Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Wojska USA będą kontynuować misję w Jemenie; Powodem katastrofy MiG-29 był wyeksploatowany silnik?; Okręt wywiadowczy z polskiej stoczni; Bałkańskie widmo przeszłej wojny

Fot. Sgt. Alan Brutus/US Army
Fot. Sgt. Alan Brutus/US Army

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „USA nie przerwą misji w Jemenie”: Deklaracja Donalda Trumpa o kontynuowaniu udziału amerykańskich żołnierzy w wojnie w Jemenie spotkała się z dużą krytyką. „Donald Trump zawetował ustawę o zakończeniu amerykańskiego zaangażowania w Jemenie. Cieszą się Arabia Saudyjska i jej sojusznicy, martwią organizacje humanitarne. [...] Ta rezolucja jest niepotrzebną i niebezpieczną próbą osłabienia moich uprawnień konstytucyjnych, naraża życie amerykańskich obywateli i naszych dzielnych żołnierzy, teraz i w przyszłości - tłumaczył prezydent.”


Gazeta Wyborcza, „MiG pod Warszawą spadł ze starości?”: Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem katastrofy polskiego myśliwca, który ponad miesiąc temu spadł w lesie pod Wągrowcem, był wyeksploatowany silnik maszyny. „Przyczyną katastrofy myśliwca MiG-29, który w marcu spadł w okolicach Węgrowa pod Warszawą, była awaria silnika [...] Najbardziej prawdopodobne, że pękł wirnik wentylatora i rozciął instalację w samolocie.”


Puls Biznesu, „Nauta zwodowała kadłub okrętu dla Szwedów”: W Stoczni Remontowej Nauta zwodowano kadłub okrętu wywiadowczego dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, wybudowany wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową - Stocznią Wojenną - jako podwykonawcą. „[...] okręt trafi do stoczni Saab Kockums w Karlskronie, gdzie zostanie wyposażony w specjalistyczne systemy. Do służby wejdzie w 2020 r. W kwietniu 2017 r. Saab otrzymał od szwedzkiej agencji zamówień obronnych FMV kontrakt na dostawę statku wywiadowczego. Wartość kontraktu to 730 mln SEK, a jego wykonanie nastąpi w latach 2017-20. Wartość kontraktu między Nauta a Saabem jest objęta tajemnicą handlową.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Droga z Milówki, czyli 15 lat w UE”: Warszawską Wisłostradą przejdzie defilada wojskowa z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO oraz 15. rocznicy wstąpienia do UE. „Wojsko oraz inne służby mundurowe przemaszerują Wisłostradą w trakcie defilady, która jest zaplanowana na 3 maja (początek godz. 14). [...] Będzie można zobaczyć m.in. czołgi Leopard 2A5, amerykański M1 Abrams, najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz policji i Straży Granicznej. Nad głowami przeleci 80 statków powietrznych. Nad Wisłą będzie można zobaczyć m.in. śmigłowce policji S-70i Black Hawk, samoloty F-16, a także przeznaczone do transportu VIP-ów maszyny G550 oraz B737.”


Natalia Żaba, Dziennik Gazeta Prawna, „Za wcześnie, by ogłosić bałkański koniec historii”: Analiza sytuacji politycznej na Bałkanach po śmierci wdowy po Slobodanie Miloseviciu, Mirjany Markovic. Jak Bałkany radzą sobie z trudną przeszłością i widmem przeszłej wojny? „Trudno jednak ogłaszać bałkański koniec historii, skoro Serbia pozostaje sojusznikiem Rosji, zaś jej czołowi politycy, jak prezydent Aleksandar Vućić czy szef MSZ Mca Daćić, niechętnie odcinają się od dawnych ideologów. Dowodem może być niedawny szczyt państw bałkańskich w Warszawie. Daćić był jedynym ministrem, który nie pojawił się na powitalnej kolacji u prezydenta Andrzeja Dudy, na której byli obecni oficjele wszystkich państw Bałkanów […]”


Reklama

Komentarze (1)

  1. M.

    Co do ostatniego fragmentu dot. Bałkanów... Wystarczyło nie uznać niepodległości Kosowa. To moim zdaniem przesądza o nowej wojnie na Bałkanach, pomijając fakt utworzenia precedensu, na który potem powołała się Rosja w Gruzji...

Reklama