencyjnych i zastrzegła obowiązek uzgadniania przez polskiego producenta wszelkich istotnych ingerencji zmieniających konstrukcję pojazdu.
Fakt kontynuuje wątek ewentualnego powiązania Samira S. z rosyjskimi służbami w tekście Morderca rodziny z Gdańska szpiegował dla Rosji?: Śledczy wyjaśniający sprawę zabójstwa rodziny z Gdańska mają hipotezę, że Samir S. (32 l.) mógł być związany z rosyjskimi służbami specjalnymi. Interesowała się nim Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. (...) W Rosji był szkolony przez specnaz. Gdy w Kaliningradzie został złapany z pistoletem z tłumikiem oraz z fałszywymi dokumentami rosyjskiego funkcjonariusza bezpieczeństwa publicznego, nie trafił nawet do łagru. (...) W okolicy Elbląga jest wiele obiektów godnych zainteresowania obcych służb. (...) Rosjanin mógł też wykonywać w Polsce akcje likwidacji niewygodnych ludzi.
Wacław Radziwinowicz z Gazety Wyborczej o nękaniu organizacji pozarządowych w artykule Rosja tropi agentów: Wczoraj prokuratorzy z Prokuratury Generalnej i funkcjonariusze policji podatkowej rewidowali moskiewskie siedziby broniącej praw człowieka organizacji Humań Rights Watch i antykorupcyjnej Transparency International. (...) We wtorek i wcześniej w piątek kontrolerzy sprawdzali stowarzyszenie Memoriał, szanowaną na świecie organizację, której celem jest odkrywanie prawdy o zbrodniach stalinowskich Tu też żądali dokumentowi dostępu do komputerów. Sporą część tego, co im przedstawiono, zabrali ze sobą, co sparaliżowało pracę stowarzyszenia. (...) goście tłumaczyli, że kazano im przeprowadzić „niezapowiedziany audyt", i zażądali dokumentów.
Maciej Miłosz z Dziennika Gazety Prawnej informuje: - Kolejni polscy żołnierze lecą do Mali: W najbliższych tygodniach do obecnych w Afryce od miesiąca logistyków dołączą instruktorzy wojskowi oraz saperzy. W sumie polski kontyngent będzie liczył 20 osób. (...) południowa część Mali, gdzie znajduje się Bamako, jest stosunkowo bezpieczna, ponieważ islamscy rebelianci działają raczej na północy kraju. Jak na razie głównym przeciwnikiem polskich żołnierzy są bardzo wysokie temperatury (...) Polacy znajdują się w Mali w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej (docelowo będzie ona Uczyła ok. 500 ludzi). Decyzją prezydenta RP będą oni stacjonowali w Afryce co najmniej do końca roku, ale założenia są takie, że nasza misja potrwa 15 miesięcy. Wczoraj sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon zaproponował, by organizacja posłała tam swój kontyngent liczący 11 tys. żołnierzy.
Rzeczpospolita wykazuje, że konsolidacja polskiej branży ochroniarskiej jest bardzo prawdopodobna w artykule Przetrwają tylko najsilniejsi: Coraz wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze może przyspieszyć konsolidację bardzo rozdrobnionej branży ochrony w Polsce. 3 tysiące firm. (...) Firma doradcza Frost i Sullivan przewiduje, że przychody działających w Polsce firm ochroniarskich wzrosną do 2015 roku blisko dwukrotnie. Prognozy tłumaczy spodziewanym wzrostem zapotrzebowania na usługi ochrony. (...) Wzrost przychodów firm ochrony utrudniony jest także przez brak wykwalifikowanych pracowników. Ok. 120 tys. osób ma pozwolenie policji na wykonywanie zawodu ochrony osób i mienia (...) Wzrost przychodów firm ochrony utrudniony jest także przez brak wykwalifikowanych pracowników. Ok. 120 tys. osób ma pozwolenie policji na wykonywanie zawodu ochrony osób i mienia.
Robert Zieliński z Dziennika Gazety Prawnej ujawnia przestępczy proceder polskich przedsiębiorców w tekście Polacy wyprali azjatyckie pieniądze: Czterech polskich przedsiębiorców, którzy według prokuratury i ABW pomogli przetransferować do Chin 150 mln zł, wyszło na wolność - dowiedział się DGP. - Wobec podejrzanych zastosowaliśmy kaucje majątkowe, dozory policyjne oraz zakaz opuszczania kraju - przyznaje rzecznik prasowa prokuratury okręgowej w Świdnicy Ewa Scierzyńska. (...) Jak dotąd Polakom postawiono zarzuty z kodeksu karnego skarbowego, jednak nie jest wykluczone ich szybkie poszerzenie o „pranie brudnych pieniędzy". Tu jednak przeszkodą jest precyzyjne odnalezienie źródła, z którego te środki pochodziły. (...) To już kolejne podobne śledztwo, które prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, związane z centrum w Wólce Kosowskiej. Poprzednie „uderzenie w dalekowschodnią mafię" miało miejsce przed dwoma laty.
Kinga Lewandowska z dziennika Polska - Głos Wielkopolski opisuje korzystne dla Polski rozstrzygnięcie Komisji Europejskiej w związku z aferą drogową w tekście KE odblokowała 3,5 mld: Zakończyło się nerwowe oczekiwanie na wyrok w sprawie losu polskich inwestycji drogowych. Komisja Europejska ostatecznie przyjęła argumenty przedstawione przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a tym samym odblokowała refundacje na projekty drogowe dla Polski w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Środki w wysokości ok. 3,5 mld zł zostały wstrzymane pod koniec ubiegłego roku w związku z podejrzeniem nieprawidłowości polegających na zmowie przetargowej wykonawców. (...) Chodziło między innymi o kulisy zawierania kontraktu na projekt i dostosowanie do parametrów drogi S8 między Piotrkowem Trybunalskim a Rawą Mazowiecką. Jak podawał „Forbes", według ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podczas przetargu miało dojść do sztucznego zawyżenia wartości kontraktu. Z ustaleń ABW wynika, że przy budowie polskich dróg dochodziło do zmów cenowych nie tylko za pomocą zawyżania wartości kontraktów, ale też poprzez znaczne zaniżanie jakości nawierzchni.
Forbes opisuje charakterystykę polskich klastrów gospodarczych, w tym Dolinę Lotniczą w artykule Klastrowanie po polsku: Zgrupowanie firm działających w jednej branży i nazwanie tego klastrem nie jest trudne. W Polsce na tej zasadzie działa 250 klastrów. Ale biorąc pod uwagę skalę produkcji, innowacji i kooperacji, kryteria światowego klastra spełnia tylko podkarpacka Dolina Lotnicza. Należą do niej 103 podmioty, które dają pracę 23 tysiącom ludzi, a stworzony przez nie ekosystem wzajemnych biznesowych powiązań przyciąga kolejne firmy (...) - W ciągu dziesięciu lat w Dolinie Lotniczej zainwestowaliśmy 1,5 mld dol., zatrudniamy 4 tysiące inżynierów. Teraz potrzebujemy inwestycji w badania i rozwój, chcemy wyłożyć 200 mln złotych - tłumaczy Marek Darecki, prezes WSK PZL Rzeszów, a jednocześnie szef Stowarzyszenia Dolina Lotnicza.
Maciej Czarnecki z Gazety Wyborczej analizuje prowokacyjne zachowania Korei Północnej i szanse wybuchu ewentualnego konfliktu z jej udziałem w artykule Reżim Kima gra ostro: wczoraj zerwał gorącą linię z Seulem, bo „wojna może wybuchnąć w każdej chwili". (...) Zdaniem wielu analityków wojna jest jednak mało prawdopodobna. Korea Północna ma co prawda wielką armię - ponad 1 mln żołnierzy - ale przestarzałą. Jedynym poważnym straszakiem są rakiety średniego i dalekiego zasięgu oraz program nuklearny - choć pewnie reżim nie jest wstanie wyprodukować bomby atomowej, a już na pewno zminiaturyzować jej do rozmiarów pozwalających na umieszczenie jej w pocisku balistycznym. (...) Północ rozwścieczył z kolei niedawny przelot amerykańskich bombowców strategicznych nad Półwyspem Koreańskim oraz wspólne manewry wojskowe USA i Południa.
Piotr Kowalczuk z Rzeczpospolitej pisze o skandalu wywołanym przez rząd Mario Montiego w tekście Kompromitacja włoskiej dyplomacji: Dwaj żołnierze zostali wysłani do Indii, gdzie mają być sądzeni za to, że bronili włoskiego tankowca przed atakiem terrorystów. (...) Jak się jednak później okazało, doszło do tragedii, bo chodziło o kuter rybacki i dwóch rybaków poniosło śmierć. (...) To największa od lat kompromitacja włoskiej dyplomacji. Premier Mario Monti tłumaczył się z tego wczoraj przed parlamentem. (...) obaj komandosi wylecieli do Indii. Ponoć nie grozi im kara śmierci, ale muszą się liczyć z wyrokiem więzienia do 7 lat. We wtorek szef MSZ Giulio Terzi, referując sprawę w parlamencie, wyjaśnił, że był powrotowi żołnierzy do Indii przeciwny i złożył rezygnację. Włoskie media informują, że w łonie rządu doszło do konfliktu i przeważyły racje ministra gospodarki Corrado Passery, który obawiał się, że Indie wypowiedzą lukratywny kontrakt na dostawy włoskiej broni.
(MMT)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie