Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: japońskie okręty w Gdyni, szefowie służb specjalnych torpedują projekt ustawy, F-16 wracają do Krzesin, talibowie wyborów nie wygrają, lotnicy będą mieć murala

http://www.zoom.mon.gov.pl/Fot. Piotr Łysakowski, SMLW 'Krzesiny'
http://www.zoom.mon.gov.pl/Fot. Piotr Łysakowski, SMLW 'Krzesiny'

Czwartkowy przegląd prasy 



Gazeta Polska Codziennie - Flota cesarstwa Japonii w Gdyni - Rozpoczęła się pierwsza w historii oficjalna wizyta Dywizjonu Szkolnego Morskich Sił Samoobrony Japonii (JMSDF) w Polsce. Do portu w Gdyni zawinęły trzy okręty - pisze  Sabina Treffler. W sobotę wspólnie z polską fregatą wezmą udział w manewrach na Bałtyku. Uroczystości przebiegały zgodnie z ceremoniałem morskim -mówi „Codziennej" kmdr ppor. Piotr Adamczak, rzecznik dowództwa Marynarki Wojennej. Jednostki szkoleniowe „Kashima" i Shirayuki" oraz niszczyciel „Isoyuki" zostały przywitane na morzu przez ORP „Błyskawica". Oddały naprzemiennie 21 strzałów armatnich na cześć narodów polskiego i japońskiego. Oficjalne powitanie zakończyło się odegraniem hymnów narodowych przez japońską orkiestrę JMSDE.

Więcej: Japońskie okręty po raz pierwszy w Gdyni

Dziennik Gazeta Prawna – Polski szpieg choruje tylko sześć dni w roku - Gotowy jest projekt zmian ustaw, które odbiorą przywilej pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszom służb specjalnych. Przeciw nim buntują się szefowie rządowych agencji - donosi Robert Zieliński.  Projekt zmian w ustawach o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu pojawił się wczoraj na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z lektury załączonych dokumentów wynika, że szefowie poszczególnych służb solidarnie przeciwstawiają się zmianom. Wybierają jednak różne drogi obrony interesów swoich „firm", a najdalej wydaje się iść Centralne Biuro Antykorupcyjne, które podważa całe założenia projektu. (…) Mimo tych uwag rządowy projekt wkrótce trafi pod obrady sejmowej komisji spraw wewnętrznych. Od dwóch tygodni znajduje się tam również projekt z analogicznymi rozwiązaniami dla policjantów.

Więcej: BOR przyznaje się do błędów

Polska – Głos Wielkopolski – F-16 wracają do Krzesin - Koniec wakacji od hałasu dla mieszkańców okolic Krzesin. Na dziś zaplanowano powroty krzesińskich F-16 z Łasku. Samoloty przez ostatnie tygodnie były przebazowane ze względu na zaplanowaną w Poznaniu renowację pasa startowego. Przy okazji krótkiej przeprowadzki piloci mieli okazje ćwiczyć wspólne z amerykańskimi F-16. - Przebazowanie statków powietrznych F-16 do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz zamknięcie lotniska związane było z pracami technicznymi na drodze startowej, drodze kołowania i płycie postojowej - informuje mjr Rafał Felcenloben z 31 Bazy Lotnictwa taktycznego w Poznaniu. Razem z „erami" do Poznania miały przylecieć maszyny z Łasku, bowiem na sierpień zaplanowano naprawy na lotnisku pod Łodzią. Przebazowanie przełożono jednak na wrzesień.

Więcej: III rotacja US Air Force w Łasku

Rzeczpospolita – Omar: wybory to strata czasu - Przywódca talibów zapowiedział, że nie weźmie udziału w wyborach w 2014 r. I rozpoczął walkę o rząd dusz - pisze Agata Kaźmierska. Niedługo przed tym, jak w sieci pojawiło się przemówienie jednookiego mułły Omara, agencje informacyjne podały, że po miesiącach wysiłków wreszcie zaczęły się bezpośrednie rozmowy między rządem w Kabulu a talibami. Informatorzy zastrzegali wprawdzie, że na razie mają charakter nieformalny, ale wkrótce może dojść do przełomu. Kilka godzin później przemówił mułła Omar i jeśli rząd Hamida Karzaja ma jeszcze jakieś szanse na dialog, to można je nazwać co najwyżej mizernymi (…) Choć po raz pierwszy od lat nie wzywał otwarcie do bojkotu zapowiedzianych na początek 2014 r. wyborów, uznał, że „udział w nich to strata czasu", bo „wynik i tak rozstrzyga się w Waszyngtonie, a nie przy urnach wyborczych". Stwierdzeniem mułły, które wywołało najwięcej komentarzy, jest jednak zapewnienie, że celem talibów „nie jest monopolizowanie władzy" po 2014 r. „Wierzymy w porozumienie z Afgańczykami, którzy naprawdę kochają islam i kraj, bez względu na swą przynależność etniczną czy miejsce, skąd pochodzą" – oświadczył Omar. (…) "Talibowie wiedzą, że wyborów by nie wygrali, bo nie mają dość zwolenników. Z tego powoduje bojkotują" – uważa analityk wojskowy z Kabulu Abdul Wahid Taqat.

Więcej: Lider al-Kajdy wzywa muzułmanów do walki z al-Asadem o wyzwolenie Palestyny

Rzeczpospolita - Lotnicy będą mieć swój mural - Wojska lotnicze ogłosiły konkurs na projekt gigantycznego malunku, który powstanie na jednej z kamienic na warszawskiej Ochocie. – Jeśli nie będzie wprost nawiązywał do rocznicy, to spełni swą funkcję – uważa Michał Bieżyński z fundacji Urban Form. Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest 29 sierpnia w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych w 1932 roku. A że w tym roku siły powietrzne obchodzą jubileusz 95-lecia istnienia, to postanowiły uczcić go w niecodzienny sposób. Lotnicy, chcą mieć bowiem swój własny mural. Ma on powstać niemal w sercu Warszawy, przy ul. Tarczyńskiej.

(JG)
  • Graf
Reklama

Komentarze

    Reklama