Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Sojusz Moskwy z talibami wojną zastępczą z NATO?; Trwa obława na zamachowca z Istambułu; Tunezja zaostrza walkę z terroryzmem; Wojna hybrydowa w Polsce już trwa?

fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji
fot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Kania, Gazeta Wyborcza, "Moskwa wyciąga dłoń do talibów": "USA popierają władze w Kabulu, zwalczając zarówno ISIS, jak i talibów. Jeżeli Rosja opowie się po stronie tych ostatnich, może to doprowadzić do otwarcia nowego frontu wojny zastępczej między siłami NATO pod przywództwem USA a Kremlem. [...] Moskwa może zaangażować się bardziej bezpośrednio - dostarczając pieniądze i uzbrojenie. Dowódca amerykańskich wojsk w Afganistanie gen. John Nicholson przyznał 2 grudnia w Waszyngtonie, że Rosja wraz z Pakistanem i Iranem mają szkodliwy wpływ na sytuację w kraju, legitymizując działania talibów. Ponadto Kreml stara się zbudować narrację, wedle której to nie rząd z Kabulu walczy z ISIS, lecz talibowie - co jest oczywistym przekłamaniem".


Rzeczpospolita, "Terroryzm": "Turecka policja aresztowała 37 osób powiązanych jej zdaniem z zamachowcem, który zaatakował w noc sylwestrową klub nocny w Stambule. To członkowie trzech dużych rodzin, które przyjechały do Izmiru z Konyi, gdzie miał się przygotowywać do zamachu terrorysta dżihadysta. Nadal nie został schwytany, ale władze podały, że znają jego tożsamość. Nie ujawniły jej".


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rząd w Tunisie zaostrza walkę z terroryzmem":  Władze Tunezji podały, że obecnie w Europie przebywa ponad 400 obywateli tego kraju sympatyzujących z tzw. Państwem Islamskim (IS). Zapowiadają również bezwzględną walkę z terrorystami. "Tunezja w ostatnich latach stała się wylęgarnią islamskich ekstremistów; liczba osób posługujących się tunezyjskim paszportem, przebywających poza granicami swojego kraju, znacznie przekracza 7 tys. Wobec narastającego zagrożenia terroryzmem oraz faktu, że Tunezyjczycy coraz częściej są organizatorami krwawych ataków [...], rząd w Tunisie zaostrzył w ostatnim czasie przepisy bezpieczeństwa i kontrole na granicach. - Gdy tylko jakiś terrorysta wróci, zostanie aresztowany i wytoczony mu będzie proces".


Witold Głowacki, Polska The Times, "Polska jest już idealnym celem hybrydowej ofensywy": Jesteśmy świadkami rozpoczynającej się wojny hybrydowej? Zamieszki, cyberataki i nastroje nacjonalistyczne, a także rosyjskie manewry wojskowe na dużą skalę czy działania dezinformacyjne mogą zostać wykorzystane przez Moskwę do osłabienia spójności reakcji NATO. Autor zwraca uwagę na objęcie funkcji prezydenta USA przez Donalda Trumpa oraz zagrożenie dla krajów bałtyckich.


Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, "Kim jest zamachowiec": Trwają poszukiwania zamachowca z Istambułu. "[...] siedem osób pochodzenia ujgurskiego zatrzymano w restauracji w robotniczej dzielnicy Stambułu Zeytinburnu. Przypuszcza się, że zamachowiec, który zbiegł taksówką, miał tam pożyczyć pieniądze, żeby za nią zapłacić. Poza tym policja przeprowadziła naloty na dzielnice zamieszkiwane przez Uzbeków, Kirgizów i Kazachów, zatrzymując 14 osób".

Reklama

Komentarze

    Reklama