Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Ukraina członkiem NATO?; PGZ uzbroi MW RP; Polacy nie chcą wysyłać żołnierzy do Iraku i Kuwejtu; Strach przed zagrożeniem ze strony Rosji; IS odpowiedzialne za zamach w Turcji; Nowoczesne lufy z HSW

Okręt hydrograficzny ORP Actowski fot. M. Dura
Okręt hydrograficzny ORP Actowski fot. M. Dura

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazet Wyborcza, "Tworzyć NATO na Ukrainie": "Na konferencji prezydentów Słowacji i Polski w Bratysławie Andrzej Duda oświadczył, że 'NATO powinno utrzymać politykę otwartych drzwi dla krajów strategicznych ze względu na ich lokalizację'. Chodzi m.in. o Ukrainę."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Narodowy koncern uzbroi Marynarkę Wojenną": Polska Grupa Zbrojeniowa dzięki poszerzeniu możliwości produkcyjnych z obszaru morskiego, stanie się regionalnym potentatem. Dzięki modernizacji Marynarki Wojennej RP, może trafić do PGZ nawet 8,5 mld złotych.


Dziennik Gazeta Prawna, "Lepiej nie wysyłać wojsk do Iraku i Kuwejtu": Ponad połowa Polaków - 53% - jest przeciwna wysyłaniu polskich wojsk do Iraku i Kuwejtu. Tylko 24% popiera polskie zaangażowanie w koalicję antyterrorystyczną na Bliskim Wschodzie.


MAN, Super Express, "Polacy boją się Putina": 31% Polaków obawia się Rosji i uważa ją za największe zagrożenie dla Polski. "Ani terroryzm, ani polityka ekspansyjna Niemiec nie stanowi tak wielkiego zagrożenia w oczach Polaków, jak Rosja i jej prezydent. To Władimir Putin (64 l.) spędza nam sen z oczu."


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Masakra w Turcji": Za kolejnym zamachem w Turcji stoi Państwo Islamskie.  "Kraj ten ma specyficzny problem związany z terroryzmem, gdyż zamachy w nią wymierzone przeprowadzają niezależnie od siebie Kurdowie oraz tzw. Państwo Islamskie (IS). Kurdowie skupiają się na celach państwowych, dżihadyści zaś przeprowadzają zamachy na cele ogólne. Obecny zamach wiązałbym raczej z ostatnimi tureckimi deklaracjami dotyczącymi normalizacji napiętych stosunków z Rosją, a obecnej przecież w Syrii"


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Ultranowoczesne lufy": Najnowocześniejsze na świecie lufy do dział powstają w Polsce.  "Huta Stalowa Wola posiada ultranowoczesną linię obróbki mechanicznej stalowych rur, z których powstają luty do armat, haubic i moździerzy. Instalacja jest w całości skomputeryzowana i zautomatyzowana. [...]  Nakładem prawie 35 min zł mamy najnowocześniejszą na świecie linię do produkcji luf, ale na tym nie poprzestajemy. Cały czas unowocześniamy się - mówił Antoni Rusinek, prezes Huty Stalowa Wola, podczas wtorkowej debaty [...]" 


Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, "Chcemy wykorzystać możliwości naszych fabryk broni": Bartosz Kownacki w rozmowie z dziennikarzem „Rzeczpospolitej” stwierdził, iż obecny program modernizacji jest przeszacowany.  Podsekretarz stanu w MON uważa, że realizacja programu w "najpilniejszych i najprostszych" jego elementów, podając jako przykład śmigłowce uderzeniowe i system obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła", doprowadziłaby do całkowite wyczerpania środków finansowych. W ten sposób przedstawiciel resortu obrony tłumaczył zmiany, jakich w Programie Modernizacji Technicznej polskiej armii dokonuje ministerstwo.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Dankan

    mamy najnowocześniejszą lufownie na świeci i nic na niej nie produkujemy ciekawego.... ot ambaras

  2. Nauczyciel

    Coś się pomedało Super Ekspresowi, to Putin boi się Polaków a nie Polacy putina ! W Rosji dalej pompuje się spoleczeństwo polskim zagrożeniem a święto narodowe Rosji to dzień wypędzenia Polaków a nie zwycięstwo nad Niemcami w II wojnie światowej. Gdy Polacy będą bać się Rosji ,natychmiast będzie tu kolejny rozbiór i namiestnik Cara. Rosja szanuje tylko tych których się boi, tak zawsze było i tak jest też obecnie.

Reklama