Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Obywatele USA popierają NATO; Turcja wycofa się z Syrii?; Obietnice szefa MON

fot. US Army
fot. US Army

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Adam Reichardt, Dziennik Gazeta Prawna, „Amerykanie popierają NATO jak nigdy”: Pomimo, że prezydent Stanów Zjednoczonych nieustająco krytykuje członkostwo swojego kraju w Organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, poparcie Amerykanów dla NATO należy do najwyższych w historii. „Jak podaje Chicago Council on Global Affairs, 78 proc. Amerykanów sądzi, że USA powinny utrzymać bądź zwiększyć zaangażowanie w NATO. To jeden z najwyższych wyników w historii tych badań [...]”


Nasz Dziennik, „Turcy muszą się wycofać”: Nastąpi przełom w konflikcie syryjskim? „Waszyngton poinformował Ankarę, że wycofywanie kurdyjskich bojowników z północno-wschodniej Syrii zostało zakończone i jakakolwiek turecka operacja militarna na terenach syryjskich jest zbędna. [...] Porozumienie między Turcją i USA w sprawie zawieszenia broni w północno-wschodniej Syrii doprowadziło do spadku przemocy i jest podstawą, na której można budować potrzebne rozwiązanie polityczne - powiedział wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Nastał czas rozliczeń za obietnice wyborcze szefa MON”: Jakie będą następne 4 lata w resorcie obrony? Czy uda się zrealizować obietnice obecnemu ministrowi obrony? „Mariusz Błaszczak, który zadeklarował, że nadal chce kierować MON, dużo obiecał w czasie kampanii wyborczej. Ale szansę na realizację zapowiedzi są znikome." Rz pisze też o planach zakupu okrętów podwodnych. "Nie wiadomo, kiedy one trafią do portów, poza tym że MON przewiduje jakieś rozwiązanie pomostowe, które ma zapewnić ciągłość szkolenia marynarzy". 


Reklama

Komentarze (1)

 1. Dumi

  (...) amerykańscy dowódcy naciskają (...) Warto te słowa poddać refleksji w kontekście budowy STAŁEJ bazy amerykańskiej w Polsce oraz dominacji zakupów sprzętu wojskowego głównie w USA. Nasza zależność od amerykanów rośnie w sposób bardzo dynamiczny. Czy nas nic nie nauczyła okupacja sowiecka Polski przez dziesiątki lat? Zachęcam również dyskutujących tu by nie straszyć Polaków Rosją bo się ośmieszacie. Polacy wiedzą jakie jest zagrożenie ze strony Rosji. Chcemy RACJONALNEJ polityki zagranicznej opartej głównie na USA jako głównym sojuszniku, ale nie tak skrajnie jak ma to miejsce obecnie... Tylko tyle albo aż tyle.

  1. Pjoter

   Racja a później brak części tak jak przypadku f16

  2. mat

   Wymień państwa od których kupiłbyś uzbrojenie dla Polski.

Reklama