Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: SZ RP powrócą na misje ONZ?; MON nie przewiduje powrotu zasadniczej służby wojskowej; 36 milionów strat PGZ?; Wielka Brytania wyrzuca rosyjskich szpiegów; Analiza światowych wydatków na obronność

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Prezydent: rozważmy powrót do misji ONZ”: Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP – Prezydent Andrzej Duda – chce przyśpieszyć planowane zmiany w systemie dowodzenia, aby polska armia mogła jak najszybciej powrócić do udziału w misjach ONZ. „Dziś odbędzie się doroczna odprawa dowódców wojskowych i kierownictwa MON. Andrzej Duda ma zaapelować o udział Wojska Polskiego w operacjach pokojowych i jasno wskazać Rosję jako największe zagrożenie”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Łowią na razie tylko ochotników”: Wbrew medialnym spekulacjom, Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma zamiaru przywrócić zasadniczej służby wojskowej. Były szef MON – Antoni Macierewicz – w zeszłym tygodniu wskazywał na możliwość przywrócenia ponownego obowiązku odbycia służby wojskowej przez młodych Polaków. „MON nie przewiduje „odwieszenia" poboru, chociaż przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej chętnie widziałby były szef resortu. [...] z MON otrzymaliśmy zapewnienie, że na razie nie jest planowane przywrócenia powszechnego obowiązku służby wojskowej.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Słabe wyniki narodowej zbrojowni”: Wewnętrzny raport Polskiej Grupy Zbrojeniowej ujawnił straty spółki sięgające blisko 36 milionów złotych. Straty mogą być wynikiem wzmożonej działalności operacyjnej podczas konsolidacji. PGZ nie odniósł się do tych wyników publicznie, twierdząc, że spółka nie ma jeszcze obliczonych wszystkich wyników finansowych za 2017 rok. „Mimo deszczu zamówień na wojskowy sprzęt dla państwowych spółek skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej obronna grupa kapitałowa w zeszłym roku przynosiła straty.”


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Wyrzucają szpiegów”: Brytyjski rząd rozpoczął kroki odwetowe względem Federacji Rosyjskiej. „Wielka Brytania ogłosiła pierwsze kroki odwetowe po ataku na Siergieja Skripala. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała wczoraj wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów, których Londyn uznaje za szpiegów. To pierwszy krok po zamachu na byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala. Wskazane osoby mają tydzień na opuszczenie Wysp.[...] Inne działania będą dotyczyć aktywów podejrzanych osób w brytyjskich bankach i funduszach inwestycyjnych, ich majątków, zwłaszcza nieruchomości.”


Rafał Grodowski, Gazeta Polska Codziennie, „Wojsko, a produkt krajowy brutto (3)”: Kontynuacja analizy wydatków obronnych na wojsko w skali makroekonomicznej. „Wydatki na uzbrojenie mają wpływ także na gospodarkę. Przede wszystkim na postęp technologiczny. Oczywiście nie w każdym kraju ten wpływ jest jednakowy, bo zupełnie inaczej przedstawia się to w krajach arabskich, które są głównie odbiorcą uzbrojenia amerykańskiego (Arabia Saudyjska rocznie importuje broń za ok. 10 mld dol., co daje jej drugie miejsce po Indiach). W Stanach Zjednoczonych czy Izraelu wydatki relatywnie są spore, i te kraje należą do znaczących eksporterów uzbrojenia, a zarazem ich technologiczne zaawansowanie jest bardzo wysokie.”


Reklama

Komentarze (4)

  1. say69mat

    @def.24.pl: Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Słabe wyniki narodowej zbrojowni”: Wewnętrzny raport Polskiej Grupy Zbrojeniowej ujawnił straty spółki sięgające blisko 36 milionów złotych. Straty mogą być wynikiem wzmożonej działalności operacyjnej podczas konsolidacji. PGZ nie odniósł się do tych wyników publicznie, twierdząc, że spółka nie ma jeszcze obliczonych wszystkich wyników finansowych za 2017 rok. „Mimo deszczu zamówień na wojskowy sprzęt dla państwowych spółek skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej obronna grupa kapitałowa w zeszłym roku przynosiła straty.” say69mat: Nie prościej ... sprywatyzować???

    1. Marek1

      say - jeśli PGZ we wręcz IDEALNYCH warunkach pełnego monopolu na swe produkty i miliardów PLN płynących do spółek z budżetu MON generuje straty, to strach się bać co będzie, gdy ten finansowy deszcz ze strony państwa osłabnie. Choć z 2 strony przecież w zarządach PGZ siedzą setki bliskich kolegów ministrów z Rządu i Partii, którzy im krzywdy chyba NIE dadzą zrobić. Podwyższy się trochę elektoratowi podatki(patrioci zrozumieją) i utajni raporty finansowe spółek jako \"dane zbyt ważne dla obronności kraju\" i po sprawie ...

  2. dimitris

    PGZ, mimo takieeeeeeego uprzywilejowania nie radzi sobie... - czyli wartość oczekiwana. Ale czemu ? Nie, nie tylko ponieważ świetnie pamiętam jeszcze komunę, z jej wyników w Polsce PRL. Oto teraz mamy rodzinną nieprzyjemność korzystać w Grecji z publicznej służby zdrowia i jednocześnie część prac (badań i analiz) wykonywana jest (zlecana przez fundusz) w prywatnej służbie zdrowia. I przy podobnym wyposażeniu, w dokładnie tym samym otoczeniu gospodarczym i prawnym itd, przy tym z ciągłymi miliardowymi subwencjami dla sektora publicznego, oceniamy oboje z żoną, że ta publiczna, mimo - teoretycznie - najlepszego personelu wyłonionego (teoretycznie) wyłącznie konkursów, mimo zdecydowanie wyższego poziomu płac, niż płace w sektorze prywatnym, nie osiąga w żadnym wypadku więcej niż 30% wydajności i ogólnie skuteczności sektora prywatnego. Jednocześnie circa 5-krotnie bardziej marnując czas pacjenta. Ten sam naród. Ten sam okres, TE SAME ŚRODKI, PŁACONE PRZEZ FUNDUSZ i do tego najlepsi aboslwenci uczelni i szkół średnich, specjalne przywileje tylko dla sektora publicznego - to tam były sławne przyspieszone emerytury, nieopodatkowane \"dodatki za... \" itd... Po prostu każda komuna to wrzód na gospodarce. A przywilejowanie sektora jednego, kosztem drugiego, winno być karalne jako w pełni świadomy sabotaż.

  3. Pan

    Jak sie uwala kontrakty wzt 3 dla indi i wszystkie projekty to z czego ta kasa ma byc.Brak nadzoru rozpiepszanie kasy i blokowanie projektów robi swoje.

  4. Mig

    Polska grupa zwiazkowców jest na 40 miejscu w sprzedaży uzbrojenia to jak ma przynosić dochód umowa na wzt 3 jeszcze chyba nie rozliczana to sie msci. Nawet z podpisanych kontraktów nie potrafia sie wywiazac to jak maja zarabiac wstrzymywanie i zawieszanie projektów Anders czy bwp 2000 mon mógł po 50 szt zakupic dzis mogły by sie sprzedawać do krajów mniej rozwinietych.To samo tyczy sie helikopterów wzl musi byc rozbudowana o linie montazową i budowac mi 38 z zagranicznym partnerem 50/50 brac przyklad z rosji wspolpracy z kanada na silniki .Jesli dadzą rade remontować to skladac tez sie szybko nauczą. Transportowe chyba damy rade wyprodukowac tylko checi.

Reklama