Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Rosyjscy politycy grożą Polsce ekonomicznym odwetem; Raport NIK o jednostkach szkolnictwa wojskowego; Europa na łasce USA?; Prezydent Afganistanu podjął decyzję o wznowieniu ofensywy sił rządowych przeciwko talibom

Fot. MON
Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Rosja nas straszy, bo uznaliśmy ją za zagrożenie”: Reakcja rosyjskich polityków na zatwierdzenie nowej polskiej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, w której została uznana za główne zagrożenie Polski. Jednakże eksperci są zgodni co do tego, że Rosja z roku na roku dysponuje coraz słabszymi instrumentami, które mogłyby uderzyć w polską gospodarkę. „Rosyjscy politycy grożą odwetem ekonomicznym za to, że w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP Rosja została określona mianem zagrożenia. [...] Senator Władimir Dżabarow tłumaczył dokument <<marzeniami o poszerzeniu polskiego imperium do mórz północnych, w których realizacji zawsze przeszkadzała Rosja>>.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Muzeum na poligonie”: Raport Najwyższej Izby Kontroli o szkoleniu podoficerów i szeregowych w jednostkach szkolnictwa wojskowego jest druzgocący dla Ministerstwa Obrony Narodowej. „Brakuje symulatorów, ślepej amunicji, instruktorów, programy są przestarzałe, a nauka w ośrodkach szkolnictwa wojskowego to niekiedy fikcja - alarmuje NIK. [...] Wiceminister ON Sebastian Chwałek w odpowiedzi na wnioski pokontrolne NIK przyznaje, że nie można spodziewać się <<dokompletowania jednostek szkolnictwa wojskowego (JSW) w brakujący sprzęt wojskowy>>.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Na łasce Ameryki”: Jak pandemia wpłynie na wydatki zbrojeniowe na świecie? „Pandemia sprowadziła europejską politykę obronną do parteru: roczny budżet Brukseli na ten cel będzie odpowiadał temu, co Pentagon wydaje w kilka godzin. [...] Pandemia najpewniej uczyni otoczenie Europy jeszcze bardziej niebezpiecznym w nadchodzących latach. Potrzeba silnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii jest tym bardziej potrzebna - przekonywał w tym tygodniu w europejskiej centrali przedstawiciel Wspólnoty ds. zagranicznych Josep Borrell.”


Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Uzbrojeni jak grupa rekonstrukcyjna”: Komentarz ekonomiczny do najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego stanu jednostek szkolenia wojskowego. „Rozwijający się kryzys gospodarczy to cios dla finansów państwa. Także wojsko będzie szukało oszczędności. Wtedy wybór pomiędzy doposażaniem centrów szkolenia dla żołnierzy a przeznaczaniem środków na <<priorytety>> stanie się jeszcze bardziej dramatyczny.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Nikła szansa na pokój”: W Afganistanie doszło do eskalacji konfliktu sił rządowych i talibów. Z powodu licznych zamachów dokonanych przez talibów w ostatnim czasie siły rządowe wznowiły ofensywę zbrojną przeciwko nim. „Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani podjął decyzję o wznowieniu ofensywy sił rządowych przeciwko talibom. - Aby zapewnić bezpieczeństwo w miejscach publicznych oraz udaremnić ataki i groźby ze strony talibów i innych grup terrorystycznych, rozkazuję afgańskim siłom bezpieczeństwa przejść z trybu obronnego w ofensywny - powiedział Ghani w telewizyjnym przemówieniu”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. asf

    To chyba tylko w Rosji może być taka mentalność: ktoś uznaje Cię za zagrożenie, to mówisz mu że się myli i no potwierdzenie swoich przyjaznych intencji grozisz mu znowu!

  2. Palmel

    Rosja z roku na roku dysponuje coraz słabszymi instrumentami tak ale mogą wykończyć nasze firmy pośrednio dostarczając komponenty do firm w ościennych krajach w cenach dużo poniżej aktualnych cen i niższych niż kupują nasze firmy tak że nasze wyroby nie będą konkurencyjne cenowo z ich wyrobami a jak ich bardzo wkurzymy to Rosja może to zrobić naprawdę zacisną zęby a Rosję stać na to to jest za duży kraj

  3. say69mat

    Z przykrością muszę stwierdzić, że Raport NIK żadną miarą nie oddaje ducha dobrych intencji zawartych w dokumencie opracowanym w Kancelarii Prezydenta RP - Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ ambitne cele zawarte w Strategii nie uwzględniają realiów funkcjonowania naszych Sił Zbrojnych, opisanych w Raporcie NIK.

Reklama