Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartkowy przegląd prasy- Deklaracje Poroszenki nie oddają realiów; Rosjanie szpiegują prezydenta i rząd?; Nagła kariera zamachów z 2003 r.
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, Deklaracje nie oddają realiów: "-Kiedy jesteśmy razem, stajemy się niezwyciężeni. Chwała Rzeczpospolitej! Chwała Ukrainie! - zakończył Poroszenko, najwyraźniej odwołując się do czasów, gdy oba narody tworzyły wspólne, niemożliwe do pokonania przez Moskwę państwo. Ale entuzjazm w polskim Sejmie nie oddaje w pełni stanu polsko-ukraińskich relacji. Dosłownie kilka godzin przed warszawskim spotkaniem z prezydentem Bronisławem Komorowskim Poroszenko prowadził telefoniczne konsultacje o pokoju w Donbasie w tzw. formacie normandzkim - z przywódcami Niemiec, Francji i Rosji, ale bez udziału Polski. Już w najbliższych dniach mogą zapaść w tym gronie kluczowe dla przyszłości Ukrainy rozstrzygnięcia."
Michał Piasecki, Fakt, Rosjanie szpiegują prezydenta i rząd?: "Jak ustalił Fakt, w ubiegłym tygodniu oficerowie BOR zauważyli tajemniczego drona krążącego nieopodal Kancelarii Premiera i Belwederu. Maszyna zrobiła na wieczornym niebie kilka kółek, po czym zniknęła ochronie z oczu. Funkcjonariusze wezwali policję, by ta w okolicy szukała urządzenia i jego właściciela. Taka akcja niestety nic nie dała. A sprawa wygląda na poważną... - To mógł być dron szpiegowski, czyli taki, który filmuje i podsłuchuje, ale równie dobrze dron z podczepionym ładunkiem wybuchowym."
Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, Nagła kariera zamachów z 2003 r.: "Po niedawnym ujawnieniu szczegółów raportu o domniemanych więzieniach CIA i gratyfikacji finansowej, jaką miały otrzymać nasze służby za zgodę na ich prowadzenie, odżyły pytania o zagrożenie terroryzmem w Polsce. Eksperci uspokajają: nie wzrosło i jest takie samo od lat, czyli na poziomie mniej niż średnim. Jednak temat stał się gorący za sprawą wtorkowej wypowiedzi gen. Pawła Pruszyńskiego, byłego wiceszefa ABW. Człowiek służb po raz pierwszy tak obszernie opowiedział o próbie zamachu terrorystycznego sprzed 11 lat. - W 2003 r. ABW udaremniła skoordynowany atak terrorystyczny na polskie kościoły - stwierdził gen. Pruszyński w TVP Info (...) Pruszyński kierował ABW za czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i rządów Leszka Millera. Stąd spekulacje, że opowieść o tysiącach Polaków ocalonych przed islamskimi zamachowcami nie bez przyczyny pojawia się teraz, gdy obaj politycy mają kłopoty w związku z raportem o torturach CIA w Polsce. Sam płk Pruszyński twierdzi, że mówi o tym, "bo pytają go dziennikarze".
Jacek Klein, Polska Dziennik Bałtycki, W Gdyni będzie biura Saaba: "Szwedzki koncern Saab AB otworzy w Gdyni swoje biuro. Firma znana na rynku zbrojeniowym liczy na kontrakty polskiej armii i marynarki. Gdyńska placówka zajmować będzie się m.in. pracami związanymi z niszczycielem Kormoran II, na który Saab dostarczy m.in. pojazdy bezzałogowe. Szwedzi oferują znacznie szerszą współpracę gdyńskim stoczniom, jeśli wygrają kontrakt na budowę okrętów podwodnych dla polskiej marynarki."
Stanisław Siwak, Polska Gazeta Krakowska, Black Hawk-starcie o kontrakt stulecia: "Amerykanie zapewniają, że -bez względu na wyniki przetargu - nie będą zamykać zakładu ani ograniczać produkcji w PZL Mielec. Ich inwestycja ma charakter długoterminowy i jest przyczółkiem produkcyjnym Sikorskiego na Europę (...) W PZL mają jednak świadomość, że ten przetarg może zdecydować o przyszłości lotniczego Mielca na kilkadziesiąt lat, a wygrana black hawka będzie miała wpływ także na rozwój miasta i regionu. Wzrośnie zatrudnienie, bo do nowych zadań trzeba będzie przyjąć kilkuset pracowników."
Radosław Konczyński, Polska Dziennik Bałtycki, Lotnicza zmiana pod Malborkiem: "Holenderscy żołnierze opuszczają bazę lotniczą po ponad trzech miesiącach pobytu. Dowództwo lotnictwa NATO wkrótce przyśle kolejny oddział. Na początku stycznia przylecą Belgowie".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie