Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: UE powoła Europejski Fundusz Obronny?; Pierwsza w historii kobieta kapitanem okrętu MW RP; Islamski terrorysta w szeregach niemieckiego kontrwywiadu; Wywiad z prezesem PGZ; Kłopotliwe szyfrowanie danych

Korweta ZOP ORP Kaszub fot. M.Dura
Korweta ZOP ORP Kaszub fot. M.Dura

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności. 

Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, "Unia liczy, ile może wydać na zbrojenia": Polityka Rosji i zmiany w USA pchają Unię do współpracy budżetowej w celu dozbrojenia Europy. Niedługo Unię Europejską może czekać powołanie wspólnego Europejskiego Funduszu Obronnego. "KE zamierza wyłuskać 90 min euro na zalążek EFO do 2020 r., ale z budżetu UE od 2021 r. na EFO miałoby być 0,5 mld euro rocznie. Fundusz w swym pierwszym filarze wspierałby inwestycje w badania i rozwój technologii na użytek przemysłu obronnego, m.in. w dziedzinie elektroniki, robotyki, technik szyfrowania. Natomiast w drugim filarze EFO zajmowałby się promowaniem dobrowolnej współpracy zbrojeniowej między krajami UE (także w małych grupach po dwa–cztery kraje)".


Rzeczpospolita, "Kobieta dowodzi okrętem": "Katarzyna Mazurek jako pierwsza kobieta w historii polskiej wojskowości objęła dowodzenie ORP Lublin. Kapitan Katarzyna Mazurek ma 35 lat i pochodzi z Warszawy. W siłach Zbrojnych RP zawodową służbę wojskową pełnią 4484 kobiety, w tym 346 w Marynarce Wojennej".


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, "Niemiecki agent został terrorystą": Niemieckie służby bezpieczeństwa zatrzymały 51-letniego mężczyznę planującego zamach. Podejrzany jest pracownikiem niemieckiego kontrwywiadu. "Służby bezpieczeństwa zatrzymały pracownika niemieckiego kontrwywiadu pod zarzutem szerzenia treści islamistycznych oraz wyjawiania tajnych danych służbowych w internecie. [...] zatrzymany został zatrudniony przez służby w kwietniu br. do kontrolowania grup islamistycznych na terenie kraju. Tymczasem mężczyzna poznawał od wewnątrz działanie niemieckich służb bezpieczeństwa i potajemnie zbierał dane niezbędne do przeprowadzenia ewentualnego zamachu w Kolonii – głównej siedzibie wywiadu".


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Pracujemy dla armii": Wywiad z Arkadiuszem Siwko, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Odbudowaliśmy polski przemysł obronny. Przemysł, który był przeznaczony do sprzedaży według doktryny, iż Polsce nie grozi żaden konflikt zbrojny, bo Europa nigdy już nie będzie teatrem działań wojennych. Na przestrzeni lat 2007–2015 przemysł obronny poddano całkowitej deprecjacji. Szereg zakładów było przeznaczonych do sprzedaży. Osłabiano ich zdolności produkcyjne, a tym samym siłę obronną państwa. Ten proces został zatrzymany. Po drugie, dostarczyliśmy wojsku szereg produktów, które są naszą odpowiedzią na potrzeby sił zbrojnych wynikające z procesu modernizacji armii. Przykładem mogą być kontrakty dla Fabryki Broni w Radomiu. W tym roku podpisaliśmy zresztą umowy na dostawy naszych karabinów i pistoletów nie tylko dla armii, ale i dla Służby Więziennej, Policji, Straży Granicznej".


Puls Biznesu, "Biznes nie chce szyfrować danych": "Tylko 44 proc. przedsiębiorstw w »znacznym stopniu« szyfruje dane. Większość z nich (61 proc.) robi to, aby chronić własne informacje, a ponad połowa — by zabezpieczyć dane osobowe pracowników. 18 proc. respondentów uważa, że szyfrowanie może pomóc w uniknięciu kosztów finansowych towarzyszących naruszeniu danych wrażliwych — wynika z raportu firmy Sophos. [...] Kto żałuje pieniędzy na takie systemy, powinien wiedzieć, że cyberprzestępstwa oznaczają większe koszty niż inwestycje w narzędzia IT security. Wraz z informacjami traci się zaufanie klientów, dostawców i partnerów biznesowych. W Polsce co godzinę firmy ściągają ponad 100 plików zagrożonych wirusem".

Reklama

Komentarze

    Reklama