Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Pokonany ISIS tworzy wirtualny kalifat; Pierwsza chińska baza wojskowa w Afryce; Oblicza wojny hybrydowej w krajach Europy Środkowo – Wschodniej; Wywiad z B.Kownackim

tomah
tomah

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Przetrzebiony ISIS schodzi do podziemia”: Eksperci ostrzegają przed nowymi formami werbunku i funkcjonowania pokonanego w Iraku i Syrii Państwa Islamskiego. Wszyscy są zgodni, że do rzeczywistego pokonania ISIS jest jeszcze długa droga. „Dżihadyzm w wydaniu Państwa Islamskiego może również znaleźć drugie życie w sieci, tworząc wirtualny kalifat.”


Rzeczpospolita, „Azja – Afryka”: Republika Chińska tworzy pierwszą bazę wojskową w Afryce. Swoje jednostki w Afryce mają też: USA, Francja, Włochy i Japonia. „W kierunku Dżibuti wyruszyły i chińskie okręty z żołnierzami, którzy będą służyli w pierwszej zamorskiej bazie wojskowej ChRL”


Wojciech Mucha, Gazeta Polska Codziennie, „Rosyjskie fejki hybrydowe”: Oblicza wojny hybrydowej w krajach Europy Środkowo – Wschodniej.  „[…] znane od tysięcy lat narzędzia manipulacji są dziś wykorzystywane w wojnie hybrydowej, której ofiarą może paść każdy z nas. [...]  Polska jest jednym z obszarów poddanych stałemu oddziaływaniu rosyjskiej dezinformacji. Szczególnemu nasileniu ulegała ona od czasu aneksji Krymu przez Rosję oraz wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy, gdzie wspierani przez Moskwę separatyści oraz wojsko rosyjskie toczą pełzającą wojnę z siłami Kijowa.”


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, „Twarde negocjacje sojuszników”: Wywiad z wiceministrem obrony narodowej, Bartoszem Kownackim. „Jaką jeszcze broń moglibyśmy kupić od Amerykanów? - [...] Niewykluczone, że będziemy chcieli też kupić pociski Tomahawk dla nowych okrętów podwodnych, ale to będzie zależało od tego, z kim podpiszemy umowę na dostarczenie tych jednostek. W przypadku niemieckich czy szwedzkich okrętów możemy rozważać zakup tomahawków, a jeśli kupilibyśmy okręty francuskie, wtedy mogą być to inne rodzaje rakiet.”

Reklama

Komentarze

    Reklama