Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Nowa jednostka w polskiej armii; Militarny sojusz Arabii Saudyjskiej przeciw IS; Spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej; Polska firma zbuduje pierwszego polskiego satelitę

fot. FIIA.
fot. FIIA.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Armia zobaczy więcej": W Białobrzegach powstaje nowa jednostka wojskowa. Nowa jednostka w strukturach armii - Ośrodek Rozpoznania Obrazowego - ma odbierać i analizować dane satelitarne. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem i pozyskaniem personelu. Pełna gotowość jednostki jest przewidywana na 2017 r.


Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, "Hause of Sauds czyli gra w sojusze na Bliskim Wschodzie": Utworzony przez Arabię Saudyjską, sojusz wojskowy państw muzułmańskich, stworzony w teorii do walki z dżihadystami, może wcale nim nie być. Brak obecności czterech krajów, na terenie których obecnie się toczą walki z Państwem Islamskim,  czyli Irak, Afganistan, Algieria oraz Iran, sugeruje, że ta koalicja ma jedynie na celu zbudowanie sojuszu przeciw rosnącemu w siłę Iranowi. Arabia bowiem obawia się, że po zniesieniu sankcji na Teheran, Iran stanie się regionalnym liderem na arenie międzynarodowej. Nie jest też tajemnicą, że społeczność międzynarodowa od dawna podejrzewa Arabię o ciche wspieranie i finansowanie bojowników IS.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Wyszehrad na dyżurze":  Dziś odbędzie się spotkanie państw Grupy Wyszehradzkiej, na którym będą poruszane kwestie szczelności granic oraz o natowskim programie dotyczącym środków upewnienia (Assurances Measures, mechanizm wprowadzony przez Sojusz po rosyjskiej aneksji Krymu). "O wspólnym batalionie Grupy Wyszhradzkiej będą dziś rozmawiać w Pradze ministrowie obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Cztery państwa naszego regionu mają przejąć w pierwszej połowie przyszłego roku dyżur w Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Ministrowie na nadzwyczajnym z udziałem Antoniego Macierewicza maja omówić możliwości współpracy wojskowej w odpowiedzi na kryzys migracyjny."


Bogdan Możdżyński, Forbes, "W Piasecznie zrobią satelitę na zamówienie": Firma Creotech Instrument od kilku lat odnosi sukcesy w branży kosmicznej. Firma spod Piaseczna konstruuje  podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych, w tym do Instytutu CERN w Genewie, Instytutu Badań Ciężkich Jonów GSI, Centrum Badawczego DESY w Niemczech czy Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ambicją firmy jest zbudowanie pierwszego, całkowicie polskiego satelity.

Reklama

Komentarze

    Reklama