Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Wizyta szefa MON w Hadze; Analiza komentarzy na temat umieszczenia w Polsce stałych baz wojsk amerykańskich

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Strategiczne rozmowy ministra Błaszczaka”: Podczas wczorajszego  spotkania w Holandii rozmawiano m.in. o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku oraz napiętych relacjach NATO i UE z Rosją. „Wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w spotkaniu państw Grupy Północnej w Hadze, podczas którego dyskutowano m.in. o wzmocnieniu bezpieczeństwa w rejonie Bałtyku i relacjach z Rosją. Z kolei dziś minister Błaszczak przybędzie do Brukseli, by wziąć udział w dwudniowym szczycie szefów obrony państw NATO. [...] Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 67 proc. Polaków jest zdania, iż w Polsce powinny stacjonować wojska innych państw NATO. Jeszcze więcej, bo blisko 80 proc. ankietowanych, wyraziło zadowolenie z członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Kolejne 61 proc. badanych przez CBOS stwierdziło, że w razie zagrożenia pozostali członkowie NATO ruszą nam z pomocą”.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Stała czy rotacyjna?”: Analiza komentarzy na temat umieszczenia w Polsce stałych baz wojsk amerykańskich. „ - Z drugiej strony gen. Hodges wysuwa postulat, by zwiększyć rotacyjną obecność amerykańską od Estonii po Bułgarię, a nawet włączając w to Ukrainę i Gruzję, które nie są przecież członkami NATO. To byłby dopiero ruch, który zdenerwuje Rosję, bo oznaczałby wejście w obszar, który Moskwa uznaje za swoją strefę wpływów - zauważa Lesiecki. Głos emerytowanego dowódcy wpisuje się w debatę na temat obecności wojskowej w Europie, która toczy się w USA. Nie zapadły w niej żadne decyzje i nic nie wskazuje na to, by miało szybko do nich dojść. Kwestia ta będzie zapewne omawiana na szczycie NATO w lipcu”.


Reklama

Komentarze

    Reklama