Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Hakerzy atakują resort gospodarki, Siemoniak: Uczcimy pamięć bohatera, Nie stawiajmy specsłużb poza prawem, Oddali sprawę gen. Skrzypczka, Będą pilnować CBA i ABW

Tomasz Siemoniak - fot. MON.
Tomasz Siemoniak - fot. MON.

Przegląd prasy

Polska, Prokurator u generała, Krystian Arkowski: Prokuratura Apelacyjna w Warszawie przejęła od prokuratury okręgowej śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez wiceszefa MON generała Waldemara Skrzypczaka. Rzecznik prokuratury apelacyjnej prok. Zbigniew Jaskólski powiedział, że śledztwo przejęto z uwagi na charakter sprawy. Powołując się na niejawny jej charakter, odmówił podania szczegółów. Śledztwo z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego w sprawie „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną" wszczęła 19 września Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Czynności śledcze powierzono CBA. MON podkreślało, że śledztwo jest w sprawie, a wiceministrowi nie postawiono zarzutów.

Puls Biznesu, Hakerzy dopadli resort gospodarki, MGA: Z kolejnej instytucji rządowej skradziono dane. Powróciło pytanie o poziom cyberbezpieczeństwa instytucji publicznych. OpGoldenDawn - to kryptonim międzynarodowej akcji hakerów, której ofiarą stało się Ministerstwo Gospodarki. Cyberwłamywacze z grupy Anonymous ujawnili, że zdobyli dane resortu na temat współpracy gospodarczej. Do sieci wyciekły m.in. zrzuty ministerialnych dokumentów i paszportów obcokrajowców zapraszanych do Polski przez polską ambasadę na Białorusi. - Chcemy upublicznić działalność organizacji, która dopuszcza się szpiegostwa przez biura ulokowane w ambasadach Polski - twierdzą hakerzy. (…) Eksperci zwracają uwagę, że nie można bagatelizować tej sprawy. Choć waga ujawnionych dokumentów nie rzuca na kolana, wyciekły dane osobowe, które są cenną zdobyczą na czarnym cyberrynku. Na dodatek hakerzy odgrażają się, że przejęli większą liczbę danych, które także zamierzają opublikować.

 Fakt, Będą pilnować CBA i ABW: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stworzy specjalną komisję, która będzie nadzorować działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawdzi ona, czy spec-służby nie nadużywają swoich kompetencji. Powołana do życia przez MSW komisja do spraw specsłużb skontroluje zakres ich działań. Przyjrzy się m.in. zakładanym przez CBA i ABW, podsłuchom, podglądanym esemesom i bilingom. To będzie już druga komisja ds. specsłużb, obok I tej działającej w Sejmie.

Rzeczpospolita, Nie stawiajmy specsłużb poza prawem, Tomasz Pietryga: Czy aby kontrolować służby specjalne, trzeba powoływać kolejną instytucję, polityczno-prawną hybrydę dublującą kompetencje innych organów? Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział powołanie specjalnej polityczno-prawnej komisji ds. kontroli służb specjalnych. Pomysł ten jest zapewne reakcją na niedawny raport NIK opisujący nieprawidłowości przy stosowaniu kontroli operacyjnej wobec obywateli. (…)Już po komisji badającej sprawę Rywina rozgorzała dyskusja nad stworzeniem nowej instytucji, swego rodzaju polityczno-prawnej hybrydy, która miałaby większą moc sprawczą od komisji zajmującej się słynnym „lub czasopisma".  (…) Dziś do kontroli działań służb uprawnione są sądy i prokuratura - mają one prawo badania legalności działań operacyjnych. Jest także Sejmowa Komisja ds. Służb'Specjalnych. Jeżeli uprawnienia tych organów są zbyt słabe lub nieprecyzyjne, może warto zastanowić się nad zmianami w tym zakresie, zamiast powoływać kolejną instytucję, która będzie zajmowała się tym samym.

Gazeta Wyborcza, Ewa Siedlecka, Sto pytań o inwigilację: - Społeczeństwu należy się informacja, czy polskie służby korzystały z tajnych programów realizowanych przez USA i co robią, aby chronić nas przed bezprawną inwigilacją - mówiła wczoraj Katarzyna Szymielewicz, prezeska fundacji Panoptykon. (…)Miesiąc temu Amnesty International, Fundacja Helsińska i fundacja Panoptykon zorganizowały debatę z rządem na ten temat. Rząd nie przyszedł - był tylko minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, który w działaniach służb specjalnych i dyplomacji nie był zorientowany. (…) Organizacje pytają o informacje polskiego rządu na temat skali inwigilacji polskich obywateli. O współpracę polskich i amerykańskich, a także brytyjskich służb specjalnych (Amerykanie mają PRISM, Brytyjczycy - Temporę) i o jej podstawy prawne. O to, czy polskie służby mają dostęp do programu XKeyscore

Rzeczpospolita, Siemoniak: Uczcimy pamięć bohatera, KOZ: Siemoniak: uczcimy pamięć bohatera 8 listopada w USA polska delegacja spotka się z rodziną sierżanta Michaela H. Oilisa, który zginął w Afganistanie, ratując życie polskiemu oficerowi. Rodzina dostanie przyznane pośmiertnie Ollisowi ordery Złotego Medalu Wojska Polskiego i Gwiazdy Afganistanu. (…) Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak napisał na Twitterze, że dla obcokrajowców są to odznaczenia bardzo szanowane. Dziwił się, że ktoś to dezawuuje. "Planujemy też inne przedsięwzięcia, aby uczcić pamięć M. Oilisa w kontekście braterstwa broni PLUS" - napisał minister, ale nie podał szczegółów.

Reklama

Komentarze

    Reklama