Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Asseco Poland idzie w kamasze; Zwierzchnik niemalowany; Nasi komandosi to światowa elita. Nie ustępują najlepszym; Rosja szykuje się na wojnę z NATO; Będzie mniej oficerów; Zacznijmy od naprawy systemu dowodzenia

5 kresowy batalion saperów
5 kresowy batalion saperów

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i zagadnień związanych z obronnością.

Mariusz Gawrychowski, Puls Biznesu, "Asseco Poland idzie w kamasze": Gigantyczne środki, które rząd polski planuje do 2022 roku przeznaczyć na modernizację sił zbrojnych przyciągają największe firmy, gotowe partycypować w pracach nad prawdziwym skokiem technologicznym polskiej armii. Asseco Poland - największy w naszym kraju gracz na rynku IT powołał specjalne konsorcjum, które wystartuje w wartym 1 mld zł przetargu "na system zarzą­dzania walką (BMS) dla wojska. "


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Zwierzchnik niemalowany": Otoczenie nowego prezydenta wyraźnie sygnalizuje, iż urząd Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych powinien mieć większy wpływ na wybór ministra obrony narodowej, jak i całą politykę obronną kraju.


Anna Ambroziak, Nasz Dziennik, "Prezydent odbierze defiladę": W najbliższą sobotę, 15 sierpnia nowo zaprzysiężony prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy jako zwierzchnik Sil Zbrojnych weźmie udział w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego. Prezydent "uczestniczyć będzie we Mszy św. za Ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego (o godz. 9.00) oraz odbierze defiladę lądową i lotniczą w A1. Ujazdowskich."


Zuzanna Kot, Gazeta Wyborcza-Szczecin, "Prezydent Andrzej Duda przyjeżdża do Szczecina na przekazanie dowództwa w korpusie NATO": Prezydent Andrzej Duda wczesnym popołudniem na terenie Koszar Bałtyckich będzie uczestniczył w uroczystości przekazania dowództwa w NATO-wskim Wielonarodowym Korpusie Północ-Wschód.


Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza-Kielce, "Tłumy w Sandomierzu na spotkaniu z amerykańskimi żołnierzami"Na sandomierskim bulwarze Piłsudskiego miało miejsce niecodzienne spotkanie mieszkańców miast z amerykańskimi żołnierzami 2. Regimentu Kawalerii wracającymi z poligonu w Nowej Dębie. Część z nich będzie uczestniczyć w sobotnich uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego.


Maciej Miłosz, Dziennika Gazeta Prawna, "Nasi komandosi to światowa elita. Nie ustępują najlepszym": Specjalnością polskiej armii stały się jednostki specjalne, które znajdują się w ekskluzywnym klubie najlepszych formacji specjalnych na świecie. Oprócz GROM-u, który wyznaczył kierunek przemian polskich formacji specjalnych, do światowej czołówki dołączyły inne wyspecjalizowanej jednostki realizujące całe spektrum działań specjalnych.


Maciej Miłosz, Dziennika Gazeta Prawna, "Żołnierze są znacznie lepsi niż system dowodzenia nimi": Gen. Roman Polko:"Jedyne co dolega naszym specjalsom, to niewydolny system dowodzenia. Reforma sprzed półtora roku go zepsuła."


Norbert Kowalski, Polska-Głos Wielkopolski, "Zacznijmy od naprawy systemu dowodzenia": W rozmowie Głosu Wielkopolskiego, były dowódca JW GROM, gen. Roman Polsko na pytanie o plan lub wizję zmian oblicza polskiej armii odpowiada: "Nie mamy wizji i żadnej konkretnej koncepcji."


Małgorzata Czajkowska, Gazeta Wyborcza-Bydgoszcz, "Muzeum wojskowe ma więcej miejsca"Zakończyła się  warta 3 mln zł  przebudowa Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. "Wierzymy, że nowa jakość przyciągnie do nas gości - mówi dyrektor muzeum Grzegorz Kotlarz."


Aleksandra Gersz, Polska-Głos Wielkopolski, "Rosja szykuje się na wojnę z NATO": W opinii ekspertów think tanku "The European Leadership Network" analizujących scenariusze rosyjskich manewrów wojskowych Federacja Rosyjska przygotowuje się do wojny z NATO.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rosja straszy Ukrainę, Gruzję i Niemcy": Ostatnie kontrolowane prowokacje ze strony rosyjskich sił zbrojnych "mają na celu sprawdzenie reakcji oraz zdolności obronnych państw Sojuszu".


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Wielka prowokacja Kremla": W znajdujących się poza kontrolą władz w Tbilisi separatystycznych republikach autonomicznych, stacjonujący żołnierze rosyjscy od miesiąca ustawiają znaki graniczne, zmierzające do przerwania magistrali łączących Chiny z Turcją.


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Jak dobić targu z Zachodem": "Kreml ma nadzieję na porozumienie z Zachodem kończące kryzys ukraiński" - uważa Mark Fejgin, rosyjski działacz opozycyjny i obrońca ukraińskiej pilot Nadii Sawczenko.


Marcin Augustyn, Nasz Dziennik, "Będzie mniej oficerów": MSW przygotowuje projekt rozporządzenia, który znowelizuje struktury Biura Ochrony Rządu. "Zmiany mają służyć dostosowaniu struktury organizacyjnej i etatowej BOR do aktualnych zagrożeń." Projekt trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych.


Marcin Herman, Polska-Dziennik Łódzki, "Każdy patrzy tylko na własne klęski i cierpienia": Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z Marcinem Hermanem przedstawia obraz społeczeństw byłej Jugosławii dwadzieścia lat po okrutnej wojnie domowej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wojtek

    Asseco? Jeśli "informatyzacja" wojska ma wyglądać tak jak informatyzacja ZUSu, to kiepsko to widzę.

    1. Piotr

      Jak czegoś nie wiesz, to się nie wypowiadaj. To Prokom Software odpowiadało za informatyzację ZUSu.

Reklama