Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy- Atak na wieżę Eiffla; Izrael i Hamas idą na wojnę; Były wiceprezes Orlenu bez zarzutów

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Fakt, Atak na wieżę Eiffla- Al-Kaida Islamskiego Maghrebu planowała ataki terrorystyczne na wieżę Eiffla, Luwr, francuskie elektrownie atomowe, Festiwal Teatralny w Awinionie oraz na paryskie bary. Ujawnia to nadsekwański dziennik "Le Parisien". Gazeta pisze, że nadsekwańskie służby specjalne przechwyciły serię zaszyfrowanych e-maili. Szefowie Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) omawiali w nich szczegóły tych ataków z przebywającym we Francji domniemanym algierskim terrorystą Alim M., który miał być ich koordynatorem.

Robert Stefanicki, GW, Izrael i Hamas idą na wojnę- Izraelska armia podała, że we wtorek na Izrael spadło 117 rakiet, z czego 20 (najcelniejszych, jak się można domyślać) przechwycił system obrony Żelazna Kopuła. Na razie ofiary są tylko po drugiej stronie: według źródeł palestyńskich zginęło już 35 osób, 150 raniono. Połowa z nich to cywile, w tym wiele kobiet i dzieci (...) Nie jest jasne, do jakiego stopnia wojskowe skrzydło Hamasu koordynuje swoje działania ze skrzydłem politycznym. Rakiety wystrzeliwują też grupy luźno związane z Hamasem, takie jak Brygady Męczenników al-Aksa. Ostrzał palestyński jest, jak zawsze, mało skuteczny, jednak dla Izraelczyków uciążliwy. Połowa kraju jest zagrożona, wyją syreny alarmowe, dzieci nie wypuszcza się na zewnątrz.

Mariusz Sobczak, GW Płock, Były wiceprezes Orlenu bez zarzutów- Prokuratura Apelacyjna w Warszawie umorzyła postępowanie w sprawie Marka S., byłego wiceprezesa Orlenu. Był oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za rzekome ustawienie przetargu na prowadzenie magazynu części zamiennych dla koncernu (...) Śledztwo trwało ponad dwa i pól roku. - Zostało umorzone w końcu czerwca, powodem byl brak danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa - tłumaczy Zbigniew Jaskólski, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej.

Marek Domagalski, RZ, Taśmy powinna badać niezależna instytucja- To, że podległa rządowi ABW bada nośniki I nagrania z tzw. afery taśmowej, budzi zastrzeżenia niektórych prawników. Formalnie ma prawo, ale byłoby lepiej, gdyby to robił niezależny podmiot (...) w śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej, dużo ważniejszej, prokuratura korzystała z potencjału m.in. Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna, którego renoma i niezależność nie budzą wątpliwości. Walor takich instytucji polega na tym, że nie są zależne od czynników rządowych i przez to nikt nie może kwestionować wyników pracy specjalistów tam pracujących.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama