Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Nowy superresort w listopadzie?; Przedstawiciele USA w Turcji; Trwa turecka inwazja w północnej Syrii

Fot. Tureckie Siły Zbrojne/Flickr
Fot. Tureckie Siły Zbrojne/Flickr

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, „Kamiński prześwietli każdego”: Wraz z utworzeniem nowego rządu ma powstać nowe ministerstwo. Nowa instytucja ma zajmować się nadzorem nad służbami specjalnymi oraz posiadać dotychczasowe kompetencje ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.  „[...] w planach partii rządzącej jest utworzenie superresortu: Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego i to właśnie Kamińskiemu powierzono kierowanie tą instytucją. [...] To już kolejne podejście PiS do tej reformy. Wcześniej dwa razy realizację pomysłu przerywano. Teraz, jak przekonuje nasze źródło, nie ma przeszkód, by powołać nowy resort. Jego działalność miałaby zacząć się wraz z powołaniem nowego rządu, w listopadzie.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „USA chcą pogodzić swoich sojuszników”: Po fali międzynarodowej krytyki, przedstawiciele USA pojechali z misją przerwania inwazji tureckiej w Syrii. „Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence udał się wraz z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo do Turcji. Amerykańscy politycy będą naciskali na Recepa Tayyipa Erdogana, by wstrzymał operację wojskową w Syrii wymierzoną w oddziały syryjskich Kurdów z YPG.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „USA gromią Turcję”: Prezydent Turcji zdecydowanie odrzuca amerykańskie wezwania do zawieszenia broni w Syrii, natomiast Donald Trump grozi ostrzejszymi sankcjami i śle do Ankary emisariuszy. „[...] spotka się dziś w Ankarze z Amerykanami - wiceprezydentem Mikem Pence'em i sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Będzie też obecny doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien i wysłannik Departamentu Stanu ds. Syrii James Jeffrey. Imponujący skład delegacji oznacza, że Trump próbuje odzyskać choć w części kontrolę nad chaosem, jaki rozpętał, podejmując decyzję o wycofaniu stamtąd wojsk USA. Amerykanie już obłożyli sankcjami kilku tureckich ministrów i podnieśli cła na turecką stal, jednak Erdogan nic sobie z tego nie robi.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. prawnik

    MBP ? kiedyś już coś takiego było.....

  2. say69mat

    @Fakt, „Kamiński prześwietli każdego”: ... Nie rozumiem, jakim to cudem transparentność obywatela ma być gwarancją bezpieczeństwa instytucji ;))) Prewencja ma się zatem sprowadzać do skanowania poprawności obywatelskiej opartej o subiektywne kryteria poprawności???

Reklama