Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Wypadek podczas ćwiczeń wojskowych; Niebiezpieczna turystyka na Bliskim Wschodzie; Operacja specjalna służb Putina; Mazowiecki Urząd Wojewódzki ponownie zajmie się sprawą Ludmiły Kozłowskiej; Nowy szef ABW
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Super Express, „Żołnierz postrzelił kolegę”: W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie doszło do wypadku z udziałem żołnierzy. „Podczas ćwiczeń żołnierz postrzelił żołnierza. Sprawą zajmują się policja i prokuratura. - Wszystko wydarzyło się po godz. 12. Jeden z żołnierzy postrzelił kolegę w trakcie ćwiczeń. Poszkodowany trafił pod opie kę lekarzy ze szpitala przy ulicy Szaserów.”
Renata Skibińska, Rzeczpospolita, „Niespokojny Bliski Wschód”: Eksperci przestrzegają, aby podczas podróży na Bliski Wschód sprawdzić czy polisa turystyczna zapewni ochronę podczas zamieszek i ataków terrorystów. „Z Polski można bezpośrednio i niedrogo polecieć do Bejrutu, Tel Awiwu, Ejlatu czy Ammanu. Popularnym celem turystów jest Dubaj, niemało amatorów znajduje Oman. Zdecydowanie mniej osób podróżuje teraz do Iranu, choć ciągle są chętni do odwiedzania tego kraju. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na Bliskim Wschodzie jest niespokojnie, eskalują napięcia między Iranem a USA, a sytuacja polityczna nieustannie się zmienia.”
Stanisław Żaryn, Rzeczpospolita, „Operacja specjalna Putina”: Zdaniem dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rosja realizuje starannie przygotowaną operację specjalną. Kluczową rolę odgrywają w niej rosyjskie służby specjalne, o czym świadczy dobór narzędzi i wykorzystanie wpływów. „[...] Polska stanowi zagrożenie dla dobrosąsiedzkich relacji w Europie Środkowo - Wschodniej i na linii Moskwa - Zachód. Obniżenie wiarygodności Polski w UE i w NATO oraz w oczach sąsiadów ma utrudnić naszemu krajowi prowadzenie aktywnej polityki wobec Rosji.”
Gazeta Polska Codziennie, „Otwarty Dialog i rosyjski wywiad”: Jak donoszą media nie tylko polskie służby sprawdzają czy Ludmiła Kozłowska wykorzystywała swoje kontakty w Unii Europejskiej i wśród europosłów do nielegalnego lobbingu, działań i zbierania informacji, które później były używane przez Rosję w wojnie hybrydowej. „Mazowiecki Urząd Wojewódzki ponownie zajmie się sprawą Ludmiły Kozłowskiej, szefowej Fundacji Otwarty Dialog. Negatywną opinię odnośnie do jej pobytu wydała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW w dalszym ciągu prowadzi postępowanie w sprawie fundacji [...] <<Zarówno polskie, jak i europejskie służby ustaliły, że Ludmiła Kozłowska, Bartosz Kramek oraz FOD mogą być zamieszani w pranie brudnych pieniędzy i wojnę hybrydową prowadzoną przez Rosję z państwami Europy Wschodniej (...)>>”
Wojciech Czuchnowski, Justyna Dobrosz – Oracz, Gazeta Wyborcza, „ABW bez szefa, CBA bez kasy”: Podczas posiedzenia komisji ds. służb specjalnych przyjęto rezygnację szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Piotr Pogonowski zrezygnował w środę z funkcji. Powód - bierność w sprawie Mariana Banasia i GetBacku. [...] O odejściu Pogonowskiego pierwsi zostali poinformowani posłowie z sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Byli tak zaskoczeni, że nie zdążyli nawet zadać pytań przyjęli tłumaczenie, że dymisja wiąże się ze <<zmęczeniem>> Pogonowskiego oraz <<względami zdrowotnymi>>.”
Nasz Dziennik, „Zmiany w ABW”: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Kamiński – przyjął dymisję Piotra Pogonowskiego i wyznaczył nowego szefa ABW. „Dotychczasowego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prof. Piotra Pogonowskiego ma zastąpić jego dotychczasowy zastępca ppłk Krzysztof Wacławek.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie