Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Rekrutacja do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni; Homar z offsetem za drogi dla Polski; Nano Carbon pod lupą śledczych; Antyamerykański szczyt w Soczi?; Czy uda się powołać nowy format bliskowschodni w Warszawie?
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Cyberarmia na łowach”: Według słów wiceministra resortu obrony Wojska Obrony Cyberprzestrzeni powinny osiągnąć gotowość operacyjną maksymalnie za trzy lata. Za to już niedługo MON chce dokonać konsolidacji instytucji, które zajmują się ochroną cybernetyczną i stworzyć Inspektorat Sił Obrony Cyberprzestrzeni. „Już teraz uruchomiony został nabór do tych wojsk. Aplikacje można składać drogą internetową poprzez stronę cyber.mil.pl. Ale to nie jedyna ścieżka rekrutacji. - Zdecydowałem o zwiększeniu limitu przyjęć na kierunki informatyczne w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Rakietowy Homar wzmocni budowę polskiego potencjału odstraszania”: W uroczystości w bazie lotniczej na Okęciu, gdzie podpisano kontrakt na dostawę wyrzutni rakietowych w programie Homar, uczestniczyli prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence. „Nieoficjalnie przedstawiciele MON przyznają, że do zakupu broni z waszyngtońskiej półki skłoniły wojsko wyliczenia - system Homar tworzony z udziałem polskich firm byłby droższy, bo prace konstrukcyjne i adaptacyjne, a potem certyfikacja sprzętu oznaczają dodatkowe koszty. Sprzęt zamówiono zatem w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales, obejmującego eksport broni używanej przez US Army.”
Barbara Oksińska, Rzeczpospolita, „Śledczy sprawdzają grafenową spółkę”: Śledczy wezmą pod lupę finanse spółki, której większościowym udziałowcem jest Polska Grupa Zbrojeniowa. „W Nano Carbon ruszył konkurs na prezesa. Prokuratura bada, czy nie doszło w firmie do nieprawidłowości [...] W toku tych kontroli zarząd spółki podjął decyzję o złożeniu doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa, w związku ze znaczącą utratą wartości spółki wobec inwestycji kapitałowych poniesionych przez udziałowców.”
Jacek Czaputowicz, Mike Pompeo, Rzeczpospolita, „Nowa Solidarność”: Ministrowie spraw zagranicznych Polski i USA wypowiadają się o rozpoczętej konferencji bliskowschodniej. „Spotkanie to, w którym udział weźmie ponad 60 państw oraz przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO, ma wymiar historyczny, pokazuje bowiem naszą determinację i wspólnotę celów. Omówimy problem przemocy i braku stabilizacji w Syrii i Jemenie oraz działania mające na celu zawarcie umowy pokojowej między Izraelem i Palestyńczykami.”
Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Kreml gra swój własny koncert”: Międzynarodowi obserwatorzy wydarzenia, nazywają spotkanie w Soczi antyamerykańskim szczytem. „Z Władimirem Putinem w Soczi spotkają się dziś prezydenci Iranu i Turcji. To inicjatywa będąca ewidentnie w kontrze do konferencji w Warszawie [...] Trzy państwa zaangażowane w wojnę w Syrii urządziły jednak własny szczyt. Do Soczi na dzisiejsze spotkanie z rosyjskim przywódcą przyjadą prezydenci Iranu Hasan Rouhani i Turcji Recep Tayyip Erdogan.”
Magdalena Cedro, Grzegorz Osiecki, Dziennik Gazeta Prawna, „Polska i USA chcą zacząć proces warszawski”: Wczoraj rozpoczęła się w Warszawie konferencja bliskowschodnia. „Nowy format bliskowschodni to plan maksimum dla szczytu. Przy okazji trwają rozmowy dwustronne z USA i Izraelem [...] Plan maksimum zakłada powołanie nowego formatu bliskowschodniego, a szczyt da początek procesowi warszawskiemu. Z kręgów dyplomatycznych wiemy, że zwieńczeniem spotkania będzie polsko-amerykański komunikat powołujący do życia grupy robocze.”
Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Wiceprezydent USA: nasza wspólna siła wojskowa jest niezrównana”: Wiceprezydent USA Mike Pence spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. „Stany Zjednoczone Ameryki stoją ramię w ramię z Polską jako częścią najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego i zawsze tak będzie - mówił wiceprezydent USA Mike Pence. - Deklaracja wspólnej obrony wymaga poświęcenia i przygotowania. Polacy rozumieją to bardzo dobrze, a Polska przeznacza 2 proc. PKB na obronność. Macie za to nasz podziw i podziękowanie - podkreślił. Amerykański polityk dodał również, że Polacy mogą być pewni tego, że Stany Zjednoczone Ameryki nigdy nie będą się wahały wykonać deklaracji dotyczącej naszej wspólnej obrony.”
Artur Kowalski, Nasz Dziennik, „Kupujemy wyrzutnie”: Wczoraj podpisano umowę pomiędzy rządami Polski i Stanów Zjednoczonych dotyczącą dostarczenia nam dywizjonu HIMARS. „Podczas pierwszego dnia trzydniowej wizyty wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a w Warszawie przypieczętowano zakup dla polskiego wojska systemu artylerii rakietowej HIMARS. [...] Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia M-142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.”
KAR
Polski grafen to taki sam dramat jak platforma bojowa Anders czy niebieski laser. Faktycznie, pozostają tylko drewniane palety i ogórki konserwowe...
Dumi
Himars został zakupiony z półki z amerykańskim system naprowadzania ogniem, koszt utrzymania będzie drogi, nie mamy satelity by narprowadzać rakiety na cele odległe, więc system jest mało przydatny chyba, że amerykanie użyczą nam system naprowadzania a może kupili go właśnie pod siebie... Stajemy się narzędziem w rękach amerykanów, to jest jakiś chory koszmar albo jakiś program "mamy Cię", w którym naród Polski został wkręcony. Nie wiem czy tylko ja to widzę??? Szanuję PiS, ale sposób modernizacji armii nie jest za mądry... Podobny problem mamy z NDR firmy Kongsberg. Rakiety mają zasięg ok. 200 km, ale ze względu na brak satelity nasze zdolności zostały ograniczone do 40 km... W mojej ocenie PiS popełnił ogromy błąd nie decydując się na zakup satelity. Jesteśmy ślepi i to nie tylko militarnie!!! To są fakty a wszystko sami możecie zweryfikować. Te desperackie zakupy u amerykanó wyglądają jak błaganie o Fort Trump. Wiem, że trochę to przerysowuję, ale nie wiele. To co z nami zrobią amerykanie jak powstanie Fort Trump??? Czytajcie niezależne media bo teraz amerykanie za Fort Trump żądają od nas znacznie więcej niż w mediach głównego nurtu możecie wyczytać. To jest ten czas.