Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: PGZ sprzeda ST3 Offshore i Stomil Poznań?; Powstanie Fortu Trump na ostatniej prostej; Zakończyły się ćwiczenia „Kierownictwo” z udziałem Prezydenta RP; Ceną za powstanie Fortu Trump będzie zaangażowanie Polski w konflikt zbrojny?

Fot. MON
Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Będzie odchudzanie w PGZ”: Władze polskiej zbrojeniówki planują sprzedaż dwóch spółek, które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak informuje Dziennik, tymi dwoma spółkami mają być ST3 Offshore oraz Stomil Poznań. „Zbrojeniowy koncern chce sprzedać co najmniej dwie spółki. Pozbywa się także części przedsiębiorstw, które nie rokują najlepiej. Chce się dalej konsolidować [...] Planowana jest sprzedaż szczecińskiej ST3 Offshore. Jak już pisaliśmy na łamach DGP, ma ona olbrzymie kłopoty.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Fort Trump: trwała obecność Amerykanów”: Za dwa tygodnie Andrzej Duda i Donald Trump mają podpisać w Białym Domu umowę o trwałym wzmocnieniu obecności wojsk USA w Polsce. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po rozmowach w Białym Domu potwierdził, że powstanie Fortu Trump w naszym kraju jest już na ostatnim etapie negocjacyjnym. „Polska staje się na dobre czwartym po Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii krajem o największym kontyngencie wojsk amerykańskich w Europie. To poważna zmiana układu geopolitycznego w Europie. [...] Rokowania między MON i Pentagonem są na ostatniej prostej, do uzgodnienia pozostały szczegóły - jest bardzo prawdopodobne, że zamknięcie rokowań nastąpi już podczas wizyty Andrzeja Dudy 12 czerwca w Waszyngtonie, a nie - jak pierwotnie spekulowano - we wrześniu [...]”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Kierownictwo kraju prawie na wojnie”: Po zakończeniu ćwiczeń Prezydent Andrzej Duda przyjął tajny dokument określający główne kierunki rozwoju sił zbrojnych, a z kolei premier Mateusz Morawiecki - Plan Reagowania Obronnego RP. „Ćwiczenie <<Kraj>> powinno składać się z dwóch części: <<Kierownictwo>> i <<Stolica>>. Pierwsze odbyło się w środę i wziął w nim udział prezydent Andrzej Duda jako kierownik ćwiczenia, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, Rada Ministrów, a także szef Sztabu Generalnego WP oraz szefowie służb.”


Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Fort Trump i operacja Iran”: Czy ceną za powstanie w Polsce stałej bazy US Army będzie zaangażowanie Polski w konflikt zbrojny z Iranem? „Fort Trump wart jest dużej ceny. Niedobrze by jednak było, gdybyśmy zapłacili zań wysłaniem polskich chłopców na wojnę do Iranu. [...] Gdyby przerodził się w wojnę z ajatollahami - a jej ryzyko jest duże i bliskie w czasie - pojawiłby się problem zaangażowania Polski. Wplątanie w wojnę o nieprzewidywalnych skutkach i skali to dla nas czerwona linia, zwłaszcza gdyby miało to polegać na wysłaniu tysięcy polskich żołnierzy do walk lądowych.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Szczyt Trump-Duda może być przełomowy”: Podczas zaplanowanej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, ma zostać ogłoszona decyzja dotycząca powstania Fortu Trump w Polsce. „O finalizacji rozmów w sprawie większej liczby żołnierzy USA w Polsce mówił wczoraj również szef MON Mariusz Błaszczak. - Bardzo prawdopodobne jest, że podczas wizyty prezydenta dojdzie do sfinalizowania przynajmniej pierwszego etapu tego procesu [...] Projekt o roboczej nazwie <<Fort Trump>> zakłada zwiększenie liczebności wojsk Stanów Zjednoczonych i wybudowanie bazy w Polsce, w której płynnie dochodziłoby do rotacji żołnierzy. W praktyce oznacza to, że na podstawie wypracowanego porozumienia amerykańscy wojskowi byliby obecni na terytorium Polski przez cały czas, dlatego też w mediach często pojawia się określenie <<stała obecność>>.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Nuklearna pułapka na Pacyfiku”: W czasie prób nuklearnych w latach 50-tych Wyspy Marshalla pokrył radioaktywny pył. Eksperci alarmują o odpadach radioaktywnych, które mogą skazić Pacyfik. „Na Wyspach Marshalla pęka <<trumna>> pełna amerykańskich odpadów radioaktywnych. Od prób nuklearnych minęły dziesięciolecia, a mieszkańcy atoli na Pacyfiku wciąż muszą się zmagać z ich skutkami. [...] W połowie maja podczas wizyty na Fidżi o problemie przypomniał sekretarz generalny ONZ. António Guterres powiedział, że mieszkańcy Pacyfiku wciąż zmagają się z dziedzictwem testów nuklearnych z okresu zimnej wojny i potrzebują pomocy z zewnątrz. - Konsekwencje są dramatyczne dla zdrowia i czystości wody - mówił Guterres.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. tt

  Znamy z historii sprowadzenie na nasze ziemie w 1266r. pewnego zakonu, który miał nas chronić od napaści - wszyscy wiemy jak się skończyło

 2. razdwatri

  Niebywałe przyspieszenie w sprawie Fortu Trump . Tylko co to nas będzie kosztować - spłatę 447 , kasę na powstanie i funkcjonowanie bazy czy też wysłanie naszego wojska na wojnę do Iranu w obronie Izraelskich interesów . Obawiam się , że wszystko naraz . Oby chociaż był to kontyngent wojsk amerykańskich w sile co najmniej 20 tys żołnierzy z Himarsami i Patriotami , bo inaczej wyjdziemy na całkowitych frajerów .

  1. Arek102

   Roszczenia żydowskich organizacji wobec Polski za spłatę majątków polskich obywateli pochodzenia żydowskiego zamordowanych przez hitlerowskich Niemców wywołanej obecnie na podstawie tzw. ustawy 447 w czasie II WŚ, byłoby co najmniej niedorzecznością. A jeśli ktoś się uprze w tej kwestii, że Żydom się na tej podstawie od nas coś należy, to przypominam iż jeszcze w PRL za Gomułki, a później za Gierka podpisano szereg umów także umowę indemizacyjną z USA w roku 1963 oraz wypłacono spore odszkodowania. Umowy te przewidują jeżeli jakiś obywatel państwa zach lub jego spadkobierca ma w Polsce pozostawiony majątek po swoich przodkach do prawnie winny mu będzie państwo z którym PRL podpisał umowę o odszkodowaniu (indemizacyjną) za pozostawione mienie. I tyle. Cała reszta to propaganda FR oraz ich agentury czy mediów w postaci Sputnika czy RT, która tym tematem chciała wprowadzić swoich agentów pokroju Korwina Mikke do parlamentu U. Ów pan nawet zaczął grozić polskiemu rządowi iż ten nie utrzymuje stosunków z FR. Przecież to car Putin rozgrywa sprawę zwrotu szczątków samolotu Tu-154M czy nałożył embargo w 2013 roku na polskie produkty rolne. Chce blokować przekop mierzei Wiślanej czy przenosi instalacje do pompowania gazu z terenów Ukrainy i Polski pod dno BałtykU (NS 2) co daje mu możliwość nawet uderzenia wojskowego na tereny polski czy Ukrainy bez jakiejkolwiek reakcji sojuszników z NATO (Ukraińców w NATO nie ma, więc można sobie dośpiewać ile mają w spodniach...). Jest problem z odzyskaniem 14 posesji na terenie Warszawy z której korzysta Ambasdada Rosji, a za które nie płaci od wielu lat. Jest problem z rosyjskimi trolami, którzy buszują na każdym polskim portalu, a na tym szczególnie. Jest mnóstwo nieprzyjaznych posunięć FR przeciwko państwu polskiemu, które można by jeszcze tu wymienić. Ale rząd RP jest obecnie za słaby by sobie z tym poradzić zwłaszcza iż nogę podstawia także opozycja, a zwłaszcza partia założona przez byłych gen. wtedy pułkowników tajnych służb wojskowych PRL. Jeden z nich nawet w 89 roku otrzymał szkolenie w tedy w radzieckim GRU. Zdjęcia są w necie jego dyplomu z tej instytucji...

 3. Dziadek

  No to już niedługo będziemy mieć pełny obraz wasalizacji naszego kraju. A naród durny jak był tak jest nadal. Lata propagandy zrobiły swoje.

  1. Michnik

   Nie ma nic za darmo... Pytanie, lepiej jeździć na cudze wojny i płacić krwią naszych żołnierzy daleko od naszych granic, czy lepiej pozostać samemu oko w oko z Rosją i później jeździć na jej wojny, albo na inne wycieczki w jedną stronę? Trudny orzech do zgryzienia. Ja chyba wolę to pierwsze rozwiązanie.

  2. andy

   do wojny należy starć się przystępować ( oczywiście kiedy nas nikt nie atakuje ...) w ostatniej kolejności ... tak aby zdążyć na paradę zwycięstwa ... - szczególnie kiedy to nie nasza wojna a sojusznik upokarza i traktuje nas gorzej niż wroga ... i nie ma pewności jak zachowa się kiedy będzie zagrożone nasze bezpieczeństwo - wyciągnijmy wnioski z 1939 r czy z obecnej sytuacji Kurdów

 4. Wachmistrz Soroka

  Czy ST3 Offshore to nie był ten świetny biznes przed paroma laty gdzie postawiono najwyższy dźwig bramowy i postawiono nowe wielkie hale, czy to nie to przedsiębiorstwo nie miało budować polskich farm wiatrowych na morzu? I co po takich inwestycjach sprzedajemy zakład? I to w przededniu budowy farm wiatrowych przez Orlen? Jestem tylko zwykłym obserwatorem i czytam prasę, ale coś mi tu nie gra.

Reklama