Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Putin będzie rozmawiał o bezpieczeństwie podczas wizyty w Finlandii; Były funkcjonariusz ABW zostanie specjalistą ds. bezpieczeństwa w warszawskim ratuszu; Przyszłość Trójmorza

Fot. Fińskie Siły Powietrzne
Fot. Fińskie Siły Powietrzne

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Putin szuka słabych miejsc w Unii Europejskiej”: Prezydent Rosji – Władimir Putin – odwiedzi Finlandię z okazji setnej rocznicy odzyskania przez nią niepodległości. W 1917 roku Finlandia wyswobodziła się spod władzy imperium rosyjskiego. „Rosyjski prezydent będzie rozmawiał o bezpieczeństwie, a Finowie zastanawiają się, czy Moskwa znów będzie chciała ingerować w ich wybory prezydenckie.”


Gazeta Wyborcza, „Z ABW do UM”: Były funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostanie specjalistą ds. bezpieczeństwa w warszawskim ratuszu. „Płk rez. Sławomir Figarski, który od 2002 do 2016 r. zajmował kierownicze stanowiska w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, od 1 sierpnia będzie zastępcą dyrektora wydziału bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i ochrony w magistracie. [...] w 2015 r. został doradcą szefa ABW i koordynował prace m.in. związane z przygotowaniem szczytu NATO w Warszawie. Ma on m.in. Krajowe Poświadczenie Bezpieczeństwa do Klauzuli Ściśle Tajne, Certyfikat Bezpieczeństwa NATO Secret oraz Certyfikat Bezpieczeństwa UE.”


Michał Kobosko, Rzeczpospolita, "Trójmorze i co dalej?": Analiza kolejnych działań, które powinny zostać podjęte w ramach rozwijanej inicjatywy. "Według wielu prognoz ekonomicznych Europa Środkowo-Wschodnia ma szanse być jednym z regionów świata w pierwszej połowie XXI w. [...] Aby ta dobra wizja mogła się realizować potrzeba skonsolidowania regionu, od Estonii po Chorwację."

Reklama

Komentarze

    Reklama