Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Szpital Narodowy dziś rozpocznie przyjęcia pierwszych chorych na COVID-19; Wywiad z K.Szczerskim; Wojsko w szpitalach?; Wywiad z gen. Skrzypczakiem; ABW ujawniła tajne adresy w przetargu?; Pytania o skuteczność austriackich służb

Fot. Agencja Rezerw Materiałowych
Fot. Agencja Rezerw Materiałowych

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Spóźniony Szpital Narodowy zacznie przyjmować pacjentów”: Na wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk - szef KPRM - zapowiedział gotowość operacyjną Szpitala Narodowego na najbliższą niedzielę wieczór. Zapowiedział również powstanie innych szpitali tymczasowych w innych województwach. „Najpewniej dziś pierwsi chorzy na COVID-19 będą przenoszeni z innych stołecznych placówek. 16 listopada powinien ruszyć kolejny szpital tymczasowy w Warszawie, w całej Polsce ma ich być 18 [...] W pierwszej kolejności będą przenoszeni chorzy ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Wołoskiej oraz Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów. Na razie gotowych jest 300 łóżek, w ciągu kilku dni gotowe będą kolejne. [...] Do końca listopada według zapowiedzi rządu ma powstać 5,5 tyś. łóżek w szpitalach tymczasowych.”


Magdalena Cedro, Dziennik Gazeta Prawna, „Zawiesiliśmy oficjalne kontakty z kandydatami”: Wywiad z szefem gabinetu Prezydenta RP, Krzysztofem Szczerskim. „Prezydent Trump wzmocnił obecność amerykańską w Polsce i nie wydaje mi się, by Joe Biden jako ewentualny nowy prezydent chciał dokonywać resetu z Rosją i zmian w kursie, który został zresztą obrany w momencie, w którym był on wiceprezydentem. Mówimy o szczycie NATO w Warszawie, na którym obecny był b. prezydent Barack Obama. To jest dziedzictwo obu prezydentów i nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że cokolwiek miałoby się zmienić.”


Artur Ciechanowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Niemcom zależy na Rosji stabilnej politycznie i gospodarczo”: Wywiad z Jurgenem Hardt, wpływowym posłem niemieckiej chadecji. „Zwiększyliśmy wydatki na obronność z 1,1 do 1,6 proc. PKB. Niestety ten fakt był ignorowany przez prezydenta Trumpa w jego przemówieniach. Obiecaliśmy, że do 2024 r. dojdziemy do poziomu 2 proc. Nie mogę tego zagwarantować, ale pewnie będziemy jednak zwiększać wydatki w zależności od potrzeb Bundeswehry. Niemiecki kontyngent jest drugim pod względem liczebności w misjach poza granicami Sojuszu. [...] Aktywnie udzielamy wsparcia wielu państwom NATO. Do nas należy dowodzenie natowskim batalionem na Litwie.[…]”


Karolina Kowalska, Rzeczpospolita, „Wojskowy ekonom nie wyręczy salowej”: Czy wojsko zostanie oddelegowane, aby pomóc szpitalom? Jeśli tak czy będzie to tylko nadzór czy realna pomoc przy obłożnie chorych pacjentach? „Bardziej niż zapisy strategii medyków oburzają słowa ministra zdrowia o <<ukrywaniu łóżek przez dyrektorów szpitali>> i zapowiedź skierowania do placówek żołnierzy, którzy mieliby ich przypilnować: - Nie ma przepisu, który nadawałby żołnierzom uprawnienia do kontrolowania dyrektorów szpitali. A nadzorowanie liczby łóżek to nic innego jak nadzór - mówi Renata Florek-Szymańska z Porozumienia Chirurgów <<Skalpel>>. I dodaje, że żołnierze przydaliby się w szpitalach do pomocy pielęgniarkom czy salowym: - Dziś jest ich za mało i nie są w stanie zająć się obłożnie chorymi. Żołnierze mogliby pomóc przy karmieniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych czy podnoszeniu przy zmianie pościeli[…]”


Kamila Biedrzycka, Super Express, „Trzeba wprowadzić stan wyjątkowy”: Wywiad z generałem Waldemarem Skrzypczakiem. „Wydaje mi się, że stan wojenny byłby zbyt dalekim posunięciem, natomiast stan wyjątkowy jak najbardziej. Nie byłoby to skierowane przeciwko społeczeństwu, ale służyłoby kontroli tego, co dzieje się w państwie. Chodzi głównie o ruch ludności, ponieważ źródłem mnogości zakażeń są przemieszczanie się ludzi i ich spotkania. Wydaje się więc, że stan wyjątkowy, na jakiś czas, bez jakichś specjalnych uprawnień dla wojska i policji, pozwoliłby opanować tę sytuację.”


Super Express, „ABW ujawniła swoje adresy”: Podczas opublikowania przetargu na dostawę energii elektrycznej dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, doszło najprawdopodobniej do ujawnienia tajnych adresów służących do operacyjnej działalności służby. „Dane zostały ujawnione w dokumentacji przetargu. O ile adresy delegatur agencji są jawne i ogólnodostępne, o tyle są tam adresy, które nie powinny być ujawnione jako należące do ABW. Znajdują się w nich bowiem cywilne instytucje, oficjalnie niemające nie wspólnego ze służbą specjalną. A to oznacza, że są to tzw. przykrycia, czyli instytucje stanowiące fasadę dla działalności ABW. Absolutnie nie powinny one ujrzeć światła dziennego, bo stanowią wskazówkę dla obcych wywiadów.”


Anna Majowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi wspierają służbę zdrowia”: Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły działania związane z walką z epidemią COVID-19. „Dolno śląska brygada stara się pomagać na tyle, na ile wsparcie jest niezbędne - podkreśla kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16 DBOT. Służbę w 12 szpitalach i placówkach medycznych Dolnego Śląska pełni ponad 40 terytorialsów. Jak zaznacza kpt. Mycio, lista zadań wykonywanych przez żołnierzy ochotników jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki. Działania obejmują nie tylko szpitale zakaźne, ale także onkologiczne i ogólnoprofilowe. - Pomiar temperatury ciała pacjentów i personelu, selekcja osób wchodzących, regulacja ruchu, transport, organizacja tymczasowych izb przyjęć aż po pobieranie wymazów - to zakres wsparcia terytorialsów w szpitalach i placówkach medycznych na terenie Dolnego Śląska[…]”


Dorota Wysocka – Schnepf, Gazeta Wyborcza, „Trump to realne zagrożenie nie tylko dla istnienia NATO”: Wywiad z Donaldem Tuskiem, byłym premierem Polski. „Nie ulega wątpliwości, że Unia jako całość będzie w gorszej sytuacji, jeśli Trump będzie miał swoją drugą kadencję. Tendencje odśrodkowe i skrajnie prawicowe, które są w Europie, nabiorą nowego wigoru. I niewykluczone, że to, co było ekscesem - a więc brexit - stanie się tendencją i zagrożeniem dla Europy. Co do NATO - nie wykluczam, że Trump może nawet zakwestionować sens istnienia Sojuszu.”


Gazeta Wyborcza, „Całym sercem z Wiedniem”: Po zamachach w Wiedniu rodzi się wiele pytań o skuteczność służb oraz jak zapobiec następnym atakom terrorystycznym? „Jak to możliwe, że będący na celowniku służb specjalnych człowiek mógł zrobić coś takiego? Że urodzony i wychowany w Austrii chłopak strzelał do innych obywateli? Każdy zadaje sobie pytanie, jak zmieni się Wiedeń po zamachu. [...] 300 wyjechało lub planowało wyjechać z Austrii do Syrii, żeby wstąpić w szeregi bojowników Państwa Islamskiego (ISIS). Chciał to uczynić także zamachowiec z Wiednia Kujtim F. W liczącej blisko 9 mln obywateli Austrii mieszka ok. 700 tyś. muzułmanów. Działa tam mała, ale aktywna siatka dżihadystów.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama